Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Účinnost a údržba topného systému – tipy

Účinnost a údržba topného systému – tipy

Předností bezproblémově provozovaného topného systému je účinnost, energetická úspora, nízké náklady na provozní paliva, spolehlivost a samozřejmě co nejdelší životnost. Zkrátka, každému by mělo jít o to, aby jeho topná soustava byla „zdravá“ a chod bezproblémový. K tomu je nutné odborné vyčištění, propláchnutí a ošetření přípravky zajišťujícími antikorozní ochranu a zamezení vzniku vápencových usazenin (vodního kamene) jak v průběhu topné sezóny, tak na jejím konci.

reklama

Nové systémy

Velmi často opakovanou chybou u nových systémů je, že se před plněním neprovádí chemické čištění, pouze proplach vodou. Přitom nové okruhy obsahují zbytky instalačních nečistot, tuky, oleje použité na konzervaci kovových komponent, zbytky olejů na vnitřních stěnách plastových potrubí, vzdušnou korozi a další nežádoucí prvky. To vše vede ke vzniku koroze a zanášení systému kalem, již od jeho prvotního provozování a snižuje to samozřejmě jeho efektivitu. Uvedené nečistoty také spotřebují nemalou část inhibitorů, aplikovaných do systému za účelem jeho ošetření.

Pro vyřešení těchto problémů slouží čistící přípravek SENTINEL X300, který se používá na vyčištění nových systémů a systémů do 6 měsíců stáří. X300 neodstraňuje pouze uvedené nečistoty, její důležitou funkcí je pasivace kovových povrchů, čímž zamezuje vzniku děrové koroze.

Systémy do 6 měsíců stáří

Vezmeme-li v úvahu systém, u něhož nebylo před jeho naplněním a zahájením provozu provedeno vyčištění a jeho stáří je do 6 měsíců, pak v něm zůstaly veškeré v předešlé kapitole popsané nečistoty a pomalu dochází ke škodám, které se zatím navenek nijak neprojevují. Vyčištění takového systému SENTINELEM X300 a jeho následné ošetření znamená investici do budoucna, protože takový systém bude stabilizovaný, provozně spolehlivější, efektivnější a projeví se to na jeho životnosti.

Starší topné soustavy

Ani u pravidelně odborně servisovaných topení nelze zcela vyloučit vznik koroze, kalů a usazenin. Proto dodavatel doporučuje topný okruh vyčistit a ošetřit nejen ve fázi jeho prvotního uvedení do provozu, ale i průběžně vždy při provádění oprav či při výměně jeho částí, např. kotle, čerpadla, radiátorů. Jen tak lze dosáhnout maximální účinnosti. Sentinel proto vyvinul za účelem čištění starších systémů dva vhodné produkty, mezi nimiž lze volit v závislosti na metodě čištění, vycházející z toho, co vlastně potřebujeme řešit. Nejčastější problémy jsou nedostatečná cirkulace, studená místa radiátorů, zcela ucpané potrubí nebo obecná potřeba celkového vyčištění systému od kalu, pevných nečistot a vodního kamene pro zajištění lepšího výkonu.

Cirkulační problémy a studená místa

Problémy s nedostatečnou cirkulací a studená místa radiátorů vypovídají o usazeninách v topném okruhu. Tyto usazeniny mohou být korozní, vápencové nebo biologického charakteru (šlem, kal) a vznikají především v místech s nedostatečným prouděním, absorbují vodu a postupně narůstají. Obzvláště v topných tělesech jejich přítomnost značně omezuje průtok a vznikají neprůchodná studená místa.

Vhodným přípravkem, kterým takové problémy odstraníte, je SENTINEL X400. Dokáže uvolnit pevné usazeniny a postupně je rozpustit tak, aby je bylo možné ze systému vypláchnout. Jedná se o bezpečný nekyselinový přípravek s hodnotou pH 7 stupňů a může být použit ve všech nepřímých topných systémech. Použitelný je i u systémů s hliníkem či jeho slitinami. Podobně jako u X300 je čištění efektivnější za běžné provozní teploty, nežli za studena. U velmi silně znečištěných okruhů může takové čištění trvat 3-4 týdny. Tento přípravek není ve většině případů schopen vyřešit zcela ucpané neprůchodné topení a nesmí v zařízení zůstat déle nežli 6 týdnů.

Účinnost Sentinelu X400 zvýšíte a dobu čištění zkrátíte jeho aplikací v kombinaci s tlakovým čištěním, např. zařízením Sentinel Jetflush. Pro tuto metodu čištění ale Sentinel přímo vyvinul vhodnější produkt SENTINEL X800 Jetflo, který je v kombinaci s mechanickým tlakovým čištěním nejefektivnější metodou čištění. SENTINEL X800 Jetflo je vysoce aktivní čistič, který je značně efektivní jak při běžném čištění pouhou cirkulací, tak při použití s tlakovým čističem. Jeho účinnost je oproti předchozím produktům vyšší i za studena, ale samozřejmě i zde platí, že teplé čištění je rychlejší.

Autor: Kreiner (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Hliník a plast se spojily v prvotřídním potrubí a vznikl Kreiner Alpex 9  fotek

Hliník a plast se spojily v prvotřídním potrubí a vznikl Kreiner Alpex

Aby vám voda tekla a topení topilo, potřebujete kromě vodovodních baterií a radiátorů i rozvody. Na trhu TZB je mnoho dodavatelů a výrobců různých ...


KREINER představuje na veletrhu For HABITAT volně stojící vany z vlastní produkce 3  fotek

KREINER představuje na veletrhu For HABITAT volně stojící vany z vlastní produkce

Ve dnech 19. - 22. 3. 2015 se uskuteční již 22. veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR HABITAT. Mezi vystavovateli se v sekci DesignShaker v ha ...


Obklady a dlažby Villeroy & Boch představují nejlepší volbu 5  fotek

Obklady a dlažby Villeroy & Boch představují nejlepší volbu

Po staletí oblíbená a pro moderní interiér stále důležitější: keramika, fascinující a inspirující. Stěží existuje nějaký jiný materiál do interiérů ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
0
oběhové čerpadlo ALPHA 2 Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
0
Jaký materiál pro rozvody topení Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Nicholas
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
1
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×