Právě soutěžíme o:
balíček dárkových předmětů od SECA Borohrádek balíček dárkových předmětů od SECA Borohrádek
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Štokrdle - stolička našich babiček

Štokrdle - stolička našich babiček
Také si pamatujete, jak babička posedávala na vyšší stoličce bez opěrky nebo z jejích útrob lovila například tkaničky do bot, kartáče a další „poklady“? Moje babičky měly takové stoličky jako běžné vybavení chodby a kuchyně, dnes je najdeme spíše zapomenuté ve stodole, na půdě, anebo v bazaru. Ale šikovný kutil si štokrdle zvládne vyrobit sám.
reklama

Stolička kromě posezení slouží i jako úložný prostor na drobnosti, v pokoji třeba na schování klubíček a rozpleteného svetru. Barevná lazura a ubrouskový motiv, kterými prostupuje struktura dřeva, dávají stoličce nádech patiny, která určitě sluší každé chalupě.

Klasická selská stolička zvaná štokrdle je vyrobena z měkkého dřeva, na její výrobu použijeme smrkovou nebo borovou spárovku.

Postup

  1. Základem stoličky jsou nohy. Vyrobíme je z hranolku, který přesně zkrátíme na čtyři stejné díly o délce 43 cm. Průřez hranolku je 4 x 4 cm. Nohy stoličky jsou ze dvou sousedních stran mírně zúžené - stačí o jeden centimetr. Zúžení začíná až 15 cm od horního okraje nohy. Provedeme je hoblíkem nebo na pile, použít můžeme i přímočarou pilku. Boky stoličky mají rozměr 30 x 10 cm, víko 40 x 40 cm.

  2. Nohy jsou s boky stoličky spojeny dřevěnými kolíčky. Ty jsou umístěny mírně mimo střed hranolku tak, aby na dřevěné kolíčky bylo v rohovém spojení dost místa Otvory vyvrtáme stojanovou vrtačkou nebo kolíkovací šablonkou. Mezi nohy stoličky jsou boky mírně asi 0,5 cm zapuštěny. Do boků před spojením vyřízneme na spuštěné pile nebo frézkou drážku pro vložení dna.

  3. Dno úložného prostoru stoličky vyrobíme z obyčejného sololitu nebo z překližky. V rozích přímočarou pilkou vyřízneme vybrání, které vyžaduje noha zasahující do vnitřního prostoru. Vyzkoušíme sesazení dílů nasucho bez lepidla a vložení dna do vyříznutých drážek v bocích. Sololit vkládáme hladkou stranou dovnitř stoličky.

  4. Do otvorů pro kolíčky v nohách stoličky naneseme lepidlo a nohy s boky slepíme, lepenou stoličku zajistíme truhlářskými svěrkami, proti otlačení podložíme rovným pevným odřezkem, přebytečné vytlačené lepidlo otřeme vlhkým hadříkem. Díky mírně zúženým nohám má celá stolička subtilnější a odlehčenější vzhled a působí elegantněji.

  5. Sedák – víko připevníme dvěma panty, které zapustíme do okraje boku stoličky, panty připevníme malými šroubky se zápustnou hlavou. Víko si nejprve zkusmo položíme na stoličku tak, aby mělo na všech stranách stejný přesah a okraj úložného prostoru stoličky obtáhneme tužkou – budeme tak mít označen kraj pro přišroubování pantů.

  6. K sedáku stoličky připevníme z vnitřní strany lišty, které zabrání prohýbání spárovky ze které je sedák - víko vyrobeno. Šroubky volíme tak dlouhé, aby neprošly na druhou stranu materiálu. Lišty můžeme podmáznou lepidlem. Víko po přilepení a přišroubování lišt zatížíme než uschne, aby se vlivem vlhkého lepidla nezkroutilo.

  7. Celou stoličku natřeme lazurovací vodouředitelnou barvou, můžeme ji nechat jen barevně natřenou nebo ji ozdobit. Odstín barvy si můžeme namíchat podle libosti a vyzkoušet nejprve na odřezku materiálu. Pokud nechceme, aby se nám víko barvou přilepilo a chceme si usnadnit natírání, natřeme víko ještě před přišroubováním pantů.

  8. Stoličku můžeme ozdobit pomalováním nebo třeba pomocí hezkého ubrousku. Vybrané motivy vystřihneme z ubrousku, oddělíme jen horní potištěnou vrstvu a přiložíme na zvolené místo. Motiv volíme bez zbytečně členěných okrajů, protože při manipulaci s ním i při nanášení na stoličku by se nám lehko potrhal.

  9. Bezbarvý lak naředěný vodou (Sportakryl nebo jiný disperzní lak) naneseme lehce štětcem na motiv z ubrousku. Obrázek pak opatrně přeneseme na určené místo a uhladíme štětcem, aby neměl žádné sklady ani bublinky. Pokud chceme obrázek hodně vystupující z plochy, obkreslíme jej před natřením lepidlem na místo, kam jej chceme přilepit, a místo pak nejprve natřeme bílou barvou.

  10. Obrázek z ubrousku přenesený na sedák a uhlazený dohladka ještě přetřeme lakem tak, aby lak prosákl na dřevo nebo na zaschlou bílou podmalbu a ubrousek se přitom nepotrhal. Lak musí přichytit i kraje obrázku, aby se nezvedaly. Necháme zaschnout. Nakonec celou stoličku přelakujeme bezbarvým matným lakem.

Pepův tipNa spodek víka štokrdlete můžeme přilepit zrcadlo a použít jej i jako toaletní stolek.
Autor: PePa (text, foto, realizace)

Klíčová slova:


Související články

Nový kabátek pro vaši oblíbenou stoličku 6  fotek

Nový kabátek pro vaši oblíbenou stoličku

Vaše oblíbená stolička má už notně oprýskaný kabát, ale jinak se na ní sedí pohodlně, takže se s ní nechcete rozloučit? Pomoc je docela snadná a hlavn ...


Renovace stoličky 14  fotek

Renovace stoličky

Stará dřevěná stolička, která je nejen oprýskaná, ale i značně rozklížená, se ještě může hodit třeba jako stolek pod květináč, stačí jí věnovat chvíli ...


Sklopný stolek na balkon 16  fotek

Sklopný stolek na balkon

Malý stolek na posezení s kávou využijeme určitě i na tom nejmenším balkoně, jak ale na něj najít místo? Potíže s prostorem pomůže vyřešit sklopný sto ...


Stolek na časopisy 15  fotek

Stolek na časopisy

Praktický stolek pro sběratele fotografií nebo velkých obrazových encyklopedií, ve kterých si rádi listují, ale do knihovny se jim ne a ne vejít, se d ...


Stolička s výklopným stupínkem 21  fotek

Stolička s výklopným stupínkem

Znáte to také, horní police v knihovně, šatně nebo spíži, nástavce nad skříněmi nebo snížený podhled jsou užitečné prostory, jak se ale do nich bezpeč ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 2.2.2016 03:35 Jaroslav Patrný
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 7.11.2015 12:17 Mil Plam
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 1.10.2015 16:37 Mirek Sýkora
0
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 4.6.2015 09:16 Zuzana Dvořáková
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.5.2015 10:06 JOSEF KÁDNER
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 29.5.2015 21:35 JOSEF KÁDNER
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 23.4.2015 20:53 Milos novy
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×