Právě soutěžíme o:
kuchyňské výrobky Fiskars kuchyňské výrobky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Rekonstrukce koupelen 2. díl – Instalace, elektřina, sanita

Rekonstrukce koupelen 2. díl – Instalace, elektřina, sanita
Při rekonstrukci koupelny musíme s rozvody elektřiny a odpadu počítat již během stavby zdí i obkládání sádrokartonem. Tyto fáze prací tedy nelze zcela oddělit a myslet na ně musíme již při plánování koupelny.
reklama

Sanita

Při osazování sanity – zavěšování umyvadel, záchodů, instalaci bidetů, van nebo sprchových koutů - je dosti důležitá přesnost. U většiny výrobků jsou podrobné návody na usazení s vyobrazením nebo šablony. Ty slouží především ke správnému vyvrtání šroubů, na něž bude sanita zavěšena.

Přístup k instalacím

Především je důležité uvědomit si, že ke všem instalacím a odpadům je třeba mít i po jejich zabudování přístup. Ve stavebním povolení musí být zanesen způsob přístupu k šachtám a to takový, který je schválen v celém objektu (např. paneláku). Kdo dříve tuto podmínku nedodržel a vše jednoduše zazdil, spláče nad výdělkem především při rekonstrukci stoupaček nebo vzduchotechniky v celém domě. Své krásné a nákladně vybudované jádro bude muset částečně vybourat, aby takový přístup vznikl. K překrytí stoupačkové šachty daleko lépe poslouží jednoduchá dvířka. S oblibou se používají žaluziová, která jsou otevřená a dýchají.

Přístup k odpadům pod vanou nebo sprchovým koutem můžeme snadno zakrýt dlaždicí připevněnou na magnetická dvířka. Ta zakryje vstup k nepoznání a v případě potřeby ji snadno odstraníme. Pokud máme umyvadlo zabudované do skřínky, pečlivě jí změříme a rozmyslíme její usazení, abychom ve finále nezjistili, že nejdou otevřít dvířka nebo šuplíčky.

Výběr sanity

To, jestli si vybereme rohovou vanu s tryskami nebo se spokojíme s „obyčejnou vanou“ a pořídíme si k ní masážní sprchovou hlavici či rovnou sprchovou kabinu, záleží jen na nás. Musíme uvážit nejen dostupné finance a prostor, ale hlavně to, jak budeme koupelnu využívat a k čemu všemu má sloužit.

Nesvěřme svůj život do rukou amatérského elektrikáře

Elektroinstalace především v koupelně, kde je vlhko, má svá přesná specifika. Zásuvky by měly být v předepsané výšce a vzdálenosti od vany a kohoutků vody, některé mohou být vybaveny víčkem. Pokud máme doma menší děti, mysleme na vhodné umístění vypínačů. Nemusí být v úrovni našich ramen, na vypínače ve výšce cca 110 cm si rychle zvykneme a děti nebo i starší či špatně pohyblivé osoby na ně dosáhnou bez naší pomoci. Pračka a plechová vana by měly být uzemněny. Na elektroinstalaci je zapotřebí revizní zpráva, kterou od firmy provádějící rekonstrukci důsledně vyžadujme.

Tip

V koupelně je velice praktické mírné snížení stropu sádrokartonem. Strop se tím nejen srovná, ale především umožní skrýt elektroinstalaci nebo vzduchotechniku. Výborně také poslouží k zabudování decentního a spořivého osvětlení v podobě malých halogenových reflektorků.

Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Podívejte se na vaše rekonstrukce koupelen 17  fotek

Podívejte se na vaše rekonstrukce koupelen

Rekonstrukce či renovace koupelny může být pro mnohé oříšek. Jedná se o prostory, které vyžadují specifické řešení a často také přizpůsobení stísně ...


Rekonstrukce koupelen 4. díl - Tipy pro zařizování 30  fotek

Rekonstrukce koupelen 4. díl - Tipy pro zařizování

Rozhodli jste se rekonstruovat koupelnu a nemůžete si vybrat ze škály sanity, koupelnových skříněk nebo obkladů? Nebo nevíte jak si poradit s daným pr ...


Bojíte se rekonstrukce koupelny? 13  fotek

Bojíte se rekonstrukce koupelny?

V dnešní době opravdu není třeba obávat se rekonstrukce koupelny. Výběr sanitární keramiky zařizovacích předmětů i různých doplňků je na trhu dostateč ...


Bidet 5  fotek

Bidet

Bidet byl vynalezen již v 18. století, ale u nás se stále ještě málo zabydlel. Přitom jeho výhody jsou nesporné: vodní sprška vás očistí mnohem lépe a ...


Antikutil - i na detailu záleží 5  fotek

Antikutil - i na detailu záleží

Dnešní antikutil není žádná katastrofa a na první pohled by si jej mnozí ani nevšimli. Jen povzdech nad tím, jak nedotažený detail zkazí jinak hezkou ...


reklama

reklama
Diskuze kutilů
0
Nefunkční přepad vany Koupelny
Poslední příspěvek: 26.9.2018 13:58 Pavel
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
0
instalace sprchového koutu Koupelny
Poslední příspěvek: 10.3.2018 12:51 Jiří
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
0
Paneláková koupelna svépomocí Koupelny
Poslední příspěvek: 18.1.2018 23:08 Milan
1
0
Reklamace vany Bette Koupelny
Poslední příspěvek: 7.2.2017 21:04 Jana
1
Pojezd sprchového koutu Koupelny
Poslední příspěvek: 8.11.2016 10:00 Lucie
1
FeelWood masivní podlaha do koupelny Koupelny
Poslední příspěvek: 10.10.2016 12:31 Jakub
2
Jak odstranit lak Koupelny
Poslední příspěvek: 9.10.2016 07:25 Tig
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
FeelWood masivní podlaha do koupelny Koupelny
Poslední příspěvek: 10.10.2016 12:31 Jakub
1
Pojezd sprchového koutu Koupelny
Poslední příspěvek: 8.11.2016 10:00 Lucie
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×