Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Hejno, které neuletí – výroba závěsného mobilu s ptáčky

Hejno, které neuletí – výroba závěsného mobilu s ptáčky
Typický zimní večer vkrádající se do pokoje již kolem čtvrté hodiny bývá dlouhý a ještě delší. Aby spolu s ním nepřišla do našich pokojů i smutná nálada, můžeme si s pomocí barevného hejna ptáčků rozveselit okno třeba v jídelně nebo v dětském pokoji.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

barevné papíry, tvrdší barevné kartony nebo čtvrtky, pastelky nebo fixy, špejle, pevná nit, lepidlo na papír, kolíčky na prádlo, kousek drátku, háček nebo očko na zavěšení

Nářadí

nůžky, řezák

Dnes vám ukazujeme jednodušší postup, ale fantazii se meze nekladou. Ptáčkům můžete vyrobit např. křidýlka z opravdových peříček, která provléknete otvorem v tělíčku a rovnoměrně z obou stran zastřihnete.

Místo ptáčků může pod stropem plavat hejno rybiček nebo se tam mohou pohupovat sloni či kočky, o velikonocích se mohou stejným způsobem zavěsit malované kraslice.

Pokud chcete mít mobil opravdu veliký a zavěsit na něj více zvířátek, vyrobte závěsný kříž z tenkých delších latěk. Uprostřed latěk udělejte mělké zářezy tak, aby do sebe laťky zapadly a zakápněte je lepidlem. Zvířátka pak zavěšujte na různě dlouhé nitě tak, aby se střídala vždy delší a kratší a celý mobil v prostoru vytvářel kaskádu. Není hezké mít příliš mnoho zvířátek „v jednom patře“.
Chcete-li zavěsit na mobil velmi malá zvířátka, hvězdičky nebo třeba kovové zvonečky, můžete závěsnou konstrukci vyrobit i ze tří špejlí nebo latěk, které přes sebe položíte tak, aby svíraly pravidelné úhly. V tomto případě je nutné špejle opravdu dobře svázat a pro jistotu také přilepit, aby se neposouvaly a pak dobře celý mobil vyvážit. Výsledek určitě bude stát za to.

A pro ty hodně zručné ještě jeden tip: místo konstrukce ze špejlí se dá použít pěkná suchá větvička, na které vyniknou jak velikonoční kraslice, tak různé drobnosti především z přírodních materiálů. Je však třeba mít hodně trpělivosti při jejich zavěšování.

Postup

  1. Na tvrdší kartony nebo čtvrtky si namalujeme devětkrát tělíčko ptáčka podle šablonky, označíme místo pro usazení křídel a dírku k provléknutí nitě.

  2. Vystřihneme tělíčka ptáčků, ptáčkům dokreslíme zobáček a oči a silnou jehlou propíchneme dírku k provléknutí nitě.

  3. Ostrým řezákem vytvoříme otvor pro vsunutí křídel, jeho délka by měla být o 1–2 mm delší než šířka skladů. Otvor by měl být široký 1 mm (uděláme dva řezy těsně vedle sebe).

  4. Z tenkých barevných papírů nastříháme proužky 10×3 cm na ocásky a 10×5,5 cm na křídla. Proužky poskládáme do „harmoniky“ (asi 0,5 cm široké sklady).
    Poskládanou harmoniku na křídla si v polovině lehce přehneme. Proužek na ocásek rozložíme, po délce z obou stran natřeme kraj lepidlem na papír (šíře asi 0,5 cm) a hned opět poskládáme.

  5. Harmoniku na křídla vsuneme do tělíčka a křidélka roztáhneme do vějíře. Ocásek nasadíme prostředním skladem na konec tělíčka a zajistíme kolíčkem na prádlo.

  6. Po zaschnutí roztáhneme ocásek do vějíře a jednotlivými ptáčky protáhneme nitky různých délek: 1×50 cm, 4×22 cm, 4×35 cm. Na koncích nitek uvážeme smyčku.

  7. Konstrukce na zavěšení je jednoduše vyrobená ze dvou špejlí, které svážeme drátkem napevno do kříže. Střed si raději odměříme, aby se nám ptáčci lépe vyvažovali, na drátek svazující konstrukci upevníme také nit pro zavěšení. Na koncích špejlí si můžeme udělat mělké zářezy pro zavěšení krajních ptáčků.

Pepův tipPři zavěšování ptáčků na špejle musíme mobil rovnou vyvažovat. Je tedy nejlepší zavěsit si konstrukci do prostoru (třeba pod lustr) nebo někoho požádat, aby nám nit se špejlemi na chvíli podržel.
hotový mobil zavěsíme nejlépe v blízkosti okna nebo dveří, kde je trochu průvan – ptáčci si budou vesele poletovat.
Dáme pozor, aby nebránil nikomu ve volném pohybu nebo průchodu, návštěva ani nikdo z domácích nebude nadšený, když si bude muset ptáčky vymotávat z vlasů.
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Knihy s nápady pro děti i dospělé 4  fotek

Knihy s nápady pro děti i dospělé

Když je venku nehezky a doma nevíte co dělat, je správný čas něco si vytvořit. Nejen že tím strávíte příjemné chvíle i zabavíte děti, ale budete se ...


Přáníčka z ručního papíru 12  fotek

Přáníčka z ručního papíru

Ruční papír patří k ušlechtilým papírům. Vyrábí se tradičním způsobem z hadroviny – ručním čerpáním papíroviny na síto. Je charakteristický strukturov ...


Dekorování papíru voskem 11  fotek

Dekorování papíru voskem

Zkuste si vyrobit originální balicí papír, obal na CD disk, hezké přáníčko, krásně dekorované desky či krabičku na dárek. To vše lze provést technikou ...


Vzpomínka na Provence - věnec s papírovými květy 12  fotek

Vzpomínka na Provence - věnec s papírovými květy

Věnec symbolizuje nejen slunce, ale i věčný koloběh přírody. Máte-li chuti nějaký věnec vytvořit, nemusíte čekat až do adventu. Někdo dává přednost př ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
2
Nábytek pro BARBIE Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 9.12.2012 12:09 Jess
2
nelze vyrobit, vyrobí někdo???? Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.5.2012 13:19 kikiHP
4
Dřevěné valouny Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.2.2010 14:18 Lenka
1
supr Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 14.4.2008 22:26 Milena
0
Výroba zvonce Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Michal Žváček
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Gregor
4
Dřevěné valouny Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.2.2010 14:18 Lenka
3
2
nelze vyrobit, vyrobí někdo???? Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.5.2012 13:19 kikiHP
2
Nábytek pro BARBIE Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 9.12.2012 12:09 Jess
1
supr Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 14.4.2008 22:26 Milena
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×