Právě soutěžíme o:
kuchyňské výrobky Fiskars kuchyňské výrobky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Tradiční říkadla ozdobí vajíčka pro malé koledníky

Tradiční říkadla ozdobí vajíčka pro malé koledníky

Velikonoční vajíčka se zdobí snad v každé rodině. Minimálně tam, kde se očekává příchod koledníků, nebo tam, kde malí koledníci bydlí. A právě pro ně jsou vhodné obtisky na vajíčka s říkadly. Každé malé dítě zná říkanky, jako například: "Mámo, táto, v komoře je myš", nebo "Prší, prší, jen se leje". Tak proč si takové rýmovačky neopakovat třeba zrovna na cestě po koledě.

reklama

Původní tradice spojené s připomínkou na poslední týden Ježíše Krista se postupem doby upravují ve zvyklosti, které se mění kraj od kraje. Přesto některé tradice zůstávají, byť jejich původní význam zná jen málokdo. Druchema se snaží držet tradic, proto do svého sortimentu OVO zařadila obtisky s tradičními říkankami. Děti se rýmovačky učí již od malička. Který rodič nerecitoval svému synovi "Otloukej se píšťaličko..." nebo dceři "Šla Nanynka do zelí..". A tak si můžete připomenout některé již dávno zapomenuté dětské básničky při zdobení vajíček spolu s dětmi.

Postup zdobení

Učit vás, jak barvit vajíčka, by bylo zbytečné. Tyto dovednosti si předávají rodiny z generace na generaci. Rady a tipy jsme tu již ukázali. Nebo si přečtete některý z našich dalších článků o barvení vajíček. Použijete-li barvy z obchodu, na zadní straně obalu jsou jak textové, tak obrázkové návody. Podle toho to zvládne i malé dítě. Použít můžete různé druhy barev i odstínů. Od tekutých, přes práškové, od klasických, až po metalické či se třpytky.

Samotné lepení obtisků také není nic složitého. Postačí k tomu miska s teplou vodou a pro lepší uchopení pinzeta. Obtisky vystřihněte a ponořte na pár vteřin do vody. Poté vyjměte a položte tiskem nahoru na hladkou plochu. Prstem vyzkoušejte, zda jde již posunovat obrázkem, pokud ano, přiložte obrázek na vajíčko (opět tiskem nahoru), lehce přidržte a spodní bílý papír vytáhněte. Hladkou stranou spodního papíru ještě vyhladíte obtisklý obrázek, vymáčknete vodu i vzduchové bubliny.

Dětské říkanky si můžete s dětmi zopakovat

Zajíček ve své jamce, sedí sám, sedí sám. Ubožáčku, co je ti, že nemůžeš skákati, hbitě skoč a vyskoč.

Až já budu velká, bude ze mne selka, přijďte k nám, já vám dám plný krajáč mléka.

Tluče bubeníček tluče na buben a svolává hochy - hoši pojďte ven.
Zahrajem si na vojáky, máme pušky i bodáky, hola hola hej, nikdo nemeškej.

Kočka leze dírou, pes oknem, nebude-li pršet nezmoknem. A když bude pršet zmokneme, na sluníčku zase uschneme.

Běží liška k táboru, nese pytel zázvoru. Ježek za ní pospíchá, že jí pytel rozpíchá. Běž zajíčku, běž za ní, pober jí to koření. Liška se mu schovala, ještě se mu vysmála.

Skákal pes přes oves, přes zelenou louku. Šel za ním myslivec, péro na klobouku. Pejsku náš, co děláš, žes tak vesel stále. Řek bych vám, nevím sám, hop a skákal dále.

Pašijový týden

Pašijový týden je připomínkou posledního týdne Ježíšova pozemského života. Pašije znamenají v překladu utrpení. V běžném životě se hned po Květnové neděli začalo s velkým úklidem, mnohde spojeným i s bílením místností, pozornost se věnovala i okolí domu a zahrádce.
V pondělí, které se nazývá Modré pondělí nebo někde také Žluté, se žádná speciální tradice nedrží.
Další den se nazývá Šedivé úterý. V tento den hospodyňky sahaly i do nejzazších koutů, aby odtud vymetly pavouky.
Sazometná (škaredá či smetná) středa má svůj název díky Jidášovi, který zradil Krista za třicet stříbrných. V tento den se vymetaly saze, celkově se uklízelo a jedlo velice skromně (např. luštěniny, natrhané bramboráky nebo bramborové placky). Pozor, pokud se ovšem budete škaredit v tento den, vydrží vám to po zbytek roku!
Zelený čtvrtek byl dnem odpuštění. Ale svůj název má díky chybě v překladu. V němčině se tomuto dni kdysi říkalo Lkavý čtvrtek - tedy Greinnen Donnerstag. Postupem se však překomolilo na Grünner Donnerstag (zelený). Je tradicí, že v tento den se jí zelené pokrmy.

Velký pátek - den smrti Ježíše Krista. Dle lidových pověr se otevírají poklady ve skalách. Nesmělo se prát prádlo (bylo by namáčeno do krve Krista), nesmělo se nic půjčovat (taková věc by mohla být očarována), nesmělo se rýt, kopat či okopávat zem. Pekly se mazance, do kterých se na památku ukřižování Ježíše Krista dělal uprostřed kříž. V tento den se držel přísný půst.
Bílá sobota je ve znamení ukončení postní doby. Ticho a tmu v kostelích vystřídalo v tento den světlo svící a návrat zvonů z Říma, tedy zvuk zvonů a varhan. V tento den se v příbytcích bílilo a celkově uklízelo.
Na neděli připadá Boží hod Velikonoční. Nese se v duchu oslav Zmrtvýchvstání Páně. V kostelech se světily mazance, vejce, chléb, víno a další tradiční pokrmy. Jedlo se střídmě, aby se po dlouhém půstu tělu nepřivodily zažívací obtíže.
Velikonoční pondělí bývá označováno jako Červené pondělí. Po celém kraji chodí chlapci na koledu, děvčata čekají doma a rozdávají koledu. V tento den se k snídani servírovala převážně vejce na všechny možné způsoby (jako symbol znovuzrození).

Autor: Druchema (text a foto)

Související články

Fialové velikonoce 18  fotek

Fialové velikonoce

Symboly Velikonoc zná i malé dítko ve školce. Tedy velikonoční vajíčko (kraslice), pomlázka, popř. mazanec či beránek. A také se učí tyto symboly v ...


OVO - tradiční barvy na vajíčka 16  fotek

OVO - tradiční barvy na vajíčka

Velikonoce jsou za dveřmi, chystají se dobroty na stůl, pletou pomlázky a samozřejmě se barví vajíčka. Tradiční barvy od Druchemy OVO nás provázejí ji ...


Decoupage patří i na velikonoční vajíčko 16  fotek

Decoupage patří i na velikonoční vajíčko

Vajíčka můžete zdobit různými technikami. Nemluvíme teď samozřejmě o nejjednodušším způsobu barvení - ponoření do barvy či cibulového nálevu. Řeč j ...


Ozdobená velikonoční vejce snadno a rychle 16  fotek

Ozdobená velikonoční vejce snadno a rychle

Krásně ozdobená vejce jako z katalogu jsou snem asi každého z nás. Pokud zrovna nedisponujeme zručností nebo prostě nemáme čas či trpělivost, a při ...


Proč dodržovat velikonoční tradice? 5  fotek

Proč dodržovat velikonoční tradice?

Které roční období máte nejraději? Nejspíš právě jaro. Není divu: dny se prodlužují, přibývá světla i tepla a je radost sledovat, jak se nám příroda p ...


reklama

reklama
Diskuze kutilů
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 28.4.2015 14:06 Jan Gregor
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
0
Kovotlačitelství. Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 14.2.2008 08:50 Bobeš
0
renovace starého betlému Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 14.11.2007 12:13 Eva Kneblová
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×