Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Návod na svazovaný a obtáčený krajkový vzor

Návod na svazovaný a obtáčený krajkový vzor
Obdivujete také nádherné výtvory našich babiček? Krajkové taštičky či čepečky, překrásné výšivky na ubrusech i krojích? A přitom tyto techniky nejsou nijak náročné, jen se na ně zapomíná. Proto dnes přinášíme návod na svazovaný a obtáčený krajkový vzor. Postup je podobný, jako u lemovacích mřížek, avšak nitě se vytahují v obou směrech.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

kanava,vyšívací příze

Nářadí

nůžky, jehla

Postup

  1. Pro vytváření krajkových vzorů začneme nejdřív na tkanině s výraznou osnovou, kupř. na kanavě, s přípravnými pracemi. Hranice výšivky vyznačíme vytažením nití v obou směrech. Vytažením těchto nití pro lemovky vymezíme vnitřní plochu pro vyšívání krajky, tzv. „půdici“.

  2. Potom začneme vytahovat svislé (osnovní) nitě. Vytáhneme vždy 3 nitě a 3 ponecháme, případně takto střídáme jiný, avšak stejný počet nití. Nitě odstřihneme několik cm od vyznačené hranice a ve střední části je v celé délce tkaniny vytáhneme. Volné konce odstřižených nití zapošijeme k okraji.

  3. Stejným způsobem střídavě vytahujeme a ponecháváme též vždy 3 příčné (útkové) nitě. Okraje tkaniny obšijeme obnitkovacím nebo smykovaným stehem. Potom vyšívání obrátíme z rubové strany do líce a zvolíme jeden ze dvou postupů krajkového vzoru - svazování, nebo obtáčení.

  4. Začneme vytvářet „svazovaný krajkový vzor“. Mřížku vzniklou z vytažených nití spojujeme do svazečků jednoduchým uzlíčkovým stehem v šikmém směru. Na konci řádky práci obrátíme o 180° a stejným způsobem vážeme i následující řadu.

  5. Jednoduchý uzlíčkový steh vytvoříme tak, že jehlu vedeme přes svazek nití, podpíchneme jej a vypíchneme pod jehlou s přízí. Jehlu pak protáhneme vzniklou smyčkou, kterou lehce utáhneme do uzlíčku a pokračujeme šikmo pod následující svazek.

  6. „Obtáčený krajkový vzor“ opět vyšíváme na mřížce s pravidelným počtem vytažených a ponechaných nití. Přízí obtáčíme mřížku v šikmém směru od zdola nahoru. Přes překřížené nitě pak klademe steh šikmo.

  7. Vždy střídáme asi 3 obtočení kolem vodorovné osnovy s dlouhým šikmým stehem přes překřížení a opět 3 obtočení kolem svislé osnovy. Po vyplnění půdice vznikne užší pravoúhlá mřížka. Hotovou krajkovou výšivku přežehlíme párou z rubové strany.

  8. Pro kosmetickou taštičku vyšijeme dlouhý pruh látky (kanavu), kterou v polovině délky přeložíme. Okraje zahneme do záložky, pod níž vytáhneme asi 6 nití a záložku přišijeme jednoduchou lemovací mřížkou do svazků po 3 nitích. Naproti pak stejnými stehy svážeme mřížku do pravidelných svazků. Pod okraj přišijeme podšívku a taštičku po stranách z rubu sešijeme.

Pepův tipMřížkou pod okrajem protáhneme tkaničku, kterou taštičku zatáhneme. Jinou variantou může být zip, který přišijeme k vnitřnímu okraji závěru.Jednoduchou lemovací mřížku vyšíváme přes 5 až 6 vytažených nití zleva doprava na rubu tkaniny. Nabereme nejméně 2 volné nitě a pak jehlu podpíchneme do podkladové tkaniny na okraji se záložkou. Vyšívací přízi pevně utahujeme, aby volné nitě byly staženy do svazečků.
Autor: Miroslava Kubišová (text a foto)

Související články

Vázaná batika 14  fotek

Vázaná batika

Batikování je výtvarná technika oblíbená u dětí i dospělých pro svou jednoduchost a mnohotvárnost. Pro vyvazovanou batiku stačí režná nit nebo pevný p ...


Barvy Iberia zabaví děti i dospělé 11  fotek

Barvy Iberia zabaví děti i dospělé

Barvy na textil Iberia od firmy Marca CZ nemusíme nijak složitě představovat, psali jsme o nich už mnohokrát. Letní doba je časem dětských táborů a do ...


Muškový, obtáčený stonkový a lanový steh 13  fotek

Muškový, obtáčený stonkový a lanový steh

K svátku sv. Valentýna si zamilovaní dávají různé dárky. Námětem pro takové hezké překvapení může být polystyrénová krabička v podobě srdce, kterou si ...


Batika – spirály na trika 21  fotek

Batika – spirály na trika

Aktuální počasí nic moc, tak si zkusme pohrát s barvičkami a možná přivoláme za okna léto a s ním ještě kousek letní nálady, záleží na tom, jaké odstí ...


Namáčená batika 8  fotek

Namáčená batika

Okoukaly se vám letní šaty nebo na nich zůstal flíček od posledního pikniku? Anebo máte rády barvičky a v obchodě zrovna mají jen bílou? Zkuste to s b ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
0
renovace starého betlému Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eva Kneblová
0
Kovotlačitelství. Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bobeš
0
co delate kdyz nic nedelate Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Gregor
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×