Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Použití dlažby v zahradě

Použití dlažby v zahradě

V zahradě se bez zpevněných ploch téměř neobejdeme. Jejich hlavní využití je na terase, pod pergolou, okolo bazénu, nebo na místě kde chceme odpočívat. Ideálním krytem pro zpevněné plochy je dlažba. Je krásná, relativně levná a trvanlivá. Nabídka na trhu je veliká a my si můžeme vyhrát se vzory a barvami a vytvořit krásnou plochu přesně podle našich představ.

reklama

K jakému účelu se dlažba v zahradě používá

Dlažba se v zahradě používá k mnoha účelům. Zpevněné dlážděné plochy představují ideální povrch pro položení zahradního nábytku, křesel, odpočívadel a nejrůznější dekorací. Vše bude stát na rovné ploše a nohy a hrany mobiliáře se na nám nebudou bořit do trávníku. Zahradní stůl se nám nebude kývat a vše bude čisté.
S dlažbou si můžeme navíc dobře hrát a vytvářet krásné vzory, ale i obrazce. Dlažbou můžeme dále použít na plochu pochozích cestiček. Velkou výhodou dlažby je, že se dobře čistí a je téměř bezúdržbová. Na trhu je celá řada vzorů, tvarů a velikostí. Z nabídky si vybere každý. Co třeba dlažbu imitující kámen?

Typy dlažeb

Při výběru dlažby k použití v zahradě se řídíme vlastním vkusem a stylem místa, kde bude použita. Do venkovských zahrad používáme přírodnější typy dlažby v přirozených barvách. Pro městské a moderní zahrady můžeme vsadit na čisté linie a jednoduchost. V současné době je velmi moderní velkoformátová dlažba v šedých odstínech. K dalším trendům patří použití cihel a různé kombinace materiálů.

Přírodní kámen

Je krásný, autentický a jeho zbarvení se nevyrovná ani ta nejlepší napodobenina. Nejčastěji se pracuje s pískovcem, vápencem, břidlicí porfyrem, kvarcitem, granitem a fylitem. Povrchová úprava může být různorodá. Ve venkovských zahradách se nejčastěji setkáme s pískovcem. Jeho povrch se často hrubě otesá. Pískovec je měkký a zpevněné plochy či cesty s ním můžeme snadno tvořit sami. Specializované firmy často nabízejí broušený či leštěný povrch kamenů. Krátká úprava se jistě lépe hodí tam, kde plánujeme umístit zahradní nábytek. Na hladké ploše je vše stabilnější a nohy stolu a židlí se nehýbou. U kamenné dlažby musíme počítat s vyšší pořizovací cenou.

Cihly

Použití cihel je často spojeno s anglickými romantickými zahradami. Teplé, hřejivé barvy klasických oranžových cihel působí příjemně a útulně. Dnes se na zahradách často pracuje se starými cihlami, které lze získat z bouraných budov anebo se kupují nové cihly. U starých cihel musíme počítat s tím, že jejich kvalita nemusí být velká. Ano, mohou stále vypadat výborně, ale často se drolí anebo pukají. Na trhu jsou k dispozici i krásné nové cihly určené přímo do zahrad. Prodávají se v moderním i velmi rustikálním provedení v nejrůznější paletě barev. Cihly se nejlépe hodí na cesty a cestičky, výborně vypadají v kombinaci s růžemi, levandulí a trvalkami.

Betonová dlažba

Může představovat levnější alternativu cihlové nebo kamenné dlažby. Betonové dlaždice jsou k dispozici v nejrůznějších barvách i velikostech. Probarví se většinou do hloubky kolem 3 mm, po čase vlivem působení přírodních klimatických podmínek může barva lehce vyblednout. Na trhu najdete betonovou dlažbu imitující dřevo. Betonová dlažba se hodí na cesty, obruby i větší zpevněné plochy.

Keramická dlažba

Se tradičně používá zejména v interiéru. Pro exteriérové venkovní použití musíme kupovat mrazuvzdornou dražbu. Dobře vypadá na balkonech, terasách a v okolí bazénu. Položení keramické dlažby je lepší svěřit do rukou odborníků.

Kombinace různých typů dlažeb

Nebojte se hrát si se vzory a barvami. Překvapivě výborně vypadá i kombinace se zpola zpevněným povrchem, jako je například písek nebo štěrk. Štěrkové úseky se dobře kombinují s cihlovou, ale také velkoformátovou dlažbou. Výborně je doplní kvetoucí trvalky. Bojíte se pokládky? Můžeme vás naučit, jak položit zámkovou dlažbu.

Údržba

Bez té to nejde. A to zejména v případě přírodního kamene. Důležité je pravidelné čištění koštětem tak, aby na dlažbě dlouho neleželo listí, mulč a pod. Doslova zázraky s kamenem dělá čištění vysokotlakým čističem. Zmizne zelené zbarvení způsobené řasou a mechy a kameny budou opět zářit.

Betonová dlažba je dosti porézní, nasákavá a snadno vtahuje vlhkost. Po čase se může stát za vlhka kluzkou a uchytit se na ní mohou také řasy a mech. Pravidelně několikrát do roka čistíme vysokotlakým čističem. V zimě se pak vyplatí odstraňovat sníh. Zatékající voda z tajícího sněhu může dlažbu poškodit. Za úvahu stojí ošetření hydrofobním nátěrem.

Keramická dlažba je na údržbu nejsnadnější. Postačí zamést a občas setřít velkým hadrem.

Autor: Daniela Dušková (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Dlažba s falešnými spárami 4  fotek

Dlažba s falešnými spárami

Pro letošní sezónu přichází společnost PRESBETON s opravdu zajímavou novinkou. Nově nabízená dlažba CUSTO se absolutně vymyká z kategorie klasických v ...


Betonová dlažba dokonale imitující dřevo 8  fotek

Betonová dlažba dokonale imitující dřevo

Dřevo najdeme skoro na každé zahradě, také ve svém domově se určitě setkáme s některým prvkem ze dřeva. Přesto jeho použití sebou nese několik dalš ...


Zatravňovací dlažba vyřeší problémy s růstem trávníku 8  fotek

Zatravňovací dlažba vyřeší problémy s růstem trávníku

Přemýšlíte, jak zatravnit prostory před garáží, na chodníku nebo v prudkém svahu? Pokud vám trávník v těchto místech nechce růst a vy si s ním už n ...


Zámková dlažba u domu 5  fotek

Zámková dlažba u domu

V současnosti patří zámková dlažba k nejoblíbenějším způsobům zpevnění povrchu kolem domu. Používá se nejen na terasy se zahradním nábytkem, ale i na ...


Dlažba s imitací dřeva odolává náročným přírodním vlivům 3  fotek

Dlažba s imitací dřeva odolává náročným přírodním vlivům

Přírodní materiály se díky přirozenému vzhledu hodí do každého venkovního prostoru. Rádi byste na zahradě, terase či dvorku vytvořili poutavou dřev ...


Položme si venkovní dlažbu 32  fotek

Položme si venkovní dlažbu

Zatoužili jste po pěkné terase nebo chodníčku k domovním dveřím? Kdo ho ale postaví? Zkuste to sami. Nad jinými materiály pro dláždění venkovních ploc ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Založení zídky mezi záhony Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ivo
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×