Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak vyrobit stojan na nože?

Jak vyrobit stojan na nože?
Při výrobě praktického stojánku na nože spotřebujeme různé odřezky dřeva, které bychom jinak vyhodili. Mezi nepotřebným dřevem pouze vyhledáme několik stejně silných a širokých prkének pro předělení zásuvných otvorů a jednotlivá okénka vytvoříme tenkými laťkami.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

zbytky prkének a latí, lepidlo, lak, mořidlo, smirkový papír, provázek

Nářadí

pilku, pilník, štětec

Postup

  1. Z různých odřezků dřeva snadno sestavíme praktický stojánek na nože. Z odřezků vybereme alespoň tři až čtyři kratší a stejné množství delších prkének, která jsou stejně silná a stejně široká. Pro práci budeme potřebovat i úzké a tenké lišty.

  2. Plochými dřevy vytvoříme předěly mezi noži. Tři až čtyři prkénka seřízneme pilkou na stejnou délku, asi 11 cm a z dalších tří až čtyř uděláme vyšší šikmou část, v nejvyšším místě dosahující asi 19 cm.

  3. Potom otřepané okraje hladce zabrousíme smirkovým papírem. Vyzkoušíme velikost okének pro zasouvání nožů v kratší části a oddělíme je úzkými laťkami. Totéž provedeme i ve vyšší části, přičemž počítáme s tím, že tato část navazuje na nižší oddíl.

  4. Odměříme jednotlivé tenké, úzké laťky a podle potřebné délky je nařežeme. Laťky potom poskládáme na předělové destičky a přilepíme je universálním lepidlem Herkules. Desky proložené laťkami vytvoří úzké zásuvné prostory.

  5. Takto k sobě slepíme asi tři až čtyři kratší i delší předělové desky. Nejdříve slepíme nižší část, lepidlo necháme chvilku zavadnout a pak stejným způsobem dokončíme vyšší část. Oba oddíly nakonec k sobě přilepíme a svážeme obtočením provázků.

  6. Potřebujeme-li sevření provázků přitáhnout, zasuneme pod ně několik odřezků a popřípadě provaz ještě namočíme. Po uschnutí se provázek srazí a stojan ještě víc utáhne. Slepený stojánek na nože necháme do druhého dne zasychat.

  7. Asi po dvaceti hodinách můžeme pokračovat. Stojan buď ponecháme v původní přírodní barvě dřeva, nebo jej namoříme. Mořidlo může být v různých odstínech. Podle své fantazie jej můžeme natřít třeba hned dvěma lazurovými mořidly, přičemž střídáme barvy po jednotlivých prkýnkách.

  8. Po zaschnutí si připravíme dno k přilepení podstavce. Sbrousíme jej hrubým smirkovým papírem a větší hrbolky zarovnáme pilníkem na dřevo. Okraje pak zahladíme jemným smirkovým papírem.

  9. Připevněním stojánku na podložku zabráníme zapichování špiček nožů do stolové desky. Řešení tohoto detailu, který tak často chybí u prodávaných stojanů, je jednoduché. Uřízneme prkénko ve velikosti půdorysu, jeho okraje sbrousíme, namoříme a přilepíme k němu stojan.

  10. Aby mořidlo při styku s vodou nepouštělo, celý stojánek nalakujeme bezbarvým lakem. Můžeme k tomu použít lesklý lak ve spreji, kterým mořené dřevo postříkáme. Do přední nízké části pak zasouváme kratší nože a do vyšší části s většími štěrbinami zase velké nože.

Pepův tip:
Stojánek podložíme podstavcem z prkénka, abychom zasunovanými noži nepoškozovali pracovní desku. Podle množství nožů, které budeme ukládat, stojan snadno rozšíříme přidáním dalších řad s předělovými destičkami.

Autor: Miroslava Kubišová (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Herkules expres slepí nejen židli 24  fotek

Herkules expres slepí nejen židli

Nejčastější opravou v domácnosti je lepení a z hlediska ceny je také nejúspornější. V případě tohoto výrobku jde snad o nejznámější a nejkvalitnějš ...


Ostré nože a jak na to 4  fotek

Ostré nože a jak na to

Ostrý nůž je důležitý nejen z hlediska pohodlí. Takový nůž řeže lehce, např. při krájení cibule nebo měkčí zeleniny méně stříká šťáva a z měkkého chle ...


Na nože! 3  fotek

Na nože!

Až se vás bude někdo ptát, kterou knihu byste si vzali na pustý ostrov, žádejte upřesnění: „A budu tam mít také nůž? Jestli ne, tak nikam nejedu…“ Vžd ...


Pár tipů pro úspěšné lepení 6  fotek

Pár tipů pro úspěšné lepení

Lepení je tiché, čisté, bezprašné, jednoduché a rychlé. Proč tedy nelepit? Mnohé z nás odradil předchozí neúspěch. Kolikrát se vám stalo, že to pro ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
3
2
Nábytek pro BARBIE Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 9.12.2012 12:09 Jess
2
nelze vyrobit, vyrobí někdo???? Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.5.2012 13:19 kikiHP
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
4
Dřevěné valouny Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.2.2010 14:18 Lenka
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
4
Dřevěné valouny Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.2.2010 14:18 Lenka
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
3
2
nelze vyrobit, vyrobí někdo???? Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.5.2012 13:19 kikiHP
2
Nábytek pro BARBIE Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 9.12.2012 12:09 Jess
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
supr Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 14.4.2008 22:26 Milena
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×