Právě soutěžíme o:
poukazy na nákup u Transformu poukazy na nákup u Transformu
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Drátěné oplocení

Drátěné oplocení
Vymezení prostoru pro vlastní soukromí je v našem podvědomí hluboce zakořeněné - zkrátka „odsud až támhle je to jenom moje!“ A tak se vůči okolí oddělujeme ploty, přičemž v případě drátěného plotu takové ohrazení ani příliš nebije do očí.
reklama

Styl

Obecně platí, že celkový vzhled oplocení vyplývá z výběru materiálů, jejich vhodného použití a vztahu takové stavby k domu i okolí. Dobře zvolený plot působí příjemným dojmem nejen při pohledu z ulice, ale i z domu ven.

Vstupní část je pohledově nejdůležitější, proto se budeme snažit, aby působila esteticky a navíc ladila se sousedními objekty. V praxi se většinou plot staví vpředu z dražších materiálů, kdežto po bocích a vzadu z levnějších, takže v případě zděného oplocení z čelní exponované strany můžeme drátěný plot klidně použít na zbývajících stranách.

Barva plotu

Při výběru oplocení pozemku se držme zásady, že v jednoduchosti je krása. Nejlépe uděláme, když plotu ponecháme jeho přirozený vzhled: kovovému materiálu sluší barvy bílá, šedá, černá, případně přírodní zelená. Dřevěnému plotu vhodnou lazurou zvýrazníme strukturu dřeva. A pokud si zvolíme drátěné pletivo – je-li poplastované, bývá zelené – což je ideální barva pro živé ploty.

Živý plot a pletivo

Pokud vhodně nakombinujeme pletivové oplocení s živými keři, získáme kromě estetického vjemu i přirozenou zvukovou izolaci a účinnou bariéru proti prachu. Výška takovéhoto plotu se může pohybovat v rozmezí pouhých 70 až 120 cm, přičemž běžná výška plotu mezi jednotlivými soukromými pozemky bývá 100 až 150 cm.

Výška

Když rozhodujeme o výšce plotu, měli bychom brát v úvahu velikost pozemku i velikost a výšku domu. Nízké ploty okolo jednoho metru jsou sympaticky nenápadné, ochranu ovšem poskytují nepatrnou. O něco vyšší plot (do 150 cm) pohledu zvenčí ani zevnitř nepřekáží a již jasně sděluje, že tvoří hranici území. Plot mezi 150–170 cm nic nezastírá: je ochrannou zábranou pozemku i pohledovou překážkou, plot s výškou nad 170 cm je už bariérou. Zevnitř ho většinou maskujeme výsadbou, ale i tak působí jako zeď. Dalším jeho problémem je, že stíní nezanedbatelnou plochu pozemku ať již našeho, nebo sousedova. Příliš vysoké ploty jsou vhodné spíše k oplocení sportovních areálů a průmyslových objektů.

Co najdete na trhu

Například firma Ploty Pilecký nabízí drátěné oplocení, které je povrchově upraveno zinkem nebo moderním bezúdržbovým způsobem s PVC úpravou. Plotové systémy mají široký záběr použití – od zahradních plotů až po oplocení budov a areálů strategického významu.

Kromě zinkových nebo plastových plotů, dekoračního nebo šestihranného pletiva nabízí firma i sloupy a sloupky, vrata a vrátka, branky a také šikovné pohony pro ně.
Pletivo poplastované je z ocelových drátů s pozinkovaným a poplastovaným povrchem, který zajišťuje jeho dlouholetou bezúdržbovou funkčnost. Balí se do rolí s ochrannými pytli spodku pletiva po 15 a 25 m. K montáži je vhodné použít pozinkované a poplastované napínací dráty, vázací dráty, napínáky, sloupky kruhového průřezu a vzpěry.
Čtyřhranné pletivo je také v pozinkované úpravě s následným potažením vrstvou PVC a se zapleteným, nebo bez zapleteného napínacího drátu. Vyrábí se s různou velikostí ok. I ono je baleno s ochrannými pytli spodku pletiva v rolích po 15 a 25 m. K montáži je vhodné také použít pozinkované a poplastované napínací dráty, vázací dráty, napínáky, sloupky kruhového průřezu a vzpěry. Středový napínací drát (musí se napínat zvlášť) bychom měli přidávat od výšky 1,5 m.

