reklama

Střešní krytinu na zahradní stavbu vybírejte stejně pečlivě jako střechu pro dům

Zastřešení altánů i pergol jsme se již věnovali. Nyní na řadu přišly zahradní domky. Zde platí poněkud odlišná pravidla pro výběr materiálů, který na zahradní domky použijeme. Pro jakou střechu se rozhodnout, aby byla pěkná, dlouho vydržela a přitom vás nepřipravila o životní úspory? Odpověď není jednoduchá – každý materiál má své klady a zápory a stejně tak i své příznivce a odpůrce. Pokud jste na pochybách, neváhejte se obrátit na specializovaný portál NejŘemeslníci.cz.

Střešní krytinu na zahradní stavbu vybírejte stejně pečlivě jako střechu pro dům

Obecně doporučujeme používat stejnou střešní krytinu jako na rodinném domě z důvodu sladěného a jednotného vzhledu. Použití plechové krytiny na zahradním altánu se nepovažuje za příliš šťastné řešení, pokud je na domě jiná krytina. Pokud tedy plechovou krytinu, pak alespoň maloformátové šablonové profily montované na celoplošném bednění.

Konstrukční systém chatek a zahradních domků je přizpůsoben účelu a ekonomickým možnostem. Většinou jde o jednoduchou rámovou konstrukci, opláštěnou velkoplošným materiálem (dřevotřískovými deskami, deskami Cetris), nebo se dá použít srubová konstrukce s menší tloušťkou polohraněného srubu. Všechny typy konstrukčních systémů domků mohou být zateplené nebo nezateplené podle záměru použití. Hlavní zásadou u zateplených domků je, aby nechyběla parozábrana. Dnešní trh nabízí široký výběr prefabrikovaných chatek a zahradních domků.

U zateplených domků nesmí chybět tzv. parozábrana
U zateplených domků nesmí chybět tzv. parozábrana

Zajímavou alternativou střešní krytiny je tzv. zelená střecha. Na zahradní domky a chatky je tento způsob ozelenění střechy velmi efektní a uprostřed zeleně se stavba stává nerušeným příjemným doplňkem. Stavba zelené střechy vyžaduje přesné a pečlivé zhotovení. Je vhodná jako zastřešení plochých i šikmých střech. Nevýhodou zelené střechy je její velká hmotnost.

Neukvapit se s výběrem

Střešní krytina již na první pohled ovlivní vzhled domku. Nekvalitní střecha může hodnotu jinak pěkného domku snížit. Vyplatí se tedy nenechat tento proces náhodě a pečlivě se na něj připravit. Kde ale začít?

Materiálových i tvarových variant je dnes na trhu obrovské množství. Vybírat lze z pestré nabídky pálených či betonových tašek, zvolit můžete i břidlici, eternit, plechové, asfaltové či plastové střešní krytiny. Stále se používají i alternativní materiály, jako je šindel, který známe z historických staveb.

Nedráždit okolí

Prvním kritériem jsou místní zvyklosti: pořídit si například betonovou krytinu modré barvy ve vesnici s cihlově červenými taškami je neetické vůči okolí a nevkusné. Druhým kritériem je koncepce domku – ne každou krytinu lze použít kamkoli. Třetí by měly být finanční možnosti, i když ty zpravidla hrají hlavní roli.

Při volbě tvaru střechy a střešní krytiny obvykle nepochybíte, pokud budete respektovat okolní, zejména starší zástavbu. Střecha zahradních domků může být různá. Plochá střecha nemá žádný sklon, pultová střecha je nakloněna na jednu stranu a sedlová neboli štítová střecha má boční části ve vertikálním přesazení. S tvarem střechy si klidně nechte poradit. Sklon je lepší kvůli zajištění odtoku vody.

S kvalitní střešní krytinou je zahradní domek chráněn před deštěm i sněhem. Vybrat si můžete střešní lepenku, asfaltové šindele nebo střešní tašky. Střešní lepenka tvoří první pokrytí a domek lze při montáži izolovat i proti dešti. Na další krytí se dávají asfaltové šindele. Při použití střešních tašek je třeba dodržet odstup střešních latí. Typ střešní krytiny je tedy třeba zvolit už při výběru domku.

To, jakou střešní krytinu chcete použít, určí odstup latí
To, jakou střešní krytinu chcete použít, určí odstup latí

Třešnička na dortu

Šikmá střecha nemusí být jen sedlová. Chatky se mohou zastřešit i valbovou, pultovou, stanovou střechou nebo jejich kombinacemi, například polovalbovou střechou. Konstrukce krovu při chatách a zahradních domcích závisí na velikosti jejich půdorysu. Ve většině případů se u menších domků vystačí s jednoduchým krovem - krokve v jedné třetině pod hřebenem spojeny vodorovným hranolem (hambálky) a odvětrávání. Při atypickém tvaru střechy se mohou uplatnit jednodušší příhradové nosníky.

Vhodným a nejjednodušším řešením je použít jako střešní krytinu asfaltovou lepenku. Lepenka je pískovaná a je možné si ji vybrat v barvách šedočerná, zelená nebo hnědá. Ukládá se vždy na pevný podklad, a to přibitím hřebíky. Podklad se většinou dělá z prken silných 20 až 25 mm kladených na pero a drážku nebo na OSB desky o tloušťce 22 mm. Tyto podklady se připevňují přímo na střešní krokve. Předností této střešní krytiny je hlavně její nízká hmotnost a jednoduché zhotovení, méně však splňuje estetické požadavky. Lze ji použít na sklon střechy od 15 ° do 60 °. Ze stejného materiálu se vyrábějí i šindele. Při výběru šindele je rozhodující jeho tloušťka. Obecně platí, čím je krytina tlustší, tím je kvalitnější.

