Právě soutěžíme o:
praktické dárky od Cemixu praktické dárky od Cemixu
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Plastové plotovky Transform nejen pro Váš balkon

Plastové plotovky Transform nejen pro Váš balkon

Staré dřevěné plaňky na zábradlí balkonů v rodinném domě dosloužily a rozeschly natolik, že už je nemá smysl ani natírat ani brousit. Majitel se proto rozhodl vyzkoušet jiný materiál než dřevo. Protože je to můj kamarád, doporučil jsem mu, ať zkusí plastové plotovky, že s nimi mám dobrou zkušenost. Říkal, že má raději dřevo, ale že se zeptá partnerky, jestli mu to doma projde. Prošlo, vzhled plotovek neurazil a bezúdržbovost zvítězila.

reklama

Zajímavostí je, že materiál na výrobu plastových plotovek je recyklát. Tedy vytříděný a technologicky upravený a obarvený materiál. Práce s ním je stejná, jako se dřevem. Důležité je vše dobře změřit a spočítat a pak už se dá začít s montáží. Plotovky se prodávají v několika barvách a délkách, je tedy z čeho vybírat. Vzhledem k tomu, že plotovky jsou většinou natřené nahnědo, zvolil i výrobce tuto barvu jako dominantní v nabídce. Jinak je možné zvolit i tmavě cihlovou. Vybírat je možné i tvary hlav plotovek, a to rovné, kulaté nebo tříhranné zkosené a vybrat délky podle potřeby. Jestliže neseženeme naši požadovanou délku, postačí koupit plotovky o něco delší a zakrátit je. Materiál se snadno opracovává, takže postačí obyčejná kotoučová stolní nebo ruční pila.

Výměna zábradlí

Před montáží nových plotovek je nejprve nutné opatrně demontovat staré a to včetně zrezlých starých šroubů. Protože nové plotovky, i když jsou o něco užší, nahradí staré zábradlí ve stejných rozestupech, celkový pohled na dům se trochu pohledově provzdušní tím, že zábradlí bude méně plné.

Počet planěk zůstane stejný. Využijeme proto i stávající otvory pro šrouby v konstrukci zábradlí. Původní otvory ale zvětšíme větším vrtákem pro silnější průměr šroubu.

Rozpočteme si podle výšky nové plastové plotovky, jakou si ponecháme mezeru pod madlem a u podlahy balkonu. Pak už jen stačí přesně vyvrtat otvor v hlavě plotovky.

Protože si chceme práci zjednodušit a být přesní, je nejjednodušší si pro vrtání udělat ze staré plotovky a děrovaného plechu jednoduchou šablonu. Díky ní si vyvrtáme horní otvory do plotovkek rychle, přesně a bez dalšího rozměřování. Je samozřejmě také možné natáhnout provázek a připevňovat a vrtat jednu plotovku po druhé. Každý si může zvolit, co mu vyhovuje.

Montujeme pro slunce

Co nejvíce vadí plotovkám, ať už dřevěným nebo plastovým, je střídání teplot letní výpal a následné noční ochlazení. Nejenže změna teplot hýbe materiálem, ale také postupně likviduje lak a nátěr. U plnoprobarvených plastových plotovek to však nevadí. Každý materiál má svá specifika. Stejně jako dřevo pracuje na slunci, tak i materiál Traplast, ze kterého jsou plotovky vyrobeny, na slunce reaguje.

Traplast má přesně změřenou teplotní roztažnost. Postačí s ní počítat při montáži a přesně podle montážního návodu výrobce dodržet technologický postup. Ten zjednodušeně říká, že průchozí otvor pro vrut nebo šroub, kterým plotovku k podkladu kotvíme, by měl být o něco větší. Tedy že například pro 4 mm vratový šroub předvrtáme 6m otvor. Je to stejné jako u plastové střešní krytiny na pergolu.

Renovace zábradlí

Samotné zábradlí je po demontáži plotovek nutné obrousit, zbavit rzi a znovu natřít. Nová barva je o něco tmavší a svým odstínem odpovídá plastovým plotovkám.

Pak už postačí jen montovat jednu plotovku za druhou. Při takovéto přípravě je to práce rychlá a jednoduchá. Potřebovat budeme akumulátorovou vrtačku a klíč na dotažení nebo oříšek s ráčnou. Spodní otvory po zavěšení plotovek na horní šroub dovrtáme přes spodní příčník.

Na vlastní kůži

V průběhu uplynulých 5 let jsem montoval sobě i kamarádům několik věcí z recyklovaného plastu od Transformu, ať už šlo o plotovky, velká vjezdová vrata, terasová prkna k bazénu nebo zatravňovací dlaždice. Na materiál jsem si snadno zvykl. Pracuje se s ním dobře a snadno. Je o něco těžší než dřevo, ale to ničemu nevadí, jen u plotovek je dobré s tím počítat. To základní, co mají všechny plastové prvky společné je, že se prostě jen namontují a dál se o ně už nikdo nemusí starat.

Ty, co jsou pět let na místě, už by za sebou měly minimálně první natírání a ke druhému by se schylovalo, a to je právě to, co mě nebaví a u plastových plotovek nenastane. Dřevo mám moc rád, ale zároveň jsem i člověk praktický a i trochu pohodlný. Nechce se mi každých pět let plot natírat a po deseti letech kupovat nová prkna a začít nanovo. Sám mám s materiálem pracovní zkušenost pouze 6 let, ale viděl jsem ploty a produkty deset i dvacet let staré a stále plně funkční. Lehce vybledlé, ale bez nátěrů a čehokoliv jiného.

Fotogalerie k článku:

Autor: Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Transform - plotovky, které nenatíráme 29  fotek

Transform - plotovky, které nenatíráme

V legendárním filmu Páni kluci se možnost natření pár plotových polí mění za štrůdl. Při tom, kolik polí má plot a jak často je nutné jej kvůli stárnu ...


Transform aneb vrata a plot z popelnice -2.díl 27  fotek

Transform aneb vrata a plot z popelnice -2.díl

Výměna starých dřevěných planěk za nové plastové dopadla dobře, dnes se podívejte, jak jsme pokračovali s brankou a schránkou.


Terasa k bazénu z Traplastu 31  fotek

Terasa k bazénu z Traplastu

Letní posezení na terase u bazénu je jistě snem pro mnohé z nás. Aby nám na samotné koupání a slunění se zbyl alespoň kousek času, je dobré použít na ...


Lavička kolem stromu z Traplastu 17  fotek

Lavička kolem stromu z Traplastu

Prkna, hranolky, palubky – materiál na pořádnou lavičku do zahrady. Co je na ní jiného? No přece to, že ji nemusíte natírat. Opět jsme vyzkoušeli n ...


Renovace lavičky snadno a rychle - pomocí prken z Traplastu 25  fotek

Renovace lavičky snadno a rychle - pomocí prken z Traplastu

Lavičky, lavice, houpačky, stoly – dřevěný nábytek na zahradu potřebuje pravidelnou údržbu, ale po čase se stejně dřevo opotřebuje tak, že je potře ...


Vyhrajte poukazy na nákup od Transformu 5  fotek

Vyhrajte poukazy na nákup od Transformu

Pokud máte dům, chatu nebo zahradu, jistě rádi pořád něco vylepšujete a zkrášlujete. Ideální potom je sáhnout po materiálech, které nevyžadují velk ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Fiber Optics Technician Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 14.11.2019 16:09 angeleena
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
4
čerpadlo na zatekajici sklep Stavební nářadí
Poslední příspěvek: 10.7.2018 11:38 Pavel S
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×