Právě soutěžíme o:
plážovou osušku Isover plážovou osušku Isover
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak vyrobit závěsnou dřevěnou hračku – papoušek

Jak vyrobit závěsnou dřevěnou hračku – papoušek

Krásnou dřevěnou hračku plachtící ve vzduchu zvládneme bez větších obtíží a nároků na vybavení. Jako materiál je vhodné smrkové nebo borové prkénko 20x30 cm, vhodná síla materiálu je 15-20 mm. Není třeba se držet předlohy, zvířátek, která mohou létat, je celá řada a křídla sluší i těm, která se s nimi nenarodila. Létat tedy může nejen papoušek, čáp a netopýr, ale také slon nebo ryba.

reklama

Šablonka tvaru papouška je na sololitu 30x20 cm. Její síť tvoří rastr 5x5 cm. Na kopírce nebo xeroxu si ji můžeme zvětšit na požadovaný rozměr. Přenést ji můžeme i rozkreslením podle sítě.

Postup

 1. Šablonku ve vhodné velikosti přeneseme na tvrdý papír nebo sololit. Tak nám může posloužit víckrát. Nůžkami ji pak vystřihneme, v případě sololitu použijeme k vyříznutí pilku.

 2. Díly šablonky si na vybraný materiál pečlivě obkreslíme. Na plochu je skládáme co nejúsporněji. Přímočarou pilkou pak díly vyřízneme. Díl tvořící ocas papouška nedořezáváme až do konce.

 3. Konec chvostu papouška zvlníme. Malý oblouk by se pomocí pilky vyřezával nesnadno, práci si podstatně zjednodušíme vyvrtáním tří otvorů pomocí většího vrtáku. Vyvrtané otvory pak v půlce prořízneme

 4. Na pásové brusce pak jednotlivé díly a především hrany jejich řezu a oblouky dočista zabrousíme.Křídla brousíme obě najednou, abychom zachovali stejný tvar.

 5. Načisto a do hladka pak ještě všechny díly obrousíme jemným smirkovým papírem na špalíčku nebo brusnou houbičkou, ta nám taky umožní ohladit otvory v ocásku.

 6. Do hlavy a vrchní části těla vyvrtáme otvory pro vložení dřevěného kolíčku asi 4 cm dlouhého který bude tvořit krk a obě části spojí. Do těla kolíček vlepíme, hlavu na kolíček nasadíme volně, aby se mohla otáčet.

 7. Na spojení křídel s tělem a zavěšení celé hračky si připravíme dřevěné kolíčky-týble, dva stejně dlouhé jako je šířka křídla a jeden cca 15 cm dlouhý, na jejich koncíh vyvrtáme vždy malým vrtáčkem otvor skrz.

 8. Na vrchu těla vyvrtáme 2 otvory skrz tělo. Otvory musí být při uvedení těla do těžiště v horizontální rovině. Jejich rozteč cca 4-5 cm přeneseme na dřevěnou kulatinku a křídla, která provrtáme našikmo z plochy do hrany.

 9. Do hlavičky si ještě vyvrtáme otvor pro vložení šošolky a pak jemnou pilkou prořízneme zobák papouška. Řezat musíme opatrně, aby se spodní část zobáku neodlomila. Pokud by senám to stalo, přilepíme odlomený kousek pomocí disperzního lepidla a znovu přebrousíme.

 10. Hotové a obroušené díly povrchově upravíme. Vhodné jsou barevné lazurovací barvy. Naředit je možné i disperzní barvu nebo temperu. Výrobek je pak nutné přelakovat transparentním lakem.

 11. Do otvoru vyvrtaném v hlavě papouška vlepíme disperzním lepidlem šošolku. Tu si připravíme z barevných bavlnek. Temperovými barvami pak nakreslíme oko papouška. Po zaschnutí ho překreslíme i na druhou stranu.

 12. Nakonec provlékneme předvrtanými otvory silon. Nejprve šikmými otvory na křídlech přes kolíček a tělo na druhou stranu. Po vycentrování váhy dokončíme i dva otvory na zavěšení papouška za křídla přes horní dřevěnou hrazdičku. Na spodní stranu tělíčka ještě připevníme silon s dřevěným korálkem na stahování.

Pepův tipPři vymýšlení libovolného tvaru hračky jde o dvě zásady, které se musí dodržet. Tělo zavěšené za křídla by se nemělo předklánět nebo zaklánět. Křídla v poměru k tělu musí být tak těžká, aby při zavěšení hračky na silon byla horizontálně. Ladění je možné regulovat vzdáleností zavěšení křídel od těla hračky. Tímto poměrem se mění páka mezi tělem a křídly. Nejvhodnější proto je vhodnou vzdálenost vyzkoušet podvlečením silonu pod křídly nanečisto. Při nalezení správné polohy a rovnováhy pak místa na křídlech označit a provrtat.
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Budky pro ptáčky 19  fotek

Budky pro ptáčky

Chceme-li se od jara do podzimu těšit ze zpěvu stěhovavých ptáků, můžeme jim vyrobit budky přímo na míru. I když by se zdálo, že jde o maličkost, dáme ...


Pítko pro ptáčky zdobené mozaikou 3  fotek

Pítko pro ptáčky zdobené mozaikou

V letních vedrech trpí žízní všechno živé, co se pohybuje v naší zahradě, na terase či na balkoně. Proto je zapotřebí rozmístit zde pítka a pravidelně ...


Krmítko z pedigu 9  fotek

Krmítko z pedigu

I když je sníh stále ještě v nedohlednu, tedy alespoň v nížinách, stejně by bylo potřeba myslet na ptactvo venku. Čas, který máme, než nás zasypou tun ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
2
Nábytek pro BARBIE Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 9.12.2012 12:09 Jess
2
nelze vyrobit, vyrobí někdo???? Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.5.2012 13:19 kikiHP
4
Dřevěné valouny Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.2.2010 14:18 Lenka
1
supr Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 14.4.2008 22:26 Milena
0
Výroba zvonce Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Michal Žváček
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Gregor
4
Dřevěné valouny Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.2.2010 14:18 Lenka
3
2
Nábytek pro BARBIE Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 9.12.2012 12:09 Jess
2
nelze vyrobit, vyrobí někdo???? Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.5.2012 13:19 kikiHP
1
supr Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 14.4.2008 22:26 Milena
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×