Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Podle kvalitní spáry poznáte mistra

Podle kvalitní spáry poznáte mistra
Chystáte se na novou dlažbu nebo obklady? Rozhodující význam výsledného efektu připisujeme správnému výběru vzoru, barevnosti, případně formátu. Ti, kteří si troufají na lepení vlastními silami, jistě mají i potřebné znalosti a tudíž nepodcení správnou přípravu podkladu. Ani potom se ale ještě na perfektní výsledek nemůžete stoprocentně spolehnout. Máte před sebou ještě spárování. O tom, jak moc je jeho perfektní provedení důležité, se nejlépe přesvědčíte, jestliže se práce nezdaří tak, jak jste očekávali. Stejně jako v jiných profesích, také tady dokonale zvládnutý detail korunuje dobré dílo.
reklama

1. Nanášení lepidla
2. Lepení – šíře spáry

I nejkrásnější obklady a dlažby ztrácejí půvab, když špatně drží, odpadávají nebo se drolí jejich šedé spáry. Výzkum společnosti Lasselsberger, a.s. stavební hmoty ukázal, že v 85 % případů je to kvůli špatné kombinaci keramiky, lepidla a spárovací hmoty. Správně zvolená spárovací hmota zajistí nové koupelně životnost a podtrhne i její design.

1. Spárování
2. Omývání po spárování

Na kvalitě výsledku se výrazně podepíše provedení. Zkontrolujte svého obkladače, v případě vlastní práce si sami zopakujte, že spárování začíná pečlivým vyškrábáním lepidel, která vystoupila kolem obkladu při lepení. Zamezíte tak nevzhledným flekům, vzniklým pokud se tmavě šedé lepidlo na obklady dostane do přímého kontaktu se světlejší nebo barevnou spárovací hmotou. U drobných mozaik, kolem kterých by se lepidlo pracně vyškrabávalo, používejte rovnou bílé lepidlo určené k lepení malých formátů. Spárovací hmoty jsou v současné době nabízeny v nepřeberné šíři barev. Obecně však platí, že do exteriéru a na podlahy patří šedá spárovačka. Na podlahových plochách dochází k nerovnoměrnému zanášení – čím je místo více zatěžováno, tím je zanášení výraznější. Výsledkem je pak nesourodě barevný povrch spáry.

Kontrast nebo tón v tónu?

Nejoblíbenější zůstává spárovací hmota univerzální bílá, anebo hnědá (bahama), která se hodí k béžovým a tmavším obkladům přírodních barev. Při estetickém řešení jakéhokoli obkládaného prostoru je třeba si uvědomit, že výrazné barvy spárovacích hmot potlačují výraz povrchu keramiky. Ta se pak méně zúčastní na celkovém ztvárnění plochy. Proto jsou silné a extrémní barvy vhodné především pro méně nápadité či jednobarevné druhy obkladů, které lze tímto způsobem oživit. Opakem je ale originální, osobitá keramika s výrazným projevem. Zde se barevné zvýraznění spáry příliš nevyplácí.

V koupelně můžete popustit uzdu své fantazii, nikdy však nezapomínejte jaká má být základní funkce spárovacích hmot, to znamená hlavně nevsakovat vodu, nevytvářet prostředí pro množení bakterií a zamezovat vzniku rizikových míst v keramickém obkladu. Jistotou v této oblasti je spárovací hmota GF s vlastností DRY EFFECT značky LBCS (Lasselsberger Ceramic System), která systémově navazuje na tradiční českou keramiku RAKO. Drtivý podíl hydrofobizujících přísad z ní dělá prakticky nenasákavý povrch mezi formáty keramického obkladu, a to v 25 rozmanitých odstínech.

Ke spárování velkoformátových dlažeb se širokou spárou (a to uvnitř i venku) je pro změnu nejvhodnější typ Wide nabízený na českém trhu v devíti barvách. Pro tepelně namáhané povrchy, místa, kde dochází ke změnám napětí povrchů – jako například u vytápěné podlahy, osluněné balkony či terasy – se primárně doporučuje použití spárovací hmoty Flex, která je rovněž k dispozici v devíti barevných variantách.

Precizně provedené silikonování dotáhne fortelně provedenou práci k dokonalosti, ale také zamezí pronikání vlhkosti do spár mezi obkladem a sanitárním vybavením, mezi obkladem a dlažbou, v místě kolem futer a u prahů

8× pro nejlepší výsledek

  1. Plochu s obkladem či dlažbou nejprve zbavme všech nečistot a prachu ve spárách.
  2. Současně je třeba vyčkat až do okamžiku, kdy lepidlo, kterým je obklad přilepen, dostatečně vyzraje. Což v praxi bývá minimálně jeden den po nalepení obkladu, u slinutých nenasákavých obkladů a dlažeb pak zhruba 3 dny. S podklady, které jsou nesavé, je nutné vyčkat téměř týden.
  3. Při přípravě spár se doporučuje nasákavé obklady a hrany navlhčit, aby nedocházelo k nestejnoměrnému vysychávání a barevným odlišnostem.
  4. Pomocí rychloběžného míchadla si připravte směs podle návodu výrobce na obalu.
  5. Po krátké době odležení pak vše zase promíchejte, aby nedošlo k barevným rozdílům a směs nanášejte diagonálně gumovou stěrkou.
  6. Zavadlou maltu ve spárách uhlaďte vlhkou houbou a suchý maltový závoj pak setřete čistým suchým hadrem, což následně ještě několikrát opakujte.
  7. Čerstvě vyspárované plochy chraňte před přímým slunečním svitem a průvanem, zabráníte tak příliš rychlému zrání.
  8. Nejkratší doba, za kterou je možné plochy s čerstvě vyspárovanými obklady používat, je tři dny. V několika prvních týdnech se nedoporučuje zatěžovat plochy intenzivně vodou.

Tip pro vás:

Keramickým a dalším obkladovým plochám moderních povrchů dnešní doby dominuje elegance a sladění i těch nejmenších detailů. Velkou roli hraje barva spárovací hmoty. Abychom mohli nechat dostatečně vyniknout design obkladu, nejčastěji volíme spárovací hmotu univerzální bílou, případně hnědou, která se hodí k béžovým a tmavším obkladům přírodních barev. Samozřejmě, že je třeba také zvážit, jakým povětrnostním podmínkám bude obkládaná plocha vystavena, protože pro různé povrchy a vnější vlivy jsou doporučeny také odlišné obklady, lepidla i spárovací hmoty.

Vybíráme z časopisu Stavba a rekonstrukce, speciálního vydání internetového časopisu Trendy bydlení.

Autor: Stavba a rekonstrukce, Dominika Bučková (text), Jika, Lasselsberger (foto)

Klíčová slova:


Související články

RAKO obklady jako dřevo, kámen nebo železo? 6  fotek

RAKO obklady jako dřevo, kámen nebo železo?

Moderní keramika je materiál mnoha tváří. Díky inovativním výrobním technikám dokážou obklady RAKO přijmout podobu drahého mramoru, ochozené cihlové d ...


Pokládka velkoformátové dlažby krok za krokem 26  fotek

Pokládka velkoformátové dlažby krok za krokem

Velkoformátová dlažba při správném provedení optimálně propojí všechny obývané prostory v jednotný a estetický celek. Obkládání podlahy však představu ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Rekontrukce bytu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav
0
Izolace starého domu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Rekonstrukce podlahy Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Paulina
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×