Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Rekonstrukce koupelny v paneláku – 3. díl

Rekonstrukce koupelny v paneláku – 3. díl
Ke každé koupelně patří zrcadlo, příjemné osvětlení a detaily, které koupelnu zútulní. Nika na místě původních dveří z chodbičky je nejen praktická, ale také umožňuje uložení kosmetiky na skleněných poličkách a zároveň je v ní decentní osvětlení.
reklama

Snížený strop ze sádrokartonu umožní zabudování halogenových lampiček, WC s podomítkovou konstrukcí a děleným splachováním zase ušetří vodu a lépe se pod ním uklízí. Počáteční vyšší náklady oproti standardu se v tomto případě určitě vyplatí.

Postup

 1. Dveře s částí chodbičky, o kterou se koupelna zvětšuje, je zapotřebí zazdít. Použity jsou opět ytongové tvárnice, tentokrát o něco tenčí, aby bylo možné druhou řadu vyzdít jenom do poloviny výšky dveří.

 2. Tím vznikne vestavěná nika. V ní pak snadno vytvoříme otevřenou poličku se samostatným nasvícením. Na přívody elektriky ale musíme myslet už teď: připravíme si proto vývody pro tři malé halogenky.

 3. Strop, ve kterém jsou zapuštěny objímky halogenek, je zhotoven z koupelnového sádrokartonu natřeného na bílo. Celá nika je pak obložena stejně jako koupelna. Do zadní stěny jsou pak připevněny úchyty pro skleněné poličky.

 4. Decentní nasvícená polička na šampony a kosmetiku slouží v případě relaxace ve vaně jako samostatné tlumené osvětlení koupelny. Skleněné poličky nebrání prosvícení spodní části vestavěné niky.

 5. Každou malou koupelnu pomůže opticky zvětšit velké zrcadlo. Aby se zrcadlo stalo součástí koupelny a obkladů, je z listel vytvořen přímo na panelovou stěnu rámeček, do kterého bude přichyceno.

 6. Do rámečku z listel si necháme na míru uříznout zrcadlo. Jeho hrany necháme zbrousit. Zrcadlo pak sklenářským silikonem přilepíme přímo na stěnu zbavenou prachu a nečistot.

 7. Strop v koupelně je snížen. Ocelovými profily je vytvořen po obvodě koupelny rám, na který jsou zavěšeny příčné lehké nosníky. K nim je pak připevněn sádrokarton speciálními samořeznými vruty .

 8. K osvětlení stropu a koupelnové vestavěné poličky jsou použity zápustné halogenové reflektorky. Ty jsou běžně v prodeji v celých kompletních instalačních sadách. Je ale dobré vědět, jak silné osvětlení potřebujeme, což nám poradí odborník.

 9. Sádrokarton posloužil i k zakrytí trubek procházejících v rohu koupelny. Vznikl tak dutý sloupek, který nehezké vedení schová. Veškerý sádrokarton použitý do koupelny musí být zelený s odolností proti vlhkosti.

 10. V malé nasvícené koupelně je vše hned vidět. S detaily je lepší nespěchat. Přechod mezi stěnou a stropem olemujeme profilovými styroporovými lištami. Lepí se přímo na zeď disperzním lepicím tmelem.

 11. S rekonstrukcí koupelny a WC došlo i na výměnu sanity. Starý záchod bylo nutné odpojit. Pak přišel na řadu instalatér, který musel upravit přívod do odpadu.

 12. Zbylý rám, na kterém bylo původní oplechování šachty, je třeba obezdít. To lze opět snadno a rychle provést velkoplošnými tvárnicemi z ytongu.

 13. Samonosná sanitární konstrukce s podomítkovou nádržkou se stala v poslední době velmi oblíbenou. Má dlouhou životnost, splachovací nádržka je schována a nikde nepřekáží, ani u stropu ani za záchodem (dodává např. Glynwed).

 14. Součástí dodávky celého systému je i polystyrenová šablona na ovladače splachování. Ta se obezdí a obloží. Zabrání se tím případnému poškrábání skutečného ovládání.

 15. Dělené splachování, kterým je systém vybaven, ušetří ročně ve větší rodině několik tisíc litrů vody. Popdvěšený záchod je nasunut na trny, které vyčnívají ze zazděné podomítkové konstrukce.

 16. Přístupový otvor do stoupačkové šachty je zakryt elegantními žaluziovými dvířky.Toaleta se záchodovou mísou „ve vzduchu“ se velmi snadno udržuje čistá.

 17. I v koupelně je velmi důležité mít na správném místě nejen vypínač, ale též dostatečný počet zásuvek. Jen tak nebude třeba několika prodlužovacích kabelů k vyfénování nebo použití holicího strojku.

 18. Do předem připravené prohlubně ve stěně se umístí podomítková instalační krabice.Po správném zapojení se připevní vrchní maskovací rámeček s vypínačem a dvěmi zásuvkami.

Pepův tipPro koupelnu laděnou do světlých odstínu, byly nejvhodnější zásuvky typu Tango s krycími klapkami, které schovávají obě zásuvky.
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Rekonstrukce koupelny v paneláku – 2. díl 22  fotek

Rekonstrukce koupelny v paneláku – 2. díl

Žádná koupelna se neobejde bez umyvadla a také bez alespoň minimálních úložných prostor. Při rekonstrukci koupelny je vhodné popřemýšlet, zda zvolíme ...


Rekonstrukce koupelny v paneláku – 1. díl 26  fotek

Rekonstrukce koupelny v paneláku – 1. díl

Mnohé koupelny ve starších panelácích už dosloužily a majitele bytů čeká rekonstrukce. V následujícím seriálu vám ukážeme konkrétní postup jedné takov ...


Kuchyň i koupelna v novém 8  fotek

Kuchyň i koupelna v novém

Rozlité kafe na jedné stěně, u sporáku samé mastné fleky, u stropu se barva vlhkostí odlupuje. Je čas opět vymalovat kuchyň! Jenže jak na to? Když min ...


Kouzelné prkénko 4  fotek

Kouzelné prkénko

Že jste o něm neslyšeli? Kouzelný zvoneček z Arabely, pohádkový hrnečku vař a nebo sedmimílové boty nejsou ničím, co by nás mohlo překvapit. Ale kouze ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Rekontrukce bytu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav
0
Izolace starého domu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Rekonstrukce podlahy Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Paulina
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×