Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Nátěr dřeva proti plísním, houbám a tlení

Nátěr dřeva proti plísním, houbám a tlení
Mám moc ráda květiny. Doma v květináčích i ve váze, venku na záhonech a také kolem domu v různých stojanech. Pokud jsou ale stojany ze dřeva, které mám obzvlášť v oblibě, je potřeba zamezit jeho náchylnosti k různým houbám, plísním a tlení, zvláště pokud přichází do styku s vodou. Jak tedy ošetřit nátěrem nově zakoupený truhlík, aby dělal radost co nejdéle? Určitě neprohloupíte, pokud vsadíte na přípravky tradiční značky BARVY A LAKY TELURIA.
reklama

Koupila jsem si v jednom e-shopu truhlík na květiny ve tvaru vozíku. Přišel nesmontovaný, dřevo neošetřené. Dokonce ani nebylo ohoblované. Ráda se učím novým věcem, "šmirglpapír" i štětec jsem měla v ruce již nespočetkrát, není potřeba se bát. Takže stačí koupit barvu a vzhůru do natírání.

Největším problémem je, pokud se ocitnete v oddělení s barvami a laky, co z nabízeného vybrat. Pokud budete mít štěstí a narazíte na prodavače, ještě nemáte vyhráno. Ne všichni jsou odborníky na prodávaný sortiment, ba dokonce ne všichni, co se v daném úseku vyskytují, k tomuto také patří. Ve většině případů vás odkáží do příslušného regálu, kde se vedle sebe tísní spousta typů a značek a vy nakonec stejně vyberete podle ceny. Beztak je otázka peněz vždy až na prvním místě. Pokusím se vám alespoň trochu pomoci při výběru. LAZUROL TOPDECOR, který mi byl doporučen, je tenkovrstvá syntetická lazura se směsí vosků a olejů. Je vhodná k dlouhodobé ochraně dřeva, zvýrazňuje jeho kresbu.

Vybrala jsem si přírodní odstín, chtěla jsem co nejsvětlejší výslednou barvu. Po otevření plechovky na mě vykoukla krásně zbarvená lazura, která se při rozmíchání mírně táhla, přirovnala bych to k řidšímu lučnímu medu. Důkladné rozmíchání barvy je základem každého nátěru. Lak není potřeba ředit. Úplně nejdřív ovšem musíte odstranit "chlupaté" plochy. Můžete zbrousit smirkovým papírem, na velké rovné plochy použijte vibrační brusku. Poté povrch ometete, popř. otřete hadrem. A nyní můžete začít s prvním nátěrem. Na dotek lazura lepí a nejde jen tak lehce z prstů. Doporučuji ochranné rukavice.

Natírejte pečlivě, každé vynechané místečko se stane zdrojem houbového či jiného nežádoucího bujení. Proto pracujte pomalu, není kam spěchat. Nevsáklý lak je dobré za 10 až 15 minut od nanesení setřít suchým štětcem. Tím dosáhnete stejnoměrného zvýraznění kresby dřeva. Dalším důležitým krokem je schnutí. Nesnažte se nic uspěchat tím, že na ještě nezaschlý první nátěr honem nanesete druhou vrstvu. Tím byste mohli nadělat víc škody než užitku. Samozřejmostí je také natírat jednotlivé díly skládačky zvlášť, nikoliv smontovat jako první a pak se teprve ohánět štětkou. Opět, neošetřená místa by mohla začít natahovat vlhko, které by mohlo být příčinou tlení dřeva.

Natřené díly tedy necháme zaschnout minimálně hodinu, lépe dvě. Mezitím si můžeme ještě něco povědět o TOPDECORU. Lak je vhodný na tvrdé i měkké dřevo. Můžete jej používat také v interiéru (kromě přírodního odstínu) a transparentní odstín není zas vhodný do exteriéru. Jen pozor. Lak není určen k nátěrům, které přijdou do styku s potravinami a pitnou vodou. Teplota při aplikaci by měla být vyšší, než 7 stupňů. Pro vnitřní aplikaci budou stačit 1 - 2 nátěry, pro exteriér zvolte raději nátěry 3.

Jednotlivé díly již zaschly, nyní přijde na řadu sbroušení některých nedostatků. Toto je většinou velmi podceňovaný krok. Při nátěru se na povrchu usadí prach, popř. se přilepí hmyz, který má skutečně tendenci objevovat se ve velkém právě ve chvílích, kdy se něco natírá. Obroušený prach opět odstraníte košťátkem či hadrem.

Truhlík bude po třetím nátěru dokonale zaschlý do 24 hodin. Montování bude tedy až druhý den. Volný čas využiji k natření držáků na kuchyňské utěrky a toaletního papíru, které se budou na chalupě opravdu dobře vyjímat. A nesmím zapomenout také na stojánek na příbory. Však už mě nebavilo pokaždé při jídle odpočítávat vidličky a nože. Teď mi bude stačit popadnout stojánek a budu mít vkusně a stylově prostřeno. Takže opět začnu tím, že si sbrousím všechny nesrovnalosti, ometu a nanesu první nátěr. A dál bude vše stejné jako u truhlíku.

LAZUROL TOPDECOR lze nanášet i stříkací pistolí. A z nabízených odstínů si vybere opravdu každý. A pokud byste si nebyli při výběru správné barvy či laku přesto jistí, můžete navštívit stránky www.skolamalovani.cz a zde si vyzkoušíte sami a jednoduše, který způsob ochrany dřeva je nejvhodnější právě pro vás. Závěrem bych chtěla ještě napsat, že tuto lazuru mohu opravdu jen doporučit. Pracovalo se mi s ní dobře, nebylo třeba nijak ředit, dobře schla a i dobře ve finále vypadá. Poměr výkon - cena je skutečně vynikající. Mohu, a ráda doporučím všem.

Autor: Pavla (text a foto)

Související články

Valentýnské aranžování 5  fotek

Valentýnské aranžování

Chcete-li svému miláčkovi vyjevit horoucí city, nejlépe vám v tom pomohou květiny. Svátek svatého Valentýna je právě tou příhodnou dobou. Můžete vy ...


Truhlička s nádechem léta 10  fotek

Truhlička s nádechem léta

Potřebujete nějakou krabičku či truhličku na svoje poklady, ale to, co běžně najdete v obchodech, se vám nelíbí či nehodí do interiéru? Není nic lehčí ...


Jak postupovat při natírání kovu 9  fotek

Jak postupovat při natírání kovu

Starší garážová vrata, branka, kovový plot, stojan na věšení prádla nebo třeba železná konstrukce u balkonu dostávají díky počasí dost zabrat. Není ...


LAZUROL– obnovená krása dřeva 25  fotek

LAZUROL– obnovená krása dřeva

Dřevěný nábytek vévodí nejen interiérům. Tu pravou zahradu si bez pěkného posezení snad ani neumíme představit. Ale kromě toho, že si na dřevěné lavic ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×