Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Stavba zahradní pece 2.díl - komín, tepelně izolační plášť a první sezóna

Stavba zahradní pece 2.díl - komín, tepelně izolační plášť a první sezóna
Pec na pizzu byla mým snem tak dlouho, až jsem se rozhodl postavit si ji sám. Správná pec musí mít komín a dobrý izolační plášť, zastřešení zase ochrání plášť pece a omítku před sněhem a vodou. Po dokončení stavby tělesa pece přišel na řadu komín.
reklama

Komín a tepelně izolační plášť

Původně jsem chtěl komín z nerezového plechu, ale moje přirozená lenost mi nedovolila sehnat někoho, kdo by mi komín vyrobil. Zděný komín mi připadal příliš těžký a humpolácký vzhledem k velikosti pece. Nakonec ale zvítězila ta lenost a z nadbytečných cihel a zbytku rudomalu jsem komín vyzdil. Následně jsem využil i zbylý beton a před pecí jsem vylil betonovou desku, čistě kvůli pohodlí obsluhy.

Potom jsem na komín natáhl cementové lepidlo s výztužnými hliníkovými rohy a perlinkou. Dále jsem povrch pece zabalil do silné hliníkové fólie a kamené vlny Orstech nakašírované na pletivu. Orstech totiž vydrží vysoké teploty a díky tomu pletivu se při montáži nerozpadne a dá se hezky tvarovat. Vatu jsem překryl další vrstvou hliníkové fólie a králičím pletivem ve funkci výztužné sítě pod omítku. Zde jsem opět využil dobrou vychytávku. Do izolační vrstvy dna tvořené liaporbetonem lze lehce šroubovat vruty. Po celém obvodu jsem tedy našrouboval vruty v odstupech cca 100 až150 mm a pomocí nich a vázacího drátu jsem jednotlivé vrstvy pevně přichytil k povrchu pece.

No a potom opět trochu alchymie. Potřeboval jsem celou pec omítnout tepelně izolační omítkou. Vyrobil jsem ji opět z liaporu pojeného hydraulickým pojivem multibat a kvůli pružnosti jsem přidal praný křemičitý písek. Tato omítka se ale nedá nahodit zednickou lžící, protože to je jak pověstný „hrách na zeď“. Omítku jsem natáhnul nerezovým hladítkem.

Nakonec jsem povrch pece a komína sjednotil venkovním štukem.

Hotovo, pečicí sezona začíná!

Pečící sezónu jsme zahájili v červnu pečením pizzy. Je to fakt paráda, od přípravy těsta až po vlastní pečení. V dalších dnech následovalo pečení kuřete, kotlet se šlehačkou, ryb, vepřového masa a pokusili jsme se i o chléb. To ale musíme příští rok pořádně propracovat. Dokonce jsme pekli i brambory ve slupce a byly výborné.

Roztopit pec pro přípravu pizzy trvá asi hodinu až hodinu a půl. Pec roztápíme na teploměrových 270 stupňů (teplota stěny v dolní části pece) a v peci při pečení zůstává malý plamen a žhavé uhlíky, takže skutečná teplota v peci bude kolem 400 stupňů.

Pizza se peče cca 1- 2 minuty. Ostatní pokrmy připravujeme při teplotě 180 stupňů celsia, opět se žhavými uhlíky v peci, nebo pec vymeteme a uzavřeme dřevěnými dvířky. Je to všechno o experimentování a hledání optimálních postupů. Z pece je nadšená celá rodina a troufnu si říci i všichni známí, kteří se letos zúčastnili našich pizzapárty. Není nic lepšího než posezení u venkovní pece. Teplota v peci je ještě druhý den ráno po pečení 80 – 100 C°

Potom stačí trochu přitopit a uvařit oběd. Zbytkové teplo v peci využíváme na ohřev vody pro umytí nádobí po akci. Pec lze využít i na grilování, nebo smažení na pečícím kameni – stačí umístit do vstupního portálu grilovací rošt, nebo pečící kámen a zatopit pod ním.

A ještě jeden poznatek. Vyrobil jsem si kovový rošt na který si narovnávám třísky a hraničku dřeva pro zatopení. Rošt potom vsunu do pece a pod hraničku může přijít vzduch a dřevo krásně chytne a hoří. Rošt před vařením z pece vyjímám pomocí dvou pohrabáčů, ale protože je pec dostatečně velká i když ho nechám v peci, nepřekáží.

Stříška a materiálový rozpočet na pec

Vysoké rozdíly teplot mezi roztopenou a studenou pecí znamenají velké tepelné dilatace. Je proto normální, že se na peci a omítce objeví trhlinky. Původně jsem pec chtěl nechat nezastřešenou. Nakonec jsem ale stříšku udělal, aby do pláště pece zbytečně nepršelo a v zimě vlhkou omítku nenarušoval mráz. Střecha je z kanadských cedrových šindelů, které jsem sehnal na veletrhu ForWood. Na závěr ještě jeden pohled na umístění pece na zahradě.

V tabulce jsou uvedeny všechny použité materiály včetně množství a celkové ceny s DPH

Autor: Luděk Liška (text, foto a realizace)

Klíčová slova:


Související články

Stavba zahradní pece 1.díl - od rozhodnutí po těleso pece 21  fotek

Stavba zahradní pece 1.díl - od rozhodnutí po těleso pece

Opékání, grilování, příprava pokrmů na kameni nad ohněm to je všechno super, ale nejuniverzálnějším prostředkem pro vaření na zahradě je jednoznačně p ...


Stavba zahradního bazénu

Na videu můžete vidět stavbu zahradního jezírka krok za krokem. Nejprve se vyhloubí jáma, která velikostí odpovídá bazénu. Dno se vybetonuje. Vybuduje ...

Zahradní gril z betonu 5  fotek

Zahradní gril z betonu

Téměř každý, kdo má u domu alespoň malou zahrádku, se těší na grilovací sezónu. Zpočátku si vystačíte jen s malým přenosným grilem, ale čím budete ...


Keramikem bez pece 17  fotek

Keramikem bez pece

Líbí se vám keramické drobnůstky a chtěli byste si také zkusit jejich výrobu? Nemusíte se trápit tím, že nemáte přístup ke keramické peci. Samotvrdnou ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×