Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Stolek na frézku uni-max

Stolek na frézku uni-max

Horní stopková frézka je užitečný pomocník. Na tom už jsme se shodli v minulých článcích. Pomocí stolku pro frézování, do kterého frézku uchytíme zespodu, se její využití i pohodlnost práce ještě zvyšuje.

reklama

Sestavení není složité

Samotný stolek je dodáván v demontovaném stavu a s podrobným návodem. Chce to kafe, trochu klidu a za chvíli je sestaven. Jedny ruce navíc se budou hodit, ale nejsou nezbytně zapotřebí.

Pevný a stabilní

Stolek je vyroben tak, aby jeho základna byla široká a robustní. Tím se zásadně liší od jednoduchých menších stolků s malou základnou a se základními pravítky. Prostřední část stolku, ke které je zespodu upnuta frézka, tvoří pevný, žebry zesílený profilovaný odlitek s vodícími drážkami. Vedení materiálu pomáhá i úhlové pravítko, ovšem musíme je také správně přimontovat.

K základu stolku jsou připevněny stabilní plechové nohy. I ty mají kvůli delší životnosti a stabilitě pevnostní prolisy.

Velká plocha pohodlná práce

Velká plocha je u frézovacích stolků předností. Delší lišty, nebo materiál, který chceme opracovávat, se nám nepřeklápí a lze jej snadno posunovat. Přesně do této kategorie spadá stolek od uni-maxu.

Základní plocha, která svými rozměry 61 x 36 cm určitě není malá, je pak ještě rozšířena o dvě postranní křídla, tvořená bočními přídavnými plochami o velikosti 21 x 36 cm. Celková velikost pracovní plochy je pak až 103 x 36 cm a to už je dobré pracovní místo. Menší stolky mají rozměr pracovní plochy jen 43 x 40 cm, to je skoro dvaapůlkrát méně. Ani to však není špatně. Při rozhodování, jaký stolek nebo frézku si zakoupit záleží především na tom, na co a jak často je budeme využívat.

Užitečné vychytávky

Ve stolku je, díky jeho velikosti, prostor pro integrovaný vypínač s dvěma zásuvkami s protiprachovou úpravou a normovaným stop tlačítkem. Do jedné zásuvky je možné zapnout frézku a do druhé vysavač. Ovládání zapínání pak převezme hlavní vypínač, není tedy nutné krkolomně hledat vypínač pod stolkem.

Druhým dobrým a bezpečným pomocníkem je horní plastový kryt. Ten schovává rotující frézu a zvedne se jen při nátlaku materiálu, proto je jeho přední strana zkosena. I přes silné čiré plexisklo je do prostoru frézování dobře vidět. Kryt směruje odletující třísky do odsávací trubice, takže jim zabraňuje poranit nám ruce nebo oči a zároveň zvyšuje výkon připojeného vysavače. Také zabraňuje nechtěnému kontaktu s frézou a vymezuje pracovní prostor.

Velikost se vyplatí

V případě tohoto stolku je možné, díky bočním zvětšeným prostupům v nohách stolku, pohodlně ovládat všechny funkce podvěšené stopkové frézky. Pracovní stolky, kde není dostatečný nebo dobře řešený přístup, mívají samotné zapnutí nebo nastavení méně příjemné. Vyšší nohy a celková konstrukce stolku umožní využití i robustnějších výkonnějších a větších frézek. Ty nám pak zase pomohou svým výkonem s bezproblémovou prací i při frézování hlubších nebo složitých profilů nebo při použití většího průměru fréz.

Na frézování menších věcí nám ale pohodlně postačí i menší plocha stolku.

Stolek je vysoký tak, aby se do něj daly upnout i vysoké a silné frézy a bylo možno využít i větší průměry nástrojů a to tak, aby bylo jednodušší vyrobit větší a složitější profily nebo čepování či například profilování rámečků dvířek na kuchyňskou linku.

Použitím horní stopkové frézky ve stolku se mění i způsob jejího využití. Stává se z ní malá spodní frézka. Zásadní rozdíl je v tom, že nyní už hýbu pouze materiálem směrem k rotujícímu ostří frézy, místo abych držel frézku v ruce a profiloval materiál nebo kulatil hrany.

Jedna nebo dvě frézky?

Pokud frézku ve stolku využíváme často, není praktické ji neustále vyndávat a upínat. Sice stačí povolit čtyři šroubky, ale jednodušší a praktičtější je nakonec mít frézky dvě. Jednu jako stacionární spodní ve stolku a jednu do ruky, pro volné použití. Nástroje do nich můžeme používat shodné.

Samotný stolek můžeme používat s bočními nebo postranními vodítky, anebo nechat jen prostřední frézku s ložiskem či kopírovacím kroužkem. To si ukážeme zase příště.

Fotogalerie k článku:

Autor: Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Frézy a frézky uni-max 31  fotek

Frézy a frézky uni-max

Vybrat dobrou frézku může být občas náročné. Záleží na tom, na co ji budeme potřebovat a také jak často. To samé se ale týká i samotných fréz jako ...


Horní stopkové frézky uni-max 23  fotek

Horní stopkové frézky uni-max

Horní stopková frézka je vlastně takový moderní profilový hoblík na elektriku. Co se dříve muselo tvořit ručně pomocí dlát a profilových nastavitel ...


Frézky uni-max na radiusy, úhly a rozličné profily 15  fotek

Frézky uni-max na radiusy, úhly a rozličné profily

Jestliže jsme se rozhodli udělat naše dřevěné výrobky hezčí, příjemné na oko a zdobnější, naši práci tak více zhodnotit, lépe ji prodat nebo se nec ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
2
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
0
Překližka Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jakub
0
Pujcit nebo koupit stepkovac? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bob Stavitel
2
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×