Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Udělejte si zásobu na zimu, štípač Scheppach to oddře za vás

Udělejte si zásobu na zimu, štípač Scheppach to oddře za vás
S blížícím se podzimem přichází i nutnost vyhřát si obydlí. Oblíbeným zdrojem vytápění jsou různá topidla na dřevo, a to počínaje obyčejnými kamínky, přes krbová kamna až po kotel, který prostřednictvím rozvedených radiátorů vyhřeje celý dům. K tomu ale potřebujete palivové dřevo. Pokud se topíte v penězích, kupte si vysušená a již naštípaná polena. Ostatní nejspíš zvolí výrazně levnější variantu sypaných metrových polen. Avšak věrni hlášce Š+G „Nechci slevu zadarmo“, zaplatí navíc litry vlastního potu. Tato hrozba se netýká těch, kteří si pořídí kouzelnou věcičku, jakou je štípač dřeva.
reklama

Otopné dřevo v sypaných prostorových metrech většinou tvoří asi metrové klády nejrůznějšího průměru. Nejdřív je budete muset nařezat na menší kusy, a to buď klasickou cirkulárkou, nebo rychleji řetězovou pilou.

Pokud jste se rozhodli pro povolené kácení soušek v lese, měli byste palivové dřevo porážet nejlépe v zimě a co nejdříve ho nařezat a naštípat. Toto dříví uskladněte pod stříšku a nechte vyschnout do příští topné sezony. Naštípané vyschne rozhodně dříve, než když ho necháte ležet v dlouhých kuláčích. Vlhké dřevo nedobře hoří a také vydá méně tepla. Ke všemu kouří a spaliny mají vysoký obsah dehtu, takže skla průzoru u krbů a krbových kamen černají a zanáší se i topeniště, kotel a komín.

Firma Garland, jejíž štípač jsme vyzkoušeli na vlastní kůži, má v nabídce řetězové pily jak na elektřinu, tak i motorové. Aby šla práce rychle od ruky, dostali jsme k dispozici model značky GTM Professional s motorem o obsahu 50 kubíků. A až budou polena zkrácena na délku, která bude odpovídat vašim kamnům, přijde na řadu sekera a ty litry vašeho potu… Anebo ne?

Moderní štípací zařízení

Pokud topíte dřevem a nepovažujete za nejzábavnější způsob trávení volného času rozmachování se sekyrou, rozhodně si pořiďte štípač (někdo říká štípačka) dřeva). Ten za vás naštípání tlustých špalků na polínka zcela, lépe a daleