Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Stolek do dětského pokoje

Stolek do dětského pokoje
Také jste zakoupili sestavu nábytku a v obchodě k ní zrovna nemají stoleček podle vašich představ? Zkuste si jej vyrobit. Náš stolek není náročný na materiál ani velkou dovednost, zvládne jej i kutil začátečník.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

Na náš stolek vysoký cca 56 cm s půdorysem 35 x 45 cm a přesahem horní desky 1,5 cm na každé straně budeme potřebovat tyto díly z lamina o tloušťce 1,8 cm:

Díl..................Počet kusů......Rozměry v cm
dno a půda.........2...................32 x 42
horní deska........1...................35 x 45
záda...................1...................44 x 42
přední stojky.......2...................44 x 8
police vložená.....1..................28,3 x 42
horní deska.........1...................35 x 45
4 kolečka o výšce cca 5 – 6 cm
vruty do dřevotřísky se zápustnou hlavou:
4 x 50 mm na spojování dílů cca 20 ks
4 x 30 mm na horní desku cca 4 ks
4 x 16 mm na kolečka cca 16 ks
krytky na vruty 4 ks

Nářadí

akuvrtačku a šroubovák, orážecí špičku, úhelník, brusnou houbičku nebo jemný smirkový papír, žehličku, ostré dláto nebo řezák

Pokud jsme nesehnali shodný materiál, můžeme zkusit barvy jednoduše obrátit, stolek je světlý a hrany tmavomodré. Tak zůstane celý pokojík v jednotném stylu barev a zařízení.

Montáž stolku zvládneme s akuvrtačkou a šroubovákem. Nejprve je třeba dobře rozpočítat velikosti jednotlivých dílů. Záda a přední stojky jsou vložené mezi dno a půdu. Horní deska má na všech stranách 1,5 cm přesah. Stolek vyrábíme z lamina o tl. 18 mm.
Vnitřní vložená police má jeden rozměr o dvojí sílu materiálu menší (32 cm – 2x 1,8 cm), u lamina počítáme ještě –1 mm na ohranění páskou, na zadní hranu police pásku nedáváme.
Pokud bychom stolek vyráběli z dřevěné spárovky, odečteme u hloubky police dvojí tloušťku materiálu.

Postup

 1. Díly na výrobu stolku si necháme v prodejně nařezat na přesný rozměr. Nařezané díly opatříme nažehlovací páskou. K jejímu připevnění nám pomůže obyčejná žehlička.

 2. Páska s lepidlem je širší než materiál. Její přesah ořízneme ostrým dlátkem nebo řezákem na papír. Dočista hranu zabrousíme brusnou houbičkou nebo jemným smirkovým papírem na špalíčku.

 3. Dvě stojky a plný bok stolku si obkreslíme na spodní desku tužkou. Přesně je orýsujeme a pak označíme tužkou, kde budeme materiál spojovat. Pomocníkem nám bude úhelník se stupnicí.

 4. Aby nám vrták po hladkém pevném povrchu materiálu neklouzal, označíme si oražením pomocí hřebíku nebo značkovací špičky místa, kde budeme předvrtávat otvory pro spojovací vruty.

 5. Pro spojování použijeme vruty do dřevotřísky 4x50 mm se zápustnou hlavou nebo tzv. konfirmáty. Otvory pro zvolený použitý vrut si však nejprve předvrtáme vhodným menším vrtákem.

 6. Nejprve připevníme čtyřmi vruty velký plný bok. Teprve potom úzké stojky. Každou stojku dvěma vruty do dřeva. Vruty připevňujeme kousek od okraje úzkých stojek, aby materiál neprasknul.

 7. Práci nám usnadní akuvrtačka s možností nastavitelného momentu dotažení. Po připevnění obou boků stolku připevníme horní díl korpusu, tak bude základ stolku hotový.

 8. Základ stolku je hotový, připravíme si proto horní desku. Její rozměr by měl být takový, aby na všech stranách o 1,5 cm přesahovala. Poté její hrany opatříme nažehlovací páskou stejně jako ostatní díly.

 9. Přes předvrtané otvory připevníme vrchní desku stolku. Její přesah do stran by měl být všude shodný. Pozor na správnou délku vrutů, ta musí být taková, aby vruty neprošly druhým materiálem skrz, v našem případě 30 mm.

 10. Teprve nyní můžeme připevnit napevno vloženou polici. Ta je užší a je mírně nad půlkou výšky stolku. Kdybychom ji připevnili dříve, nepodařilo by se nám strčit do stolku vrtačku a připevnit vrchní část stolku.

 11. Aby byl stolek praktický a šlo s ním snadno manipulovat po místnosti, opatříme jej čtyřmi kolečky. Kolečka jsou otočná. Každé připevníme kousek od kraje spodní desky vruty 4x16 mm.

 12. Stolek je hotový a hodí se k ostatnímu koupenému nábytku. Výška stolku je cca 50 cm + kolečka. Půdorys je 35x45 cm. Rozměry stolku si samozřejmě můžeme přizpůsobit vlastním potřebám.

Pepův tipViditelné hlavy šroubů nakonec opatříme plastovými krytkami, které jsou ve stejné barvě jako stolek. Stolek si můžeme vyrobit i z jiných materiálů, například ze spárovky. V tomto případě je pak ještě potřeba provést povrchovou úpravu lakem nebo lazurou.
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Jak lze vhodně rozvrhnout dětský a studentský pokoj 6  fotek

Jak lze vhodně rozvrhnout dětský a studentský pokoj

Zařídit a správně rozvrhnout dětský pokoj není těžká záležitost, i když nároky dětí se rychle mění a každou chvíli potřebují něco jiného – základní ...


Maxi omalovánky na zeď do dětského pokoje 5  fotek

Maxi omalovánky na zeď do dětského pokoje

Všichni víme, že děti rády malují. Kolem třetího roku věku jim ale přestávají stačit klasické malé omalovánky, ale mají potřebu začít měnit svět ko ...


Praktický sklopný stolek do malého bytu 18  fotek

Praktický sklopný stolek do malého bytu

Může se hodit nejen do malé kuchyně, například v panelovém domě, ale i jako pracovna nebo stolek do menšího studentského pokoje. Zkrátka všude, kde mí ...


Stojánek na časopisy 10  fotek

Stojánek na časopisy

Také už nevíte kam s nimi. S těmi všemi nepřečtenými časopisy a novinami, na které přes den a někdy i přes celý týden nezbývá čas? Kam? No přeci do ...


Dětská zábrana - plůtek 15  fotek

Dětská zábrana - plůtek

Malé děti, které chvilku zapomeneme hlídat, se často zatoulají do kuchyně, kde právě vaříme, a mohou si způsobit nebezpečné úrazy s celoživotními nás ...


Dopřejte dětem českou klasiku 5  fotek

Dopřejte dětem českou klasiku

Máte už dost levných asijských hraček, které obsahují zdraví škodlivé či dokonce jedovaté látky, mají spoustu ostrých hran a nebezpečných výstupků ...


Skříňka na hračky v malém prostoru 21  fotek

Skříňka na hračky v malém prostoru

Dítě a pořádek, dvě slova, která většinou nejdou moc dohromady. Nejvhodnější pro dítě je jednoduchý plastový nebo dřevěný box či krabice, kam se vše p ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×