Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Stavba srubu není jen výsadou lovců kožešin

Stavba srubu není jen výsadou lovců kožešin

Stavby srubů a jiných dřevěných domů a domků jsou staré jako lidstvo samo. Sotva jsme vylezli z jeskyně, už jsme se stěhovali do dřevostaveb a přítrž tomu učinila až Marie Terezie, která nařídila stavět z nehořlavých materiálů. Dnes se ale zase k srubům vracíme, a to nejen pro rekreační účely, ale i k stálému bydlení.

reklama

Pod pojmem stavba srubu chápeme dřevěnou stavbu z vodorovně na sebe kladených klád, křížených v rozích tzv. roubením, což je překřížení trámů pomocí vydlabané drážky. V dřívějších dobách se vyskytovaly především v oblastech, které byly silně zalesněné (Severní Amerika, oblasti Skandinávie, Rusko) a kde převažovaly jehličnaté stromy. Trendy současnosti velí navracet se zpět ke kořenům a platím to i v bydlení. Roubené domy a sruby jsou opět v módě a získávají si stále více příznivců. Sruby jsou celodřevěné, na jejich stavbu se používá převážně dřevo jehličnanů, zejména smrkové a modřínové.

Co stavbě srubu předchází?

Začínáme tím, že máme nápad. Pokud je realizovatelný, nakreslíme si nebo si necháme nakreslit projekt. Potom vyřídíme stavební povolení nebo ohlášení a hurá do lesa na dřevo. Tedy - ne do lesa, to by nás hajný hnal a ještě by nám vzal sekeru - nebo pilu. Na stavbu srubu nemůžeme použít ledajaké dřevo. Musíme mít rovné klády nebo kulatinu nejlépe z dřeva jehličnanů a pozor, toto dřevo by nemělo být vyschlé. Klády také musí být zbavené kůry a ideálně naimpregnované. Kupodivu na takovou stavbu není nutné žádné speciální nářadí - vystačíme si s loupací lopatkou na kůru nebo škrabkou, motorovou pilou a sekerou.

Stavba srubu

Existují dva způsoby, jak srub postavit. Stavba norskou technologií nebo kanadskou. Stavba norskou technologií se vyznačuje tím, že se klády opracovávají prizmem - povrch u vnějších i vnitřních stěn se zarovnává. Charakteristický je norský spoj, kdy se do sebe spoje zaklíní. Dochází k lepšímu "sednutí" dřeva. Kanadská technologie vychází z původních hrubých staveb, kdy se kulatina pouze zbaví kůry a zakliňuje se do sebe bez dalšího opracovávání.

Základem srubu jsou základy, tak jako u jiných typů domů. Na základní desku se položí hydroizolace a základní dřevěná konstrukce, na kterou se budou ukotvovat jednotlivé klády do čtverce tak, že se budou v rozích překrývat do kříže. V těchto místech se dlabou kolíbky, aby do sebe jednotlivé klády těsně zapadly. Samozřejmě, že nedokážeme obstarat stejně silné klády a proto dbáme na tzv. tvarovou sbíhavost - sudé a liché klády usazujeme v opačném směru. Tímto způsobem stavíme stěny srubu do potřebné výšky. Střecha se dá osadit např. tradičním šindelem a nebo také zazelenit tím, že jí osázíme rostlinami. Střecha by měla mít dostatečný přesah. Ten bude velmi důležitý při ochraně dřevostavby před vlhkem. Instalační rozvody se vedou podlahou nebo stropem, pokud potřebujeme vést do patra potrubí, vedeme ho v rozích srubu a zakrýváme dřevěnou předstěnou.

Až se dům seschne...

Než začneme dům používat k bydlení, měli bychom mu umožnit seschnutí. Sesychání dřeva sníží celou stavbu zhruba o 8 cm. Nejlepší je nechat stavbu přes zimu vymrznout. Pokud budeme spěchat a nastěhujeme se do domu před zimou, může se lehce stát, že zvenku vymrzající dřevo bude zevnitř ohříváno při topení a dojde k masivnímu popraskání stěn a zkroucení dřeva. Celá stavba se tak může zhroutit opravdu jako domeček z karet. Stejně tak nesmíme podcenit impregnaci. Tak jak jsme si říkali na začátku, všechno dřevo na stavbu srubu by mělo být naimpregnováno před zahájením stavby. Po jejím dokončení je ale nutné celou dřevostavbu natřít ochranným nátěrem, ať už bezbarvým nebo vhodnou barvou na dřevo.

Pár slov závěrem

Stavba srubu z hlediska dnešních moderních technologií se značně liší od jednoduchých staveb, ve kterých žili naši předkové. Můžeme je samozřejmě následovat a takový obyčejný jednoduchý sroubek si postavit sami. Máme-li představu o srubu do patra se všemi náležitostmi pro pohodlné bydlení, měli bychom spíš oslovit firmu, která se stavbami srubů zabývá. Přeci jen to chce v takovém případě mít znalosti o práci se dřevem. Firma na sebe také bere všechny rizika. Vzhledem k poměrně velkému množství odpadu, který v souvislosti se stavbou vzniká, firmy dodávají srubové polotovary již oloupané z kůry, naimpregnované, částečně sestavené i se základní deskou z kulatiny. Dobrá firma také zajistí jeřáb, úklid a odvoz případného odpadu. V ceně by měla být i izolace, rozvody, vyřezání oken a dveří, zaklopení stropů a pokládka střechy. Samozřejmostí je záruka na celou stavbu a solidní firmy nabízejí i servis a odborné poradenství.

Ať už oslovíte firmu nebo se pokusíte stavbu srubu realizovat sami, výsledkem by měla být dřevostavba, která vám umožní žít spokojený život obklopeni čistým voňavým dřevem a to na vás bude dýchat pohodou, lesem a čistotou.

Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Srubový nábytek 5  fotek

Srubový nábytek

Zahradní nábytek z masivní kulatiny je originální, bytelný a při dobré péči přetrvá věky. Je vyroben ručně z loupaných kmenů a plocha stolu a lavic je ...


Montáž srubových domků od Vladeka

Rádi by jste si pořídili nový zahradní domek a nemáte prozatím odvahu si ho postavit sami? Firma Vladeko pro vás připravila video s montážním návodem. ...

Dřevostavba a její fungující izolace 6  fotek

Dřevostavba a její fungující izolace

Když si projektant staví vlastní dům, a k tomu ještě dřevostavbu, vzbuzuje to v nás určitou zvědavost a chuť vědět, jak to dělá a jaké materiály po ...


Typické znaky roubenek 5  fotek

Typické znaky roubenek

Bydlení v dřevostavbě, zvláště roubence má množství výhod. Předkové to měli pěkně vychytané – dřevo izoluje tepelně i zvukově, pohlcuje pachy, absorbu ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Kamenná dlažba z odseků Novostavby
Poslední příspěvek: 8.2.2018 12:33 Gabriela
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
1
Stará dřevěnice Novostavby
Poslední příspěvek: 8.11.2012 19:23 Marie Trnková
2
Infratopení Novostavby
Poslední příspěvek: 15.10.2012 17:36 olomouc
0
venkovní žaluzie Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Andrea Roubalová
0
Prosba o pomoc Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
0
Vrtání do dřeva Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milan Kisil
0
izolace chaty Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Daniel Poisel
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
2
Infratopení Novostavby
Poslední příspěvek: 15.10.2012 17:36 olomouc
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Kamenná dlažba z odseků Novostavby
Poslední příspěvek: 8.2.2018 12:33 Gabriela
1
Stará dřevěnice Novostavby
Poslední příspěvek: 8.11.2012 19:23 Marie Trnková
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×