Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Typy podkladů - není zeď jako zeď

Typy podkladů - není zeď jako zeď

O typech zdiva se dá napsat kniha a přeci se obyčejný člověk moc nedozví. Než se prokouše odbornými výrazy, je o půl roku starší. Seznámíme se tedy se základními typy a povíme si, co které typy podkladů umí a co s nimi můžeme dělat my.

reklama

Chceme stavět dům a v něm samozřejmě obvodové a vnitřní zdi. Z jakého materiálu tyto zdi ale postavit, abychom si vybrali ty nejlepší a později nemuseli řešit závady a nebo abychom v nejhorším případě nemuseli postavené zdi bourat a stavět znovu.

Cihlová zeď

Pálené cihly jsou nejčastějším stavebním materiálem nejen kvůli cenové dostupnosti a snadné práci s nimi, ale tyto cihly mají navíc skvělé akumulační vlastnosti a jsou téměř nesmrtelné. Nevýhodou je, že spotřebují podstatně velké množství malty a tepelně izolační vlastnosti jsou velmi malé. Navíc díky velikosti, která je malá, je spotřeba tohoto materiálu značná. Ačkoliv za uplynulá desetiletí a možná staletí prošly pálené cihly značným vývojem a jejich kvalita se neustále zlepšuje, přeci jen nejsou pálené cihly top co do ideálního stavebního materiálu. Při stavbě cihlové zdi musíme dbát na preciznost při kladení cihel, neboť výsledný efekt je viditelný pouhým okem a každá nerovnost nebo abnormalita bude ihned patrná. Na druhou stranu je ale cihlová zeď estetická a spousta milovníků starých materiálů nedá na cihlu dopustit.

Keramické bloky

Jsou oblíbenější než cihly, i když jsou podstatně křehčí. Jsou pravidelného tvaru, proto je práce s nimi jednodušší a efektivnější. Mají velmi dobré tepelně izolační vlastnosti díky dutinám uvnitř a jsou vyráběny spolu s dalšími systémovými prvky - překlady, příčky a jiné. Tyto dutinové cihly se hodí zejména na stavbu příček, dále na dozdívky a izolační přizdívky. Broušená dutinová cihla je plněná minerální vatou a je určená pro výstavbu nízkoenergetických a pasivních rodinných domů. Zdivo z těchto cihel v sobě spojuje vlastnosti keramických cihel - pevnost nebo ochrana proti ohni a hluku a minerální izolace, která zajišťuje tepelnou ochranu a stálost materiálu.

Tyto cihly nabízí např. POROTHERM. Jejich akumulační vlastnosti jsou značné, neboť tyto zdi v létě chladí a zabraňují přehřátí a v zimě kumulují teplo a zabraňují rychlému vychladnutí domu. Cihly jsou sice masivní, ale váží pouze cca 14 kg. Místo klasické malty se zdí tenkovrstvou maltou, která se označuje jako stavební lepidlo. Při stavbě zdi z těchto cihel nevznikají tepelné mosty. Splňují všechny požadavky na pevnost, jsou vhodné i do seismicky zatížených oblastí a jsou méně náchylné na poškození.

Pórobeton

Pórobetonové tvárnice jsou složené z křemičitého písku, vápna, cementu a vody. Při značné velikosti jsou velmi lehké díky vtlačenému plynu, čímž se navíc podstatně zvyšují tepelně izolační vlastnosti, stavba postupuje rychle a díky broušeným formátovaným bokům tvárnic je stavba velmi přesná. Protože pórobetonové tvárnice mají pero a drážku, díky nim se spojení velmi zkvalitní. Jako pojivo se používá lepící tmel. Nevýhodou je velká nasákavost tvárnic, takže se tyto tvárnice nedají používat např. v záplavové oblasti. I právě díky vysoké nasákavosti je při stavbách zdí z pórobetonu kladen velký důraz na hydroizolaci ve spodní části a také díky nízké pevnosti v tlaku. Jsou velmi vhodné při rekonstrukcích budov, protože se tím příliš nezatěžuje samotná nosná konstrukce budov a nenarušuje se ani historická hodnota.

