Právě soutěžíme o:
vstupenky na veletrh Střechy Praha vstupenky na veletrh Střechy Praha
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Štěpkováním výrazně ulevíte zahradě od hromady větví

Štěpkováním výrazně ulevíte zahradě od hromady větví

Hromada větví z ořezaných stromů nebo tuhé zelené stonky rostlin ve větším množství. Likvidace tohoto materiálu se může zdát velmi obtížná. Ale není tomu tak. Štěpkování je oblíbená technologie, která si velmi rychle našla cestu do zahrad, a to i díky velmi tichému chodu strojů. Jak a co štěpkovat? Jaké jsou výhody štěpkovačů při porovnání s rychloběžnými drtiči?

reklama

Štěpkování, jeho využití v zahradě a kolem domu

Štěpkování není příliš stará technologie. Díky svojí výjimečné tichosti byla ale přizpůsobena pro použití na zahradách, sadech a kolem domů, kde pravidelně vzniká větší množství ořezaných větví a je zapotřebí efektivně zmenšit jejich objem. Také byl kladen důraz na co nejpříjemnější ovládání a snadnou údržbu. Oproti velkým zahradnickým štěpkovačům, které používají dvojici ozubených válců, byly menší stroje přizpůsobeny hlavně s požadavkem nízké ceny pro uživatele, ale při zachování vysoké užitné hodnoty.

Zahradní štěpkovač ve své elektrické verzi je velmi tichý stroj. Elektromotor s příkonem 2,5 kW a více otáčí přes malou planetovou převodovku s ozubeným kolem. Protiprvek ve formě přítlačné desky je stavitelný, je totiž potřeba, když se opotřebí, aby jej bylo možno posunout stavěcím šroubem a tím zajistit stále spolehlivý provoz s dobrým pracovním efektem. Štěpkovač je v tomto případě koncipován výhradně jako pomaloběžný, takže převodování je dáno do síly. Počet otáček ozubeného kola se pohybuje kolem pouhých 40 otáček za jednu minutu. Stroj zpracuje nejen čerstvé i suché větve do průměrů kolem 45 mm, zároveň je v něm možné rozsekat i zelené tuhé stonky rostlin ze zahrádky. Výsledný produkt v podobě štěpky padá do standardně dodávané sběrací nádoby, která v případě vysunutí z pod stroje okamžitě zastaví pracovní ústrojí. Elektrické štěpkovače mají nízkou hmotnost, tichý provoz, reverzaci a velice snadnou manipulaci. Během krátké chvíle s nimi zpracujete poměrně velké množství materiálu, který by se v kamnech jen obtížně pálil.

Novější, ale také výrazně rychlejší systém používají štěpkovače se spalovacím motorem. Spirála v podobě dvouchodého šneku má více než desetkrát více otáček, takže zvládá rozsekat mnohem větší množství materiálu. Větve s průměrem až 60 mm jsou řezány tímto pracovním prvkem, který je opět proti hliníkové přítlačné desce. Široký hnací řemen nedovolí ztrátě točivého momentu od motoru. Velký otvor plnicího hrdla stroje umožňuje podstatně lepší zpracování větví, které nejsou rovné, ale mají na sobě více zahnutí. Aby tento štěpkovač neztrácel během prudkých výkyvů otáček při vložení materiálu sílu, nechybí ani unikátní setrvačník pro akumulaci kinetické energie. Tyto štěpkovače náš trh nabízí jako jednoúčelové stroje nebo jako adaptér pro stavebnicový systém s automatickou spojkou. Výsledná štěpka padá ze stroje na zem.

Použití štěpky

Štěpka, což jsou krátké kousky nařezaných větví, můžete použít například pro mulčování kolem okrasných i ovocných stromů a keřů. Zahrada tak získá mnohem přírodnější nádech, než když použijete jakýkoliv jiný materiál. Tímto způsobem také vracíte zpět materiál, který jste na zahradě nařezali pilou. Výhodou štěpky je, že se pomalu rozkládá, působí opravdu přírodním dojmem a hlavně nijak nezapáchá. Mulčovat lze opakovaně i v silnějších vrstvách, jen doporučujeme místo kolem keřů či stromů zbavit plevelů. Některé úporné druhy prorostou i silnou vrstvou mulče. Velmi efektní jsou cestičky mezi záhony, vytvořené ze štěpky. Ani silná vrstva nebrání vsakování vláhy při deštích a hlavně působí proti betonovým obrubníkům opravdu vkusně. Tento materiál v zahrádce použijí hlavně milovníci přírodního zahradničení. Při řádném vysušení štěpky můžete tento materiál využít i pro pálení v kamnech, ale jen za předpokladu, že bylo štěpkováno pouze dřevo, ne zelené části rostlin, které by při hoření způsobovaly problémy, především pak dusivý našedlý kouř.

Když štěpkování nefunguje jak má

Občas, především pokud je stroj nový a má naběháno pouze několik pracovních hodin, dochází ke zhoršení pracovního výsledku. Větve nejsou řádně nasekané, takže je nutné vložit do stroje opakovaně. Problém spočívá pouze ve vymezení vůlí, v pracovním prostoru pak dojde k mírnému zajetí přítlačné desky. Aby byl pracovní efekt uspokojivý, je zapotřebí tuto desku nastavit blíže k hlavnímu pracovnímu prvku stroje. Toto seřízení zvládne každý, jde jen o několikaminutovou činnost, která je řádně popsána v příslušném návodu k obsluze.

Hlavní výhody štěpkovačů proti rychloběžným drtičům

  • tichý provoz
  • vysoký pracovní výkon
  • schopnost zpracovat i silnější průměry větví
  • samovtahování - když stroj pracuje, připravujte si další větve, díky tomu práci dále výrazně urychlíte

Autor: Jaromír Malich (text), Mountfield (foto), Vari (foto), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Podzimní údržba zahrady – bez pily, štěpkovače a fukaru se neobejdete 15  fotek

Podzimní údržba zahrady – bez pily, štěpkovače a fukaru se neobejdete

S koncem prázdnin přichází sezóna úklidu na zahradě a tedy i nutných zásahů typu prořezání polomů po bouřkách, štípání topného dřeva a zbavování se ...


Štěpkovač Power Silent 2800 pomůže s úklidem zahrady

Nastává podzim a s ním nás čeká úklid zahrady před zimou. K tomu neodmyslitelně patří hromady listí a větvičky ostříhané ze stromků, keřů a živých ...

Drť jako mulč a štěpky na zátop 7  fotek

Drť jako mulč a štěpky na zátop

Zahradní drtiče a štěpkovače jsou určeny ke zpracování větví a odřezků, i odkvetlých květin a květů, větví z keřů a stromů. Stroje nejsou určeny ke zp ...


Sekání vysoké trávy? Ano, přece se sekačkami a mulčovači od VARI 10  fotek

Sekání vysoké trávy? Ano, přece se sekačkami a mulčovači od VARI

Pokud patříte mezi majitele zahrad, sadů nebo obecních pozemků, kde je potřeba pravidelně sekat vysokou trávu, pak zvolte osvědčenou českou kvalitu ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 28.12.2019 10:51 Jirka
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×