V nabídce nechybí ani dekorační ploty a pletiva, bezpečnostní pletivo, svařované sítě a mnoho dalších produktů: prostě vše pro stavbu plotů a oplocení pro zahradu. Galvanizované nebo plastem potažené pletivo je vhodné k plocení stromů v zahradě, na ochranu zeleniny a ovoce před okusem, i jako podpora pro popínavé rostliny.

Dalšími typy těchto plotů můžeme ohradit plochy pro slepice či králíky. Dělají se i mobilní ploty a oplocení, lesnické ohrady, podhrabové desky, napínací, ostnaté i žiletkové dráty.
Pletiva šestihranná (králičina) i svařované sítě používané na výběhy a klece jsou vyrobené z drátů s různými průměry (od 0,70 až po 1,20 mm). Šestihranná oka mají rozměry 13 až 50 mm. Svrchu je kryje pozink nebo zelený plast.

Sloupy a sloupky

Sloupky komaxit jsou vyrobeny z ocelové trubky o průměru 38 mm následně povrchově upravené komaxitovou vypalovanou barvou. Je to levná varianta hotového sloupku, který nevyžaduje další údržbu: má černou záslepku proti průniku vody do sloupku. Kvalitnější jsou sloupky s poplastovaným povrchem.

Připraveno ve spolupráci s Ploty Pilecký.

Autor: Jiří Jan (text), Ploty Pilecký (foto)

Související články

Jaké pletivo zvolit k oplocení? 13  fotek

Jaké pletivo zvolit k oplocení?

Pokud plánujete oplotit svůj pozemek, můžete zvolit z několika druhů oplocení. Na výběr máte od klasického čtyřhranného pletiva, přes svařované sít ...


Plastové plotovky 14  fotek

Plastové plotovky

Chcete-li si vybudovat kolem svého pozemku typický plaňkový plot, máte dvě možnosti. Buď použijete tradiční dřevěné plaňky, nebo si pořídíte plasto ...


Gabiony a jejich bohaté využití 11  fotek

Gabiony a jejich bohaté využití

Gabiony jsou zjednodušeně řečeno drátěné sítě, koše nebo klece, do kterých se nasype kamenivo. Jejich základním účelem je statické využití při oplo ...


Společnost Pilecký - ploty a oplocení, zve na veletrh For Garden 4  fotek

Společnost Pilecký - ploty a oplocení, zve na veletrh For Garden

Nejen pro všechny zahrádkáře a milovníky květin se ve dnech 17. – 20. března 2016 koná jubilejní 10. ročník veletrhu FOR GARDEN. Se svou expozicí z ...


Dostatek soukromí na zahradě, terase nebo balkónu zajistí stínící sítě 5  fotek

Dostatek soukromí na zahradě, terase nebo balkónu zajistí stínící sítě

Každý z nás, kdo má zahradu, kde se může opalovat, koupat nebo lenošit, určitě řešil nejednou zvídavé pohledy sousedů nebo kolemjdoucích. Na své za ...


Plot pro vaše soukromí 23  fotek

Plot pro vaše soukromí

Lamelový plot, který zakoupíte jako plotové díly, je velmi rychlým přírodním stavebním prvkem pro stavbu neprůhledných plotů.


Hranice našeho panství, to jsou ploty, plůtky a oplocení 6  fotek

Hranice našeho panství, to jsou ploty, plůtky a oplocení

Každý, kdo vlastní třeba jen pár metrů čtverečních půdy, má potřebu své panství vytyčit, označit nebo dokonce oplotit. Tato potřeba doprovází lidst ...


Ploty trochu jinak 3  fotek

Ploty trochu jinak

Člověk je tvor zvídavý, a tak je přirozené, že se na dovolené, na výletech nebo i při obyčejné cestě za nákupem díváme kolem sebe a hodnotíme zahrádky ...


Ploty – 1. díl 18  fotek

Ploty – 1. díl

Ploty vznikly nepochybně nejprve na obranu před napadením dravci (s úspěchem se používaly trnité větve – dodnes je to běžné v některých lokalitách v A ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
zahradní domek Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 roman
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×