Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Stavební materiál vybírejte takový, který je blízký vašemu srdci

Stavební materiál vybírejte takový, který je blízký vašemu srdci

Za stavební materiál je možné považovat cokoli, z čeho lze stavět: cihla, hlína, dřevo, kov… Přitom pocitově jste limitováni pouze tím, co je vám sympatické. Pochopitelně, že existují i další omezení ve formě regulativů pro danou oblast, norem a dostupnosti. Základní informaci poskytne příslušný stavební úřad.

reklama

Spektrum stavebních materiálů je nepřeberné. Ještě do 19. století šlo výhradně o přírodní materiály, které vycházely z kamene, dřeva, nepálených a pálených cihel. Pokrok však nezastavíš, a tak se objevila litina, ocel, kompozitní materiály – dřevotříska, sádrokarton, beton, sklolaminát a podobně.

Nezoufejte však z takové přemíry možností. Položte si otázku: Chci mít stavbu ze dřeva, cihel, či panelů? Chci pasivní nebo energeticky úsporný dům? Chci jej dodatečně zateplovat? Ekonomické hledisko zde prakticky nehraje roli, protože s trochou zjednodušení lze říci, že hrubá stavba domu vyjde na takřka podobnou částku. Proto jsme hned v úvodu napsali: Stavte z toho, co je blízké vašemu srdci.

Ne, lidové tvořivosti

Jednu věc je však dobré mít na paměti: Nekombinujte zbytečně jednotlivé stavební materiály v případě konstrukcí. Všichni víme, jak to dopadlo, když pejsek s kočičkou vařili dort. Výrobci své produkty většinou dodávají jako certifikovaný systém. To znamená, že je potřeba dodržet technologické postupy a skladbu jednotlivých materiálů. Vnitřní omítky musí korespondovat s vhodnou konstrukcí a o vnějších omítkách to platí dvojnásobně.
Pokud si vyberete vhodný stavební materiál, najděte si renomovaného výrobce a všechny informace získáte na jednom místě.

Pro základní orientaci

Již jste se rozhodli, z čeho budete stavět? Cena stavebních materiálů ovlivňuje náklady na hrubou stavbu minimálně. Proto se raději zaměříme na jejich užitné vlastnosti, které ovlivňují náklady na bydlení i jeho kvalitu.

Klasická cihla

Jde o klasiku prověřenou staletími. Cihly jsou pevné a nehořlavé. Mají horší tepelně izolační vlastnosti a výsledné dílo je nutné dodatečně kovat (např. 20 cm pěnového polystyrénu, minerální vata…). Výrobci si jsou vědomi tohoto nedostatku, a proto nabízejí již zateplené cihly. Jsou sice dražší, ale odpadne nutnost dodatečného zateplování. Konstrukce domu je kompaktnější a ušetříte zhruba tisíc korun za metr čtvereční za zateplení…

Stále oblíbenější jsou cihly nebo pórobetonové tvárnice s integrovaným izolačním materiálem. Jedná se většinou o pěnový polystyren nebo minerální vatu umístěnou ve svislých dutinách tvárnice. Takovéto bloky se stavějí na sebe, spojují se lepidlem, maltou nebo zdící pěnou a umožňují realizovat i pasivní dům, přičemž jeho zdivo bude pouze jednovrstvé.
Rychlost výstavby limituje poněkud i doporučení, že je dobré hrubou stavbu nechat přes zimu vymrznout.

Vápenopískové bloky

Vápenopískové bloky se ukládají nasucho, např. VPC, VAPIS či skořepinové betonové tvárnice. Dají se užít jak pro nosné, tak pro výplňové dělicí stěny, zejména pro svou pevnost v tlaku a zvukově izolační vlastnosti. Tyto systémy mají velmi nízký tepelný odpor, proto se masivně zateplují až 20 cm polystyrenu. Vápenopískové cihly (VPC) se dají použít pro obvodové i vnitřní zdivo, hodí se i pro vyzdívání tepelně izolačních vícevrstvých obvodových stěn. Někteří výrobci nabízí ucelené systémy vápenopískových cihel a izolačního materiálu.

