Právě soutěžíme o:
dárkové poukazy od BRUDRA dárkové poukazy od BRUDRA
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Kouzlení s prostorem aneb „vizualizace“ není zaklínadlo (Plánujeme byt – 2. díl)

Kouzlení s prostorem aneb „vizualizace“ není zaklínadlo (Plánujeme byt – 2. díl)

Měníte byt, chcete stavět dům nebo bourat panelákové jádro a máte strach, jestli vše dobře vyberete a promyslíte? Zkusili jste si nakreslit prostorové náčrtky, posunujete maketami nábytku po čtverečkovaném papíře, ale stále si nejste jisti? Žijeme v době počítačů, a tak nabízejí mnohé firmy i řemeslníci kromě práce na zakázku také projekt a prostorové návrhy vytvořené na počítači – takzvané vizualizace. Vizualizací si můžete nechat zhotovit model domu, kuchyňské linky nebo nové koupelny.

reklama

Takový program většinou nabízí několik úhlů pohledů, umožní jakoby projít dům i jednotlivé místnosti, podívat se po pokoji z různých stanovišť, vybrat si vanu i umyvadlo přesně na míru prostoru podle katalogů jednotlivých firem. Dokonce si můžete vyzkoušet, která barva a kombinace dlaždiček se vám bude líbit v rekonstruované koupelně. Vizualizace umožňuje několika kroky změnit barvu zařízení, přemístit jednotlivé kusy nábytku, sanity nebo i celé příčky v daleko kratším čase, než byste byli schopni u papírového modelu.

V případě nového domu vás jistě nemusí nikdo přesvědčovat, abyste si prohlédli projekt, „prošli“ jednotlivé místnosti a společně s architektem nebo projektantem je upravili podle vašich přání. Cena za pozměněný projekt pak sice bude vyšší, než za ten typový, ale tyto investice se určitě vyplatí.

Ptáte-li se, jak postupovat v případě zařizování bytu či výměny kuchyňské linky, odpovíme, že podobně. Kuchyňská a koupelnová studia i některé prodejny s nábytkem nabízejí většinou několik návrhů, ze kterých si můžete vybrat. Náklady na vypracování bývají buď zahrnuty v ceně projektu, nebo jsou nabídky poskytovány zdarma. Podobným způsobem lze vytvořit i model ložnice, dětského pokoje či jídelny.

Pokud se vám zdá zbytečné platit za tyto služby a raději byste nějakou tu stovku nebo tisícovku ušetřili, dobře si rozmyslete, jestli zrovna tady je vhodné šetřit. Jistě, když si vyberete nevhodnou barvu ručníků a doplňků do koupelny nebo špatné kombinace vzorů sedačky a ubrusu do jídelny, dá se tato chyba napravit tak, aby vaše peněženka příliš neplakala. Co si ale počnete, když zvolíte nevhodnou velikost vany či postele, vyberete obklady, které v malém prostoru koupelny působí jako pěst na oko, nebo zjistíte, že nová kuchyňská linka je sice krásná, ale poněkud nízká. Nebo si poskládáte krásný stůl po babičce s tou skvělou komodou, kterou nabízí zásilkový obchod a k tomu přidáte židle, které se vám líbily u sousedů a zjistíte, že výsledný efekt je přesně opačný, než jste očekávali.

Některých chyb se sice můžete vyvarovat vytvořením modelů nábytku a zařízení nebo přesných plánků na obyčejných čtverečkovaných papírech, ale ty nemusí vždy stačit. Máte-li možnost nechat si vytvořit vizualizaci, učiňte tak alespoň u větších a nákladnějších změn. Můžete si ušetřit mnohá zklamání i zbytečné výdaje.

