Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Ubrus se slunečnicemi - Barvení textilu světelnou technikou

Ubrus se slunečnicemi - Barvení textilu světelnou technikou
Zachyťte krásu vrcholného léta v rozkvetlých slunečnicích. Jejich květy zobrazíte na ubrusu sluneční technikou kombinovanou se stencilem. Hřejivé oranžové, červené nebo žluté barvy vám budou připomínat jásavou letní dobu s teplými slunečními paprsky po celý rok. Využijme léta, které nám nabízí mnoho různých květů a dostatek slunečního žáru.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

 • látku na ubrus
 • noviny
 • napínací rám
 • postřikovač
 • sluneční barvy
 • slunečnice

Nářadí

 • štětec
 • tužku (fantomovou)
 • žehličku
 • šicí stroj

Postup

 1. Nejdřív si promyslíme rozvržení, tvar a umístění barevných ploch na ubrusu. Na střih použijeme třeba velké archy novinového papíru, které u okrajů zastřihneme do mírné, esovitě zatočené vlnovky. Tuší na střih namalujeme umístění květů a listů slunečnic. Novinový střih položíme na látku a fantomovou (mizící) tužkou na textil obkreslíme jeho tvar.

 2. Tužka po namočení nebo po několika hodinách sama zmizí. Látku na ubrus napneme do rámu pro malbu na hedvábí. Velikost rámu nastavíme podle rozměru vzoru a k okrajům přidáme ještě asi 10 cm. Přes rám obtočíme malou gumičku, do níž navlékneme háček. Takto připevníme látku kolem celého rámu.

 3. Na vypnutou látku můžeme začít malovat. Látku pokropíme postřikovačem s vodou a natřeme transparentní sluneční barvou pro světelnou techniku. Štětcem obtáhneme vždy okraj vzoru a barvou postupně vyplníme celou plochu.

 4. Na mokrou barvu položíme šablonu – živé květy a listy slunečnic. Vyvýšený střed slunečnice raději předem seřízneme nožem, aby okvětní lístky dobře přilnuly. Listy přitiskneme do mokré barvy, aby vznikly pěkně prokreslené a ostré stíny.

 5. A nyní již rychle přemístíme celý rám na slunce. Působením slunečních paprsků na barvu, podobně jako u osvitu fotografického papíru, vznikne stínový efekt. Pod šablonou zůstanou bledé stíny květů i s prokreslenými žilkami, přičemž osvícená barva v okolí zůstane sytá.

 6. Rám s napnutou látkou necháme na slunci důkladně proschnout tak dlouho, až tkanina s barvou skrz naskrz uschnou. Pak sundáme šablonu i látku z rámu a barvu zafixujeme žehličkou nastavenou na bavlnu po dobu 5 minut. Takto zažehlené barvy jsou odolné proti praní při teplotě 40°C.

 7. Hnědé středy slunečnic můžeme namalovat stencilem (tj. tupováním textilní barvy přes šablonu). Z papíru vystřihneme kolečko a odstřiženou část položíme jako šablonu na květ. Kulatý silný a ostrý štětec namočíme do textilní barvy v mističce, zatočíme jím, aby se nasytil, a přebytek odsajeme do odstřižku látky. Ťukáním (tupováním) štětce přes okraj šablony jemně nanášíme barvu.

 8. Při tupování středů můžeme použít i několik menších soustředných šablon pro vytvoření silnějších a slabších odstínů hnědé. Dobře však vypadá i jednoduchý stencil přes jednu šablonu postupující v silnějším tónu přes vnější okraj až ke středu do ztracena.

 9. Podobným způsobem též barevně zvýrazníme kresbu listů. Z papíru vystřihneme mírně zaoblenou křivku, přes jejíž okraj tupujeme linie hlavních žilek. Stejně domalujeme i stonky se stopkami listů. Textilní barvy po uschnutí též zafixujeme žehličkou nastavenou na bavlnu zažehlením po dobu pěti minut, avšak látku žehlíme raději z rubové strany.

 10. Ubrus začistíme založenými okraji. 4 – 5 cm látky ohneme, založíme, zarýhneme a rozložíme (obr. 1). Potom založíme každý roh tak, aby jeho střed byl vždy na vnitřním rohu přeložky č. 1 (obr. č. 2). Nakonec ohnutý růžek složíme kraji k sobě a sešijeme jej (obr. 3). Podélné záložky v kraji zahneme a přišijeme k ubrusu.

Pepův tipNesvítí-li slunce, můžeme látku osvítit obyčejnou žlutou, ale raději silnější žárovkou.
Autor: Miroslava Kubišová (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Šál zdobený světelnou technikou 9  fotek

Šál zdobený světelnou technikou

Chcete mít krásný hedvábný šál zdobený prosvětlenými negativními stíny různých rostlin, krajek či lístečků? Zkuste to s námi - snadnou technikou osvíc ...


Proměna košile 18  fotek

Proměna košile

V létě děti běhají po venku, zkoušejí různé aktivity a oblečení občas jen "hoří". A přece jim nezkazíte radost jen proto, že na sobě mají nové tri ...


Ubrus pro camping 11  fotek

Ubrus pro camping

Při cestování a kampování často vybalujeme a zabalujeme nejen stan, ale i spoustu věcí potřebných k jídlu a vaření. Zkusme si ušít praktický ubrus s k ...


Pexeso s motivy letních rostlin 3  fotek

Pexeso s motivy letních rostlin

Léto je čas barevných a rozkvetlých zahrad, pro ty z vás, kteří máte rádi krásné květiny a keře, jsme připravili oddechovou on-line hru pexeso. Kdy ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×