Dost záleží i na typu zvolené střechy

  • Plochá střecha nemá žádný nebo jen mírný sklon. Pro sklon platí různé maximální velikosti.
  • Polokřížová střecha je do špičky sbíhající střecha uprostřed domu. Odděluje se po stranách od hlavní střechy a většinou se nachází nad vstupní oblastí.
  • Pagodovou střechou se nazývá střecha s velmi malým sklonem. Jedná se o tzv. čínskou, velmi výraznou několikapatrovou střechu.
  • Pultová střecha je nakloněna pouze na jednu stranu – spodní okraj střechy tvoří střešní okap a horní hřeben střechy.
  • Sedlová střecha je rovněž známá pod pojmem štítová střecha a patří mezi nejznámější typy střech.
  • Stupňovitá střecha - u tohoto typu střechy se boční části nacházejí navzájem ve vertikálním přesazení a vytváří tak výraznou střešní konstrukci.
  • Oblouková střecha má v průřezu méně než půl kruhu. Tato střecha vyčnívá nad boční stěny (s výběžkem).
Komplikovaný tvar střechy = více materiálu a práce a tím pádem i více peněz
Komplikovaný tvar střechy = více materiálu a práce a tím pádem i více peněz

V jednoduchosti tkví úspěch

Členitost šikmé střechy úzce souvisí s její finanční nákladností. Tvarově komplikovanější střecha znamená obvykle složitější konstrukci krovu (a tedy větší pracnost) a větší spotřebu materiálu při pokládce střešní krytiny (je třeba počítat s prořezy, zejména u nároží a úžlabí).

Zvyšuje se rovněž množství doplňkových prvků střechy - klempířských, větracích či ukončovacích, které bývají výrazně dražší než běžná krytina v „metráži“.

Pálená vs. betonová

Pokud máte zálusk na tradiční skládanou střechu z tašek, možná rozmýšlíte, zda zvolit tradiční pálenou nebo její betonovou příbuznou. Jejich vlastnosti se částečně podobají. Pálená střešní taška se vyrábí v řadě barev a tvarů, vybere si z nich tedy i náročnější investor. Má dlouhou životnost, vyžaduje však pevnou kvalitní konstrukci krovu, která těžkou krytinu unese. Pálené tašky stojí zpravidla od třiceti korun za kus. Na metr čtvereční ale spotřebujete víc pálených tašek než betonových.

Betonové střešní tašky taktéž vyžadují pevnou konstrukci krovu a mají rovněž dlouhou životnost. I na horských šikmých střechách se z hlediska životnosti a spolehlivosti výborně uplatní betonová krytina. Je pevná, mrazuvzdorná a vyniká nízkou nasákavostí a vysokou únosností. Ceníková cena bez DPH u betonové střešní krytiny se pohybuje okolo 28 Kč za jeden kus tašky. To znamená, že za 1 m2 střechy při spotřebě 10 kusů na 1 m2 zaplatíte asi 280 Kč. Glazurované střešní tašky však mohou být dražší. Obecně lze počítat s cenou krytiny 200 - 500 Kč na m2 střechy.

Na trhu je zároveň velké množství krytin, které pálené a betonové tašky napodobují. Mnohdy u těchto materiálů ani na první pohled nepoznáte, že nejde o klasickou tašku. Jsou to například krytiny plastové nebo plechové. Jejich výhodou je nižší hmotnost a jsou často levnější. Pokud si na svůj krov nemůžete dovolit dát těžkou krytinu v podobě pálené nebo betonové tašky, jsou tyto alternativní materiály vhodnou alternativou.

Dnešní trh nabízí široký výběr prefabrikovaných chatek a zahradních domků
Dnešní trh nabízí široký výběr prefabrikovaných chatek a zahradních domků

Podle pořizovacích nákladů

V žebříčku krytin, u nichž je brána v úvahu životnost i související investice, lze stanovit takovéto pořadí:

  • Nejlevnější krytiny - Obyčejné tašky pálené, tašky betonové, tvarované střešní plechy bez posypu vč. Lindab Topline, šablony z hliníkového plechu, šablony z recyklovaného PVC.
  • Mírně dražší - Šablony z pozinkovaného plechu, vlnité bitumenové desky, pálené tašky Tondach dvoudílné ražené, vláknocementové šablony, bobrovky Bramac, přírodní břidlice (jednoduché krytí), PVC vlnité desky, trapézové plechy Lindab a šablony Alukryt.
  • Dražší - Asfaltové šindele, vlnité desky z PES, zinkotitanový plech, měděný plech, pískované šablony pozink, pozink plechy s povrchem plastizol, tabule Lindab, Isola, Steeltile a štípané šindele.
  • Drahé - Šablony z měděného plechu, ručně štípané dřevěné šindele, některé asfaltované „šindele“ a rákosové došky (až 38 Kč/m2).

V případě jakýchkoli pochybností se neváhejte obrátit na odborníky ze specializovaného portálu www.Nejremeslnici.cz. Jistě si tím ušetříte spoustu času, peněz i nervů.

Publikováno: 13. 8. 2019, Autor: NejŘemeslníci (text a foto), Profil autora: Redakce