Ať už zvolíte metodu „domácí“ – tedy čtverečkované papíry, nůžky a pravítko – nebo si necháte poradit a vytvořit počítačový návrh, nezapomínejte na jedno: výsledný projekt domu, koupelny, kuchyně by měl co nejvíce odpovídat vašim představám a potřebám, protože právě vy budete jejich obyvatelem a uživatelem. Pokud narazíte na projektanta nebo firmu, kteří na většinu vašich návrhů a otázek odpoví, že „je to tak proto, že teď je to moderní a takhle se to prostě dělá“, nebo nejsou schopni nabídnout vám více variant, ať už prostorových nebo finančních, raději běžte jinam. Opravdový odborník se vám bude snažit co nejvíce vyjít vstříc a nejlépe poradit.

Rozhodnete-li se počítač jako pomocníka při zařizování přece jen využít, je důležité vědět na co se v které části bytu nejvíce zaměřit.

Dům nebo byt - projekt:

 • Kolika osobám či různým generacím má dům sloužit.
 • Jaký bude běžný denní provoz – využití pokojů.
 • Jak chcete mít dům situovaný vzhledem ke světovým stranám.
 • Jak náročnou bude dům potřebovat údržbu podle použitých materiálů a technologií.
 • Denní a klidové zóny bytu.

Kuchyně:

 • Výška kuchyňské linky a pracovní plochy by měla být přizpůsobena tomu, kdo se bude v kuchyni nejčastěji pohybovat.
 • Vyšším postavám pomohou vyšší spodní skřínky nebo sokly vsunuté pod ně, nižším naopak nižší horní skřínky případně skládací schůdky.
 • Nejpoužívanější spotřebiče – varná deska, trouba, dřez – by měly být umístěné ve vhodné pracovní výšce, abychom předešli zbytečnému shýbání.
 • Pokud je místo, měla by v kuchyni být židle, na které se dá sedět i u pracovního pultu nebo u dřezu.
 • Vhodná velikost a umístění kuchyňského stolu nebo lavice.
 • Umístění zásuvek vodo a elektroinstalací.

Ložnice:

 • Umístění ložnice v klidové části bytu, postel situovaná mimo průvan.
 • Dobrý přístup k oknu.
 • Pokud je v ložnici pracovní kout, alespoň optické oddělení od spací části
 • Spaní pro návštěvy.

Úložné prostory:

 • Možnost vestavné šatny.
 • Snížené podhledy.
 • Podia.
 • Patra.
 • Ukládání sportovních a sezonních oděvů a potřeb.

Dětský pokoj:

 • Přizpůsobení potřebám různě starých dětí.
 • Nábytek a vybavení určené a přizpůsobené dětem, ne odložené po dospělých.
 • Prostor na hraní.
 • Jednoduché policové systémy.
 • Pracovní stoly i židle pro školáka, tzv. rostoucí.

Autor: PePa (text a foto), Petra (vizualizace)

Klíčová slova:


Související články

Dispozice domu 4  fotek

Dispozice domu

Při stavbě domu je jednou z velmi důležitých věcí zvolit co nejvhodnější vnitřní dispozici domu. Odvíjí se od současné i plánované rodinné situace ...


Máme home office aneb jak to vypadá, když pracujeme z domova 4  fotek

Máme home office aneb jak to vypadá, když pracujeme z domova

Pracovat z domova je velké lákadlo. Má to své světlé, ale i stinné stránky. Vše je potřeba dobře rozmyslet a zorganizovat byt, nejlépe za pomoci ar ...


Plánujeme byt – 1. díl 13  fotek

Plánujeme byt – 1. díl

„Dáme si do bytu, dáme si vázu, do vázy kytku a pod vázu stůl...“, zpívalo se kdysi v jedné písničce. Ať už se jedná o vázu, stůl, novou kuchyňskou li ...


Návštěva aneb ze tří bytů jeden 33  fotek

Návštěva aneb ze tří bytů jeden

Velká náhoda a štěstí bylo pro pana Libora a jeho paní, že se v domě, kde chtěli bydlet, uvolnilo patro, skládající se ze tří malých nízkometrážních b ...


Rekonstrukce – ze tří bytů jeden – 2. část 25  fotek

Rekonstrukce – ze tří bytů jeden – 2. část

Druhá návštěva v bytě spojeném ze tří nás zavede do dvou dětských pokojů, ložnice rodičů a předsíně s chytrým osvětlením.


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×