Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Výroba indiánského stavu na rákos

Výroba indiánského stavu na rákos
Indiánský stav je báječné zařízení, protože vám umožní zabavit děti a zároveň si můžete zhotovit užitečnou věc na zahradu. Některé rostliny potřebují ke svému růstu stín. Ten se dá zařídit rohoží upletenou z rákosu, jakou lze koupit například v prodejnách s rostlinným materiálem, ale stejně dobře se dá udělat doma. Právě k tomu slouží indiánský stav. Jeho výroba je velice jednoduchá, nezabere více než dvě hodiny.
reklama

Napoprvé se nemusíte pouštět přímo do velké rohože, můžete si utkat obdélníkový pruh z provázků nebo rákosu, ze kterého si pak sešijete tašku přes rameno nebo taštičku na drobné.

Postup

 1. Základem stavu jsou dva hranolky 40 x 40 mm dlouhé asi metr. Postačí, když vzdálenost mezi nimi bude 25 cm. Na jednom konci tuto vzdálenost vytýčíme krátkým hranolkem vloženým mezi dlouhé.

 2. Na opačný konec přišroubujeme napevno napříč prkno, dlouhé asi 110 cm. Výhodou je, když toto prkno bude zhoblované tak, že jedna jeho strana bude silnější, není to však podmínkou. Prkno volně přiložíme na hranolky, tužkou vyznačíme, kde bude prkno připevněné.

 3. Toto místo pak natřeme lepidlem. Dbáme na to, aby prkno bylo umístěné na střed osy rámu zhotoveného z hranolků.

 4. Na opačný konec připevníme druhé, stejně dlouhé prkno. To ovšem bude připevněno šrouby, nejlépe vratovými, aby se jeho posunem po rámu dala určovat délka pletené rohože.

 5. Než prkno přišroubujeme, přiložíme ho k napevno připevněnému prknu druhému. Na obě prkna pak naznačíme místa, kam připevníme dřevěné kolíčky.

 6. Kolíčky slouží k napnutí provázků mezi protilehlými prkny. Vhodné kolíčky mají 10 mm v průměru. Do vyznačeného místa vyvrtáme vrtákem otvor stejného průměru jako je kolíček. Kolíčky o délce cca 12 cm nařežeme z kulatinky. Na jeden konec vyvrtáme dírku průměru 3 mm. Kolíčky vsadíme do vyvrtaných otvorů na obou stranách rámu.

 7. Takto vypadá hotový rám

 8. Nyní již můžeme připravovat surovinu ke tkaní rohože. Nejvhodnější je klasický rákos, který roste podél lučních potoků nebo v mokřadech. Sklízíme jej suchý zahradnickými nůžkami. Doma je nastříháme na potřebný rozměr, v našem případě na necelý metr.

 9. Do otvorů v kolíčcích na pevně připevněném prknu vsuneme dva provázky. Z obou stran kolíčků pak uděláme dvojitý uzel.

 10. Jeden provázek provlékneme kolíčky na protilehlém prkně, druhý delší natočíme na kulatinku. Provázek je delší proto, že ho při tkaní bude třeba víc.

 11. Rám i s nastříhaným rákosem je nyní připravený k práci. Ke tkaní je třeba dvou osob, což je příležitost pro vaše děti.

 12. Začínáme tak, že jeden zvedne kulatinku s namotaným provázkem do výšky a druhý vloží první stéblo rákosu mezi provázky.

 13. Pak kulatinku dáme k zemi. Následuje druhé stéblo rákosu, opět mezi provázky. Je nutné vsunutá stébla k sobě co nejvíce přitisknout, jakmile jde kulatinka s provázkem opět nahoru. Tímto postupem se postupně vkládají stébla rákosu. Jsou-li nějaká tenčí, mohou se dávat po dvou.

 14. Po chvíli tkaní bude nutné pootočením prodloužit provázek na kulatině, neboť tkaním se zkracuje.

 15. Stébla rákosu rychle přibývají, hlavně je nutné stále mít na paměti, že musí k sobě co nejtěsněji přiléhat. Jakmile je potřebně dlouhá rohož hotová, provázek z kulatiny ořízneme. Zavážeme uzel, teprve když jsou všechny konce provázků zauzlované, odřízneme rohož od stavu.

 16. Rohož vytváří stín, který potřebují některé rostliny, například clematis je nutné chránit ve spodní části před sluncem, ač jde o rostlinu, které se nejlépe daří na jižní straně.

Pepův tip

Díky prknu, které je pouze přišroubované, je možné utkat rohož i větší délky, stačí při navazování a navinování provázku předpokládat určitou rezervu na posunutí již utkané části. Na metrovou výšku rohože postačí, když budeme vázat provázky ve třech nebo čtyřech řadách. Pokud bychom měli rohož vyšší, není problém navrtat více řad kolíčků.

Na utkání tašky nebo malé kapsičky na drobné zvolíme tenčí provázek i materiál a odpovídající počet kolíčků, aby výsledný pruh na sešití měl dostatečnou hustotu. Pokud bychom měli silnější surovinu pro tkaní rohoží, kupříkladu bambus, můžeme vázat i sisalem nebo provázkem na vázání balíků slámy.

Autor: Eva Kybalová (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Lapač snů 3  fotek

Lapač snů

Byla jednou jedna indiánská babička, která uspávala děťátko, co každou noc plakalo a plakalo. Babička byla ženou šamana a snadno tedy uhodla, že děcko ...


Indiánský lapač snů 9  fotek

Indiánský lapač snů

Možná chodíte po ulici nebo po zahradě a je vám líto jen tak překročit peříčka, která zde ptáci poztráceli. Přinášíme tip na jednoduchou výrobu lapače ...


Indiánská čelenka 9  fotek

Indiánská čelenka

Prázdniny jsou v plném proudu a vám se občas zdá, že se vám po zahradě nebo po bytě prohání hejno indiánů? Udělejte jim radost tou správnou ozdobou hl ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
2
Nábytek pro BARBIE Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 9.12.2012 12:09 Jess
2
nelze vyrobit, vyrobí někdo???? Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.5.2012 13:19 kikiHP
4
Dřevěné valouny Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.2.2010 14:18 Lenka
1
supr Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 14.4.2008 22:26 Milena
0
Výroba zvonce Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Michal Žváček
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Gregor
4
Dřevěné valouny Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.2.2010 14:18 Lenka
3
2
nelze vyrobit, vyrobí někdo???? Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.5.2012 13:19 kikiHP
2
Nábytek pro BARBIE Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 9.12.2012 12:09 Jess
1
supr Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 14.4.2008 22:26 Milena
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×