Beton

Betonové zdi jsou dobrou alternativou, zvláště s použitím tzv. ztraceného bednění. Jsou to prefabrikáty, které nám díky stálosti tvaru ušetří spoustu práce se zaměřováním a dbaním na estetickou stránku. Práce s nimi je rychlá a snadná. Nevýhodou je dodatečné zateplování betonových zdí a značná paronepropustnost. To může mít za následek i zhoršení zdravotního stavu obyvatel domů. Díky neprodyšnosti se zhoršuje kvalita vnitřních prostor, dochází ke kondenzaci par a tím k rozvoji plísní. Dostupnost betonových směsí také nemusí být pokaždé v námi vybrané lokalitě. Naopak jsou betonové zdi atraktivní na pohled, designově zajímavé a účelové. Nejideálnější je použít betonové profily na opěrné zdi, zídky a terénních teras. Do vnitřních prostor jsou spíše nevhodné. Velmi dobré uplatnění nalézají např. v dopravních stavbách. Jsou mrazuvzdorné, stálé, mají nízkou nasákavost a jsou odolné vůči chemickým látkám.

Mezi další typy podkladů je možné zařadit i dřevo, které má své specifické vlastnosti. pokud budeme dřevo používat na stavbu obvodových zdí, musíme použít takové, které má co nejnižší bod nasákavosti, minimálně podléhá povětrnostním vlivům, plísním i škůdcům. Z toho důvodu je nutné dřevo napouštět kvalitní a dostatečnou impregnací a následně natírat lakem, olejem nebo barvou. Dřevo je skvělý tepelný izolant, je měkké a výborně opracovatelné. Struktura je však také podstatně křehká, dřevo velmi rychle podléhá zkáze, velmi složitě se ochraňuje před požárem. Přesto všechno je velmi oblíbené pro nevšední krásu, pocit souznění s přírodou a specifickou vůni.

Taktéž vzpomeneme i sádrokarton, který se ale nepoužívá jako samostatný podklad zdí, protože je příliš křehký. Sádrokarton používáme jako krycí doplňkovou zeď, která schová např. elektrorozvody nebo odpady.

Ať už se rozhodneme pro podklad cihlový nebo dřevěný, měli bychom vždy zvážit všechna pro i proti a důkladně si promyslet, zda námi zvolená zeď bude odpovídat nárokům terénu a okolí. Hlavním účelem zdí je oddělit naše soukromé prostory od okolních. Měly by tudíž být nejen pevné, ale i bezpečné a taktéž by měly dobře vypadat.

Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto)

Související články

Zdění z broušených cihel je až 2x rychlejší 6  fotek

Zdění z broušených cihel je až 2x rychlejší

Ve třetím díle našeho seriálu Jak se staví dům z HELUZu si něco povíme o zásadách zdění z broušených a nebroušených cihel, i o postupech zdění z ak ...


Systém komponentů Ytong v praxi – zdění bez zateplení, stropy i schody svépomocí 4  fotek

Systém komponentů Ytong v praxi – zdění bez zateplení, stropy i schody svépomocí

Systém Ytong je známý jako jednoduché řešení pro stavby svépomocí. Současné realizace ukazují, že i náročnější projekty, jako je rodinný dům s vlas ...


Praskají vám zdi? Řešením je suchá výstavba! 7  fotek

Praskají vám zdi? Řešením je suchá výstavba!

Praskání omítky je jedním z nejčastějších jevů, se kterým se, dříve či později, potýká každý majitel domu či bytu. U novostaveb není nic jednodušší ...


Oprava trhlin v omítce a zdech 6  fotek

Oprava trhlin v omítce a zdech

Trhliny v omítce nebo přímo ve zdi jsou nehezké a nepříjemné, ať jde o novostavbu nebo starý zasloužilý baráček, staré zdi nebo čerstvě vymalované. ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
0
střecha podzemního domu Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Nová koupelna-vybavení Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 adéla malá
0
instalace odpadů pvc Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×