Skryté bednění (třeba Canaba, Izoblok, Durisol, Velox)

Jde o bednění vylívané betonem. Systémy vychází z toho, že postavíte bednění, jehož částí je z venku, zevnitř či z obou stran již od výrobce připevněná izolace – nejčastěji polystyren nebo jde přímo o betonové prefabrikáty. K výhodám patří rychlost výstavby, vysoká pevnost a tenčí zdi. K nevýhodám patří ztížená možnost dodatečných změn.
Keramzitové tvárnice, jako je např. GT Hotblock nebo Liapor, mají vysoké hodnoty tepelného odporu a není je nutno zateplovat.

Dřevostavba

Pozor nezaměnit se srubem. Kupříkladu na dřevostavbu rodinného domu se spotřebuje přibližně pouhých osm kubických metrů dřeva. Jde o sendviče, jejich základem jsou dřevotřískové desky. K výhodám této technologie jednoznačně patří tepelně izolační vlastnosti a rychlost a čistota výstavby. V určitých ohledech i nižší cena. Nevýhodou jsou horší akustické parametry v domě. Dodatečné opatření by eliminovalo relativně nižší cenu.

Srubové a roubené stavby jsou vytvořené ze silných, vodorovně kladených trámů či kulatiny. Předností je vysoká odolnost vůči vlhkosti a vodě, účinná akustická izolace, stěny dobře vyrovnávají tepelné rozdíly. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena, dům je náročnější na údržbu.

Další členění a možnosti stavebních materiálů najdete na www.NejRemeslnici.cz.

Autor: Nejřemeslníci.cz (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Stavební materiály a jejich výběr - jak to děláte vy? 7  fotek

Stavební materiály a jejich výběr - jak to děláte vy?

S jarem se vždycky kromě včel a mravenců vyrojí také množství pilných stavebníků. Přes zimu plánovali, vymýšleli a počítali, a jakmile je to možné, ...


Rekonstrukce bytu s rozmyslem 11  fotek

Rekonstrukce bytu s rozmyslem

Vlastníte byt, který již neodpovídá vašim představám? Je nejvyšší čas začít uvažovat o jeho rekonstrukci. Příprava se nesmí podcenit. Koupelna, kuc ...


Bydlete bezpečně. Vyžadujte nehořlavé stavební materiály. 3  fotek

Bydlete bezpečně. Vyžadujte nehořlavé stavební materiály.

Na bezpečné bydlení mohou mít vliv i samotní obyvatelé novostaveb nebo rekonstruovaných bytových domů. Pokud budou vyžadovat použití nehořlavých st ...


Ušetříme stavbou domu svépomocí peníze? 5  fotek

Ušetříme stavbou domu svépomocí peníze?

Vykopat základy, zavést trubky a dráty, postavit zdi, natahat trámy, položit střechu, nahodit fasádu, vykrásnit vnitřek domu a je to. Asi každý chl ...


Deskové materiály 23  fotek

Deskové materiály

Chcete si vyrobit skřínku, poličku, vyměnit pracovní desku nebo obložit podkroví či verandu? Budete kupovat nový kus nábytku a nevíte jaký materiál zv ...


Dřevostavby – 1. díl – historie, výhody a nevýhody 12  fotek

Dřevostavby – 1. díl – historie, výhody a nevýhody

Dřevo, tento tradiční materiál, sloužil po dlouhá staletí jako surovina pro výstavbu obytných stavení. Časem byl „vytěsněn“ nepálenými i pálenými c ...


Kamenná zídka – stavba na sucho 21  fotek

Kamenná zídka – stavba na sucho

Kámen je jeden z nejkrásnějších doplňků zahrady. V místech, kde terén netvoří rovinu, se přímo nabízí využití kamene ke stavbě zídky. Naši předkové by ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
0
střecha podzemního domu Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
0
instalace odpadů pvc Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×