Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Stavba skleníku není těžká ani pro začátečníky

Stavba skleníku není těžká ani pro začátečníky

S přicházejícím jarem se pustíme do příprav na další sezónu. Skleník je oblíbený prvek pro pěstování. Teď nastává ten pravý čas na činnosti, jako je objednávka skleníku a volba umístění. Při koupi je vhodné dávat pozor, protože ne každý výrobek je kvalitní. Levný nákup může vyústit v pěkně nepříjemné problémy. Se stavbou začneme, až nám to venkovní teploty dovolí. Pro velikost do 40 m² nepotřebujeme ani stavební povolení.

reklama

Než začneme skleník stavět

Před zahájením stavby skleníku nejprve vybereme vhodné místo. Nejlépe takové, kde po celý den svítí slunce. Díky tomu se náročným rostlinám bude dobře dařit. Poloha skleníku může být otevřená ze všech stran. Částečně uzavřená lokace je z mnoha důvodů výhodnější. Tím, že skleník postavíme ke zdi, dochází k akumulaci tepla v ní, a když v noci teploty poklesnou, dojde k postupnému vyzáření této energie. V bezprostřední blízkosti skleníku nesmí být vzrostlé stromy a keře, které by bránily slunečnímu svitu. Pokud budeme pro skleník stavět masivní základy, neměla by být hned po odkrytí ornice půda kamenitá nebo v podobě skály. Znemožní to totiž řádné vyhloubení jámy.

Stavba skleníku je možná po celý rok, nicméně doba nejvhodnější nastává ve druhé polovině srpna. Značná část úrody je sklizena a vybrané místo pro skleník tak můžeme dle libosti připravit. Při precizním naplánováním stavby máme dost času na vyhloubení základu, betonáž a její zrání i konečnou montáž tělesa skleníku.

Velikost skleníku volíme podle toho, jaké množství a druhy zelenin zde plánujeme pěstovat. Více rostlin se lépe vejde do skleníku se svislými bočními stěnami. Šikmé stěny jsou ale lepší, dokážou zajistit větší prostupnost slunečního svitu. Ideální šíře skleníku činí kolem 2,5 m. Je zde dost místa jak na středovou cestičku, tak pro pěstování. Máme-li rádi okurky, rajčata i papriky, pak se poohlédneme po delším typu, ještě v základu vybavenému středovou přepážkou. Takové pěstování je vyzkoušené a doporučeníhodné, protože rajčata bývají často napadena plísněmi, které by znehodnotily i porost paprik. A ne každý z nás chce mít výpěstky, ošetřované chemií. K základním prvkům výbavy patří automatické větrání. Jedná se o samočinně pracující zařízení, otevírající větrací panely na střeše skleníku ve chvíli, kdy je velké teplo. A také naprostá nutnost pro aktivní chalupáře, jenž se věnují pěstování a nestíhají větrat dveřmi skleníku každý den. Vstupní dveře jsou dvojího typu, posuvné nebo otočné. První typ je sice mírně skleník prodraží, avšak prostorově je méně náročný.

K základním prvkům výbavy patří automatické větrání. Jedná se o samočinně pracující zařízení, otevírající větrací panely na střeše skleníku ve chvíli, kdy je velké teplo. A také naprostá nutnost pro aktivní chalupáře, jenž se věnují pěstování a nestíhají větrat dveřmi skleníku každý den. Vstupní dveře jsou dvojího typu, posuvné nebo otočné. První typ sice mírně skleník prodraží, avšak prostorově je méně náročný.

Obrovským úskalím pro zákazníka je kvalita dovážených skleníků. Největší problémy mají podezřele levné produkty s původem v Číně. Ty jsou nejen ošizeny v rámci výplňových polykarbonátových panelů, ale i stavebních ocelových profilů. Výplň bývá ochuzena o UV stabilizátory, což znamená, že během dvou až tří let se materiál výplně začne rozpadat. Ocelové profily mají nevalnou povrchovou úpravu a jsou slabé. Při velmi nepříznivých povětrnostních podmínkách, jako jsou bouřky s prudkým deštěm a silným větrem, dochází k narušení stability. Kvalitní konstrukce, dodávaná renomovanými tuzemskými firmami, vyniká mohutnými, žárově zinkovanými profily. Výplň je vyrobena z dvojitého polykarbonátu, ještě opatřeného rozptylovým efektem. Toho je docíleno vroubkováním. Sklo jako výplň je používáno především u typů, které budujeme svépomocně nebo v rámci zahradnických center.

Skleník můžeme usadit na dokoupený ocelový podstavec. Jedná se o nejjednodušší možnost tam, kde požadujeme mít stavbu hotovou co nejrychleji. Před zahájením montáže skleníku je zapotřebí pouze srovnání země do roviny. Kutilové ale téměř vždy hledají cestu, jak si podstavec vyrobit svépomocně. Určitou cestu představují dřevěné trámy. Jejich povrchovou úpravu nátěrem provádíme pouze v přípravě, když budeme vyrobený podstavec usazovat na betonové dlaždice. Natřené trámy, přímo ve spojení s půdou, jsou zdrojem uvolňování chemických sloučenin. Ty pak mohou být i součástí našich výpěstků. Nesmíme použít ani staré železniční pražce.

Nejlepší volbou je výstavba betonového základu. Řádně vyhloubenou základovou jámu vyplníme pískem, použijeme jej jako srovnávací element. Pro zjednodušení betonáže si ve stavebninách zakoupíme ztracené bednění, jehož dutiny vyplníme kvalitním betonem a necháme zrát po dobu dvou až tří týdnů. Po vyzrání betonu provedeme montáž. Výplně připevníme bezbarvým tmelem, k tomu určeným. A když je celý skleník hotový, celou práci dokončíme upevněním automatického větrání a polic. Středový chodníček se snažíme vytvořit pokud možno co nejhlouběji, abychom se u sázení, kypření, pletí a sklizně nemuseli ohýbat.

Několik závěrečných rad pro montáž skleníku

  • Všechna šroubová spojení dotahujeme až po zkompletování konstrukce. Pro snazší případné opravy nebo demontáž v budoucnu spoje namažeme trochou rostlinného oleje.
  • Upevnění základny k betonovému elementu upevňujeme pomocí dlouhých šroubů, což zajistí stabilitu skleníku i v případě neočekávaných povětrnostních jevů.
  • Z polykarbonátových segmentů nezapomeneme před jejich umístěním sejmout ochrannou fólii.
  • Při montáži vždy postupujeme dle přiloženého návodu.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Skleník, který nerozbijete 7  fotek

Skleník, který nerozbijete

Nástup neskleněných výplní budil mezi uživateli rozpaky: vedle nesporných výhod jaké představovaly – především malá hmotnost a možnost plast do určité ...


Pořizujeme skleník (1) 5  fotek

Pořizujeme skleník (1)

Doby, kdy jsme byli nuceni vyrábět si skleník sami, jsou naštěstí pryč. Dlouhá zima však odhalila slabiny některých prodávaných typů a tuto zkušenost ...


Měli jste problémy na zahradě či ve skleníku? 7  fotek

Měli jste problémy na zahradě či ve skleníku?

Pomalu ale jistě nám končí sezona v našich zahrádkách, zahradách i sklenících. Nastává vegetační klid. Jistě jste se také letos setkali se spoustou pr ...


Garland – se skleníky Palram přijde jaro dříve 18  fotek

Garland – se skleníky Palram přijde jaro dříve

První paprsky už nás díky roztodivné zimě občas polechtají na tváři, na jaro si ale budeme muset ještě chvilku počkat. Je to ten pravý čas zamyslet ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
zahradní domek Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 roman
0
Založení zídky mezi záhony Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ivo
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×