Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Tlakové myčky Riwall - vysoký tlak pod kontrolou

Tlakové myčky Riwall - vysoký tlak pod kontrolou

S vysavačem nebo smetákem většinou chlapi moc k vidění nebývají. Nejsou to často naši kamarádi. Je to prý tím, že vysavač vysává tu neviditelnou špínu, kterou my chlapi nevidíme. Velkoryse tak přehlédneme drobečky a chlupy domácích mazlíčků i jiné nečistoty. To práce a úklid s tlakovou myčkou, to je něco jiného. Ta vydává hluk, má výkon a silný proud vody který je potřeba zkrotit a usměrnit. Na rozdíl od vojny zde nefunguje hláška - co je mokré, to je čisté, ale spíše co je umyté vysoký tlakem je mokré a pak i čisté.

reklama

Myčka není smeták na vodu

Tlaková voda dokáže mít pořádnou sílu i proto se používá při vyřezávání obrobků z různých materiálů. Síla tlakové vody nám může pomoct i v domácnosti. Myčka už dávno není jen módní záležitost, která nám má usnadnit mytí auta. To můžeme odvézt do automyčky k benzínce. Takže pro pár mytí auta v roce, pokud nejsme ekologové a mytí našeho čtyřkolového miláčka nenecháváme pouze na dešti, se to asi nevyplatí. Těžko ale k myčce dostaneme bazén, dům a jeho sokl, cestičky a podlahy pod pergolou nebo zámkovou dlažbu a zahradní nábytek. Nejenom že bychom obsluze automyčky způsobili šok, ale asi bychom skončili ve svěrací kazajce. Proto je dobré si pořídit myčku vlastní.

Snadno ji přeneseme, kam je potřeba, a díky bohaté výbavě a dlouhé tlakové hadici nám poslouží nejen doma, ale přesně tam, kde ji budeme v dílně nebo kolem domu potřebovat. Pro její provoz postačí přívod elektrické energie a voda.

Samonasávání - voda z bazénu či sudu

Většina nás chlapů má samonasávání zabudováno v genech - prostě když máme žízeň nebo chuť na pivo, tak si jedno otevřeme. Nemusí být pokaždé točené a pod tlakem. Stejné je to s myčkami Riwall. Současný trend a velmi užitečná funkce je samonasávání. Ne každá myčka na trhu je jím vybavena. V případě, že ano, voda pak už nemusí být tlaková z kohoutku nebo hadice.

Postačí volně ponořit hadicí do nádrže, bazénu nebo nádoby s vodou a můžeme pracovat. Po zapnutí si myčka sama rychle potřebnou vodu natáhne a natlakuje a můžeme jít na věc. To je velkou výhodu současných myček a je to přesně ta kategorie, kam obě testované Riwallky patří. Jsou vybaveny kovovým čerpadlem se samonasáváním. Okolí bazénu nebo kameny u jezírka můžeme klidně spláchnou vodou z něj, cestičky nebo fasádu opláchnout zachycenou dešťovou vodou.

Kde myčka pomůže

Umytí našeho čtyřkolového miláčka od běžné špíny, ale i soli a zimních nečistot, hodně špinavou čtyřkolku, chodníky, cestičky, bazén, fasádu, i zahradní nábytek nebo třeba stavební nářadí jako jsou lopaty, kolečka a míchačky od malty a stavebních nečistot – to všechno pohodlně zvládneme tlakovou myčkou.

Jde o individuální mytí, kde si regulujeme nejen intenzitu a typ trysky, ale i dobu, po kterou na špinavé místo vodu aplikujeme. I samotnou vzdáleností proudu vody od umývaného předmětu si regulujeme sílu mytí.

Voda se dostane tam, kam koště ne, a snadno si poradí i s nánosem bláta nebo spárami plnými mechu a nečistot mezi zámkovou dlažbou, vyžene z nich plevel a trávu, kterou bychom jinak pracně dolovali ručně a motyčkou nebo museli stříkat chemií.

Velkým pomocníkem při práci je výkonná turbotryska, která svým rotujícím paprskem doslova vymlátí a jemně opískuje vodou povrch od nečistot. Omladí starou zámkovou dlažbu, kameny v zídce nebo příjezdovou cestu.

Druhá tryska je pak spíše oplachovací, s nastavitelným proudem vody od jemného mžení přes vějíř až po úzký silný paprsek. Umýt tak můžeme i plochou střechu garáže, vyčistit okap nebo, s potřebným příslušenstvím, pročistit ucpané potrubí.

Mytí s pěnou? I na to jsou myčky vybaveny

Součástí myčky s výkonem 150 barů je dodávaná integrovaná nádoba na saponát, slabší myčka ji má zvlášť a s tryskou. Obě pak mají kolečka pro snadnou manipulaci. Obě také mají ze zadní strany a zboku úchyty pro odložení pistole a příslušenství.

Užitečné příslušenství

Vybavení a příslušenství obou myček je velmi bohaté a rozšiřuje běžné použití myčky. V setu u obou jsou dvě trysky a základní, 5metrů dlouhé hadice. U výkonnějšího modelu je v setu 8 metru dlouhá prodlužovací hadice. Ta nám při práci pomůže obejít auto nebo dosáhnout kam potřebujeme bez posunování myčky. Užitečný je ale i rotační kartáč pro mytí venkovních ploch jako jsou dlažby a terasy. Při práci nám nestříká na nohy a myje přesně tu plochu, kterou potřebujeme.

Užitečný je i univerzální mycí kartáč. Pistolová rukojeť se dobře drží a ovládá. Je vybavena funkcí auto-stop. Při uvolnění rukojeti přestane tlakovat a vypne motor. My můžeme přesunout myčku nebo otočit oplachovaný předmět a pak zase pokračovat. Kompaktní rozměry obou modelů umožní, že myčku můžeme snadno převézt v kufru auta na chalupu nebo pro mytí jinde.

Další výhodou myčky je možnost šamponování. Pěnovací tryska funguje jako fixírka, strhává proudem vody i čistící prostředek. Myté předměty nemusíte mydlit ručně, nastříkáte čisticí prostředek, necháte chvíli působit, vyčistíte pomocí kartáče a pak opláchnete.

Pěnovací trysku s nádobkou na saponát je možné koupit jako samostatnou část příslušenství. Má samostatný regulační ventil a na konec běžné trysky na pistoli jej lze připojit pomocí bajonetového zámku. Nanesení pěny nejen na auto je díky ní otázka chvilky.

Pozor na vysoký tlak

Když nám doktor na prohlídce naměří vysoký tlak, je něco v nepořádku. U myček je to přesně obráceně, čím vyšší tlak bývá, tím lepší, vždy jde ale o využití. Od pracovního tlaku 100 barů výš už to maká slušně. Pak se z běžné vody stane dravý proud, který nejen opláchne ale díky turbotrysce i vymlátí špínu a otryská povrch jako pískovačka.

Její sílu je nutné regulovat vzdáleností trysky od mytého povrchu. Při mytí bazénové folie můžete při nezkušenosti snadno folii poškodit a protrhnout. On to také není, díky své síle, ideální pomocník na folii. Stalo se to tchánovi kamaráda a musel pak pořídit novou folii.(naštětsí ta stará byla stejně už zalepovaná a tekla)

Jiný kamarád si zase silnou turbotryskou nejen umyl auto, ale i sloupl samolepky s emisemi a označením platnosti "technické" a dost těžko je pak lepil zpátky, takže na tlak a sílu dejte opravdu pozor.

Čisti, oplachuj, stříkej - ale opatrně

Při práci dáváme pozor na odletující kamínky. Není to jen proud vody, kterým se něco opláchne, je to přesně směřovaný a regulovatelný paprsek, který má sílu a stejně tak se k němu musíme chovat. Pak nám bude sloužit a nezpůsobí škodu. Do myčky jde tlaková nebo nasávaná voda, kterou si ona natlakuje víc a pustí do hadice a trysky.

Konec a zvonec - výsledek redakčního testu

Je jasné, že jsou myčky výkonnější a průmyslové za cenu dvakrát i čtyřikrát dražší. Jde ale o to, jestli bychom je vůbec využili. Ty jsou určeny pro celodenní provoz a průmyslové mytí například střech nebo kamionu. I když vám čtyřkolku nebo auto opláchne déšť, určitě ho neumyje, to myčka má jiný výkon.

Když už si myčku pořídíme a chceme, aby nám vydržela, je dobré se o ni starat. Nutné je sledovat filtr na přívodu vody do myčky. Ten je průhledný s jemným sítkem. Můžeme jej proto snadno zkontrolovat a v případě potřeby vyčistit, to je základní ochrana, a potom nezlámat hadice, nic jiného se na myčce moc nedá poškodit. Myčky Riwall jsou odolné vodě a vlhkosti při stříkání, ale každopádně je dobré dát pozor na dosah proudu vody, ať si nespláchnete zásuvku v garáži nebo na zahradě.

Fotogalerie k článku:

Autor: Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio (text a foto)

Související články

 Riwall 4 v 1, rotační sekačka silná jako Bamblbí 32  fotek

Riwall 4 v 1, rotační sekačka silná jako Bamblbí

Další kousek ze světa rotačních benzínových sekaček, který jsme na test do redakce dostali, se jmenuje Riwall RPM 5140 V. Působí dravě a agresivně, ...


Zahradní technika Rivall na vás čeká v naší soutěži 4  fotek

Zahradní technika Rivall na vás čeká v naší soutěži

Značka Rivall je známá mnohým zahrádkářům i kutilům. Každý nový model je pečlivě testován a většina produktů prošla i testováním v podnebných podmí ...


Sekačka Riwal RPM 4635 E - pomocník pro všechny generace

Sekačka je užitečný pomocník, ovšem pouze tehdy, když se vám ji povede bez problémů nastartovat a netrápíte se taháním šňůry a pumpováním paliva. S ...

reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
zahradní traktor Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×