Právě soutěžíme o:
balíček dárkových předmětů od SECA Borohrádek balíček dárkových předmětů od SECA Borohrádek
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Svíčky s kořením, citrusy a zeleninou

Svíčky s kořením, citrusy a zeleninou
Vůně, barvy a tvary sušeného koření už téměř zcela patří k dlouhým a časným zimním večerům. Těmito aromatickými plody, květy a stvoly můžeme krásně ozdobit svíčky. Sladce vonící svíce obalené celým hřebíčkem a svitky skořice vytváří příjemný doplněk naší domácnosti a zpestříme si jimi tak brzy zšeřelé podzimní a zimní večery. Při zapálení svíček však musíme mít na paměti, že se jedná o otevřený oheň, který nesmíme nechat bez dozoru.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

koření, plátky citrusových plodů, svíčka, lýko, lepidlo UHU

Postup

  1. Sladce vonící hřebíček pochází z usušených květních poupat hřebíčkovce, až 10 m vysokého vždyzeleného stromu. Tato přísada do pokrmů obsahující silice se může též stát zdobným prvkem na svíci. Hřebíčky lepíme na svíčku bezbarvým velmi účinným universálním lepidlem UHU alleskleber.

  2. Hřebíčky můžeme řadit do pásů, přičemž střídáme polohu poupat – jednou je umístíme hlavičkou nahoru a podruhé opačně. Podle výšky svíce vytvoříme takto několik řad, které prostřídáme ovázaným lýkem, jež vážeme až po úplném zaschnutí lepidla.

  3. Svitková skořice je vlastně sloupaná kůra vždyzeleného stromu – skořicovníku. Tento strom příbuzný s vavřínem dorůstá až 15 m výšky, avšak my jej známe už jen jako vonné koření. Svitky skořice můžeme také polepit svíčku kolem celého jejího obvodu.

  4. Aby skořice dobře držela a před zaschnutím lepidla nesklouzávala, pomůžeme si gumičkou, kterou jednotlivé kousky utáhneme. Nakonec ovážeme celou svíčku lýkem, čímž dekoraci důkladně přitiskneme a dozdobíme.

  5. Tvrdá květní poupata hřebíčku lze zapichovat do svíčky, čímž tvoříme rozmanitou dekoraci. Abychom vosk přitom nevydrobili, nahřejeme kovovou jehlici, nebozízek, či silnou jehlu nad ohněm a vypíchneme do svíčky předem vždy dírku. Dovnitř pak snadno zasuneme hřebíček.

  6. Již při krájení pomerančů nebo citronů se line příjemná citrusová vůně. Tato vůně prosycující své okolí má ještě jeden význam a tím je schopnost ničit škodlivé bakterie. Citrusy, ale i kořenovou zeleninu (mrkev, pastyňák či petržel), nakrájíme na tenké plátky asi 3 mm silné a usušíme je.

  7. Chceme-li uspíšit sušení, rozložíme plátky na pečící papír, který podložíme mřížkou a vložíme do trouby. Při teplotě asi 75°C pak zvolna ovoce a zeleninu sušíme. Troubu necháme přitom pootevřenou a sušení hlídáme, aby nedošlo k připálení.

  8. Zejména citron a pomeranč se snadno připálí a začne černat. Tyto poškozené plátky však nemusíme hned vyhazovat, ale naopak je necháme při pozvolném sušení zčernat úplně. Dosušování průběžně také kontrolujeme, aby zčernala pouze dužina a kůra zůstala bílá.

  9. S částečně usušenými kolečky pomerančů a citronů krásně ozdobíme svíčku. Plátky by neměly být zcela suché, aby nebyly křehké, ale pouze vláčné. Jen tak jimi lze svíčku obalit, přičemž si opět pomůžeme gumičkou, pod kterou kolečka zasunujeme. Gumičku nakonec zakryjeme pásem lýka.

  10. Nádherně barevnými plátky šikmo nakrájené mrkve a bílého pastyňáku také zajímavě ozdobíme svíce. Sušené plátky zasunujeme kolem obvodu svíčky pod gumičku a převážeme je lýkem. Tento rustikální styl oživí atmosféru svojí zemitostí.

Pepův tip

Lepidla UHU od společnosti z-trade lze použít na porcelán, dřevo, kovy, sklo, keramiku, plexisklo, plsť, kůže, korek, textil, kartón, papír, lepidlo lepí prostě všechno. Použití je velice jednoduché. Stačí jednostranně nanést, přitlačit – hotovo. U tvrdých (nesavých) materiálů nanést na obě strany a nechat schnout. Potom opět potřít a stlačit.

Více informací a přehled celého sortimentu najdete na www.ztrade.cz.
Autor: Miroslava Kubišová (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Váza s mozaikou 9  fotek

Váza s mozaikou

Ozdobme si skleněnou vázu transparentními mozaikovými sklíčky. Bezbarvé průzračné i barevné čtverečky můžeme uspořádat do různých seskupení, nebo z ni ...


Šnečí ulity – závěsná dekorace 6  fotek

Šnečí ulity – závěsná dekorace

Dekorací do bytu je na dnešním trhu nespočet, originálních už ovšem méně. Tento šnečí závěs určitě originálním už proto, že si jej můžete vyrobit sami ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 13.2.2018 15:00 Martin
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.6.2016 13:42 Dalibor Kníže
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 28.4.2015 14:06 Jan Gregor
0
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 19.2.2009 23:04 Miluše Majerová
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 19.2.2009 23:04 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×