Právě soutěžíme o:
knihu Revoluce jednoho stébla slámy knihu Revoluce jednoho stébla slámy
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Bydlení na míru lidem i koním

Bydlení na míru lidem i koním
Při prvním pohledu na stavení, které vám dnes představíme, vás jistě napadne ohromná pochvala majitelům, kteří tak citlivě zrekonstruovali starý jihočeský statek. Ovšem netušíte, jak moc se mýlíte. Proč? Tenhle dům tu totiž ještě před pár lety vůbec nestál.
reklama

Když majitelé hledali vhodné místo na dům pro sebe a svého největšího koníčka – koně, náhodou projížděli vesnicí a místo se jim líbilo. Tehdejší majitel lovil u nedalekého rybníčku ryby. Na místě se o prodeji dvouhektarového pozemku domluvili.

Projektant nejdříve nakreslil dům v moderním stylu, s tím ale nebyli majitelé spokojeni a paní jej přemluvila, aby plány přepracoval podle jejího přání: „Jihočeské statky se mi vždycky moc líbily. Původně jsme hledali nějaký starší statek, který bychom upravili a zrekonstruovali. Pro nový dům jsme se rozhodli jen díky tomu, že jsme nenašli nic, co by vyhovovalo jak nám, tak zároveň bylo dost velké a vhodné pro ustájení koní.“

Vstup a přivítání

První velká brána pustí návštěvníky do přední zahrady, tedy – pustí, pokud jim otevře někdo z domácích a uklidní přitom dva pejsky, jejichž „zubaté úsměvy“ by pro nevítaného návštěvníka znamenaly vážné nebezpečí. Stromky a keře, které jsou zde vysazené, prozradí, že před pár lety tu byla opravdu jen louka. Celý statek je postaven klasickou technologií z porothermu, izolaci tvoří polystyrenové obložení zvenku stavby. Střecha je z pálených červených tašek, jiné by snad ani statku neslušely. Hlavní budova postavená do tvaru U je rozdělena na části obytné a část pracovní.

Levé křídlo slouží jako obytné pro rodinu, v pravé části našli své pohodlí řehtající miláčkové. Každý kůň zde má své soukromé prostorné stání s napáječkou a žlabem pro všechny dobrůtky. Zásobárna pro koňskou kuchyni se nachází za domem a na půdě. Každý kůň spotřebuje kromě porce vitaminových granulí a ovsa denně ještě 10 kg sena, takže prostor, který pojme zásoby pro čtyři koně, není zrovna malý. Stáje nepotřebují zvláštní vytápění, díky výborné termoizolaci si v zimě koně svoje stání dostatečně zadýchají, naopak v létě jim zas není horko díky tomu, že dům udržuje chládek.

Ve střední části hned vedle stájí najdeme široký průchod pro koně do výběhů za domem. Nechybí zde ani bojler a hadice na vodu, aby se mohli po náročném tréninku osvěžit a umýt. Kromě další vydlážděné místnosti, která může sloužit jako ošetřovna pro koně nebo úložný prostor, se do třetí prostorné místnosti vešla posilovna pro celou rodinu.

Dvůr uzavírá čelní zeď s velkými obloukovými vraty a menšími vrátky. Na malé boční zahradě vedle obytné části našel místo ještě skleník. Okna jsou ozdobena truhlíky s barevnými květinami. Jinak jsou okolo domu už jen výběhy pro koně.

Pokud by vás překvapilo, že celý dvůr je trošku „nestylově“ vydlážděn zámkovou dlažbou, má pro vás paní majitelka jednoduché vysvětlení – její pracovní den se točí kolem koní, celý dům je zařízen s rozmyslem tak, aby kladl co nejmenší nároky na údržbu, takže dlažbu zvolili pro její praktičnost a snadnou údržbu. Aby zámková dlažba nepůsobila až tak stroze, oživují dvůr dřevěné truhlíky s barevnými květinami.

Obytná část

Srdcem obytné části je prostorný obývák spojený s kuchyní. Světlá barva dlažby spolu s bílými stěnami odráží nábytek vybraný a částečně i vyrobený na míru přesně podle přání paní. I když třeba při pohledu na skřínku ukrývající televizor bychom měli chuť se vsadit, že šikovný restaurátor zrenovoval komodu po babičce.

Pýchou paní domu je bytelný stůl s trojúhelníkovou deskou. Truhlář jej vyrobil přesně podle jejího návrhu. Kachlová kamna, která slouží na vaření, pečení i topení jsou také nová. V přízemí obytné části najdeme kromě příslušenství ještě malou místnost za kuchyní na odkládání vypraného prádla a uložení rozešitých šatů. Návrhy oděvů jsou totiž dalším koníčkem paní, i když – jak přiznává – díky těm „velkým“ koním na koníček už nezbývá moc času.

Útulné podkroví

V patře jsou prostorné ložnice i koupelna pro celou rodinu. Děti zde mají každý své království. Díky dobré izolaci netrpí v podkrovních pokojích v létě horkem a v zimě zimou. Celá obytná část je vytápěna podlahovým topením, takže všude najdeme na podlahách dlažbu, doplněnou jen malými koberečky.

Žádný z pokojů není přeplněn nábytkem. Díky citlivé kombinaci světlých stěn a tmavého nábytku s několika proutěnými doplňky působí obývací část útulně. Růžovou koupelnu se zrcadlem by jistě uvítali mnozí z nás. Malým slečnám by se určitě zalíbil podkrovní Terezčin pokojíček vybavený bílým nábytkem a romantickou lampičkou u postele s kanýrkovým povlečením.

Nepříjemné vzpomínky

Ale nic není jen růžové, jak přiznává paní. Pokud by si měla vybrat, co postavit či zařídit jinak, bylo by to právě podlahové topení. „V létě se nevyplatí kvůli pár chladnějším hodinám jej zapínat, tak to se radši zahřejeme u kamen a do ložnic pak chodíme v teplých ponožkách. Ze začátku jsme si s topením pěkně „užili“. Nefungovalo tak, jak mělo a opraváři museli přijít několikrát. Voda ve stájích do napáječek začala také téct až po několikrát urgované opravě.“

Další trápení měli s elektrikáři. Nejprve fungovala elektřina dost podivně, pak byly problémy se správným tarifem a elektrickými hodinami, takže určitou dobu topili na ten nejdražší proud. I když firmu vybírali na doporučení, nějak se jim netrefila do noty, takže na některé problémy vzpomínají dost neradi.

Konec dobrý...

Radost si teď užívají hlavně když vidí koně prohánět se po výbězích okolo domu. Dcera Terezka, která zdědila lásku ke koním po mamince, pilně trénuje drezuru každý den. A jak se přiznala, někdy by si dala trénink radši než školní vyučování.

Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Podkroví - bydlení mezi trámy 35  fotek

Podkroví - bydlení mezi trámy

Povedlo se vám získat půdu nebo podkroví domu pro váš byt, máte zodpovězeny otázky, které se týkají statiky, střešní krytiny a oken a přemýšlíte jak d ...


Typické znaky roubenek 5  fotek

Typické znaky roubenek

Bydlení v dřevostavbě, zvláště roubence má množství výhod. Předkové to měli pěkně vychytané – dřevo izoluje tepelně i zvukově, pohlcuje pachy, absorbu ...


Modernizovaná Cihelna Hodonín naváže na stopadesátiletou historii 9  fotek

Modernizovaná Cihelna Hodonín naváže na stopadesátiletou historii

Z malé hodonínské cihlářské dílny založené právě před 150 lety se především díky kvalitním surovinovým zdrojům stala na začátku minulého století nejvě ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Fiber Optics Technician Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 14.11.2019 16:09 angeleena
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
4
čerpadlo na zatekajici sklep Stavební nářadí
Poslední příspěvek: 10.7.2018 11:38 Pavel S
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×