Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Stavba zahradní pece 1.díl - od rozhodnutí po těleso pece

Stavba zahradní pece 1.díl - od rozhodnutí po těleso pece
Opékání, grilování, příprava pokrmů na kameni nad ohněm to je všechno super, ale nejuniverzálnějším prostředkem pro vaření na zahradě je jednoznačně pec! To jsme tušili již několik let, ale jak se na úpatí Jizerek dostat k zahradní peci, když do Itálie či Austrálie je daleko a jak je notoricky známo „starý pecař není doma a mladý to neumí“. První inspiraci jsme našli na Libereckém výstavišti, kde v rámci veletrhu byla předváděna pícka, která se dá koupit jako stavebnice a z několika dílů poskládat. Ale prvotní nadšení postupně vyprchalo. Pec se nám zdála malá a mě osobně odradila i stavba z prefabrikované stavebnice, protože to prostě není ono.
reklama

Od rozhodnutí přes základy až k podstavci

Proto jsem se rozhodl postavit pec ze šamotových cihel a dokázat si, že to dokážu. První informace jak na to jsem našel na YouTube. Tvar pece, konstrukce i postup výstavby se zdál celkem jasný. Potom stačilo vyřešit už jen pár detailů. Rozměry, materiál tělesa pece, tepelnou izolaci dna a pláště pece, jak na komín …, no prostě práce a přemýšlení na dlouhé zimní večery dost a dost. Klíčový problém byly cihly. Nikde jsem nemohl sehnat čtvercové šamotové cihly 125x125 mm na vyzdění tělesa pece. V čirém zoufalství jsem oslovil firmu ŠAMO, spol. s r.o. z Vratislavic a oni pro mě cihly vyrobili. Tím byl největší problém vyřešen a na Svátek práce 1. 5. 2013 proběhl slavnostní výkop pro letmou základovou desku pece.

Velikost základové desky jsem zvolil podle plánované velikosti pece, tedy 1300x1600 mm. Tloušťka desky je 140 mm. Vykopal jsem jámu hlubokou asi 500 mm a do výšky 300 mm ji vysypal štěrkem navozeným z potoka. Vyrobil jsem jednoduché šalování a vylil základovou desku z pytlovaného betonu s pevností v tlaku 20 Mpa, kterou jsem vyztužil z obou stran kari sítí.

Ještě do čerstvého betonu jsem zapíchl tyče z betonářské oceli průměru 8 mm, které propojily základovou desku, nohy ze štípaných betonových tvárnic a vrchní betonovou desku.

Betonové štípané tvárnice jsou vysoké 200 mm a na každou nohu padly čtyři kusy. Před vylitím dutin tvárnic betonem doporučuji nohy vodováhou přeměřit a vyklínkovat do vodorovné roviny

Následovalo vyšalování desky pro vlastní pec. Použil jsem materiál „co dům dal“. Deska má stejné rozměry jako deska základová a stejná byla její konstrukce i použitý materiál a jeho spotřeba. Nejsem zrovna detailista a jde mi hlavně o funkčnost, ale u podstavce pod pec jsem se velmi snažil vytvořit pravoúhlou desku přesných rozměrů a opravdu vodorovnou. Usnadní to další práci.

Tepelně izolační deska a těleso pece

Pizza se peče při cca 400 stupních celsia za přítomnosti žhavého uhlí v peci. Pec se roztápí dřevem a něco mi říkalo, že bych měl těleso pece včetně dna velice dobře tepelně izolovat.

Jednak kvůli úspoře paliva, ale také kvůli bezpečnosti, aby se nahodilý návštěvník pizza párty při náhodném či záměrném objetí pece nespálil. Způsoby používané v cizině pro tepelnou izolaci dna se mi nezdály dostatečně sofistikované. Dvojitá vrstva dutých cihel asi nic moc nebo naležato vyrovnané skleněné lahve od piva – no kde to jsme!!! Líbí se mi tepelně izolační desky z expandovaného vermikulitu firmy Grena a.s., ale stavím zahradní pec, ne raketoplán a mé zdroje zdaleka nedosahují rozpočtu NASA. Proto jsem se rozhodl pro vylití izolační desky dna pece z liapor betonu dle vlastní receptury. Nejprve však bylo nutné připravit šalunk. Potřeboval jsem vytvořit desku tloušťky 60 mm a tvaru půdorysu pece, tedy kruh s obdélníkovým základem pro klenutý vstupní portál.

Nakreslil jsem tvar desky na velkou polystyrenovou desku a vyřízl přímočarou pilkou. Na čela a boky polystyrenu jsem nalepil dřevěné hranolky, které šablonu zpevnily a umožnily ji upevnit na desku podstavce.

Izolační liaporbeton jsem namíchal z liaporu frakce 1-4 mm a cementu v poměru 50 litrů liaporu na 25 kg cementu. Pec má tvar polokoule s klenutým vstupním portálem. Průměr pece je 900 mm. Na stavbu zahradní pece a jejího dna jsem použil šamotové cihly 65x125x250 a 65x125x125 mm. Krásně se kombinují. Pokládka cihel dna je zřetelná z obrázku. Musel jsem ještě vyřešit úpravu cihel do požadovaného tvaru. Řezání flexou s diamantovým kotoučem nebylo úspěšné. Šamotové cihly jsou velmi tvrdé. Nakonec jsem využil jejich relativní křehkost a dělil je poklepem kladivem přes hranu kovového L profilu. Cihly jsem k izolační desce dna lepil žáruvzdornou maltou rudomal. Boky cihel nejsou slepeny a mezírky mezi nimi poslouží jako dilatační spáry.

Cihlu, patřící do středu dna, jsem schválně vynechal, protože na její místo přišel můj nejlepší zlepšovák. Tím je dřevěná náhražka cihly s otvorem průměru 4 mm přesně ve středu dna pece. Do tohoto otvoru je zasunut zkrácený drát pro sádrokartonové konstrukce a k jeho oku jsou šroubem s maticí a podložkami připevněny další dva dráty zkrácené na 450 mm, tedy na poloměr dna pece. První drát se volně otáčí v otvoru v dřevěné cihle a k němu připojené dráty otáčením ve šroubovém spoji opisují vnitřní povrch pece. Pomocí tohoto přípravku lze usadit každou cihlu přesně na své místo.

Na hotové dno jsem založil první řadu cihel tělesa pece a vnitřní klenby vstupního portálu. Vnitřní klenba vstupního portálu má světlou výšku 290 mm a světlou šířku 500 mm. Klenbu jsem vytvořil tak, že jsem cihlami 125x125 obezdil šablonu z polystyrenu.

Zdění pece pomocí přípravku je dobře patrné z obrázků. Ještě k žáruvzdorné maltě rudomal. Je opravdu vynikající a rychletuhnoucí. Rozdělával jsem vždy maltu na připojení dvou až tří cihel. Je to hodně míchání, ale cihla během dvou až pěti minut drží na svém místě. Z obrázků je patrné, že spáry mezi cihlami mají klínovitý tvar od nuly až po 20 až 30 mm. Výrobce malty doporučuje do spár nad tři milimetry vtlačit drť ze žáruvzdorného materiálu. Pro tyto účely jsem používal drť z cihel vzniklou při jejich opracování do potřebného tvaru dna, a když došla, tak jsem si další cihly roztloukl.

Na obrázku je vidět dokončené těleso pece. Nyní bylo potřeba vyzdít vnější klenbu vstupního portálu s otvorem pro komín.

Klenba je z cihel 65x125x250 mm a její horní část z cihel polovičních, tím vznikne otvor pro komín.

Důležitou věcí je teploměr. Objednal jsem si teploměr do 450 stupňů celsia i s osazovacím pouzdrem, které prochází celou stěnou pece. Pouzdro jsem zazdil na bok pece do spáry ve druhé řadě cihel. Chtěl jsem měřit teplotu co nejblíže pečící zóně.

Přeci jen ještě jedna poznámka. Po dokončení tělesa pece je nutné vyměnit dřevěnou cihlu ze středu dna za šamotovou.

Příště stavba komína a zastřešení.

Autor: Luděk Liška (text, foto a realizace)

Klíčová slova:


Související články

Stavba zahradní kuchyně – 1. díl 19  fotek

Stavba zahradní kuchyně – 1. díl

Pokud jste se rozhodli vylepšit svoji zahradu venkovní kuchyní s posezením, máme pro vás tip.


Stavba zahradní kuchyně 2. díl 14  fotek

Stavba zahradní kuchyně 2. díl

Zahradní kuchyně má hotové zdi a podlahu, další na řadě je stavba dřevěné konstrukce, pokrytí střechy a stavba krbu.


Stavba zahradní pece 2.díl - komín, tepelně izolační plášť a první sezóna 20  fotek

Stavba zahradní pece 2.díl - komín, tepelně izolační plášť a první sezóna

Pec na pizzu byla mým snem tak dlouho, až jsem se rozhodl postavit si ji sám. Správná pec musí mít komín a dobrý izolační plášť, zastřešení zase ochrá ...


Červen je měsíc příprav na dovolené i zahradních oslav 15  fotek

Červen je měsíc příprav na dovolené i zahradních oslav

Červen je pro mnohé z nás měsícem chystání na dovolené, pro děti a studenty finišem před vysvědčením nebo zkouškami a pro kutily měsícem, kdy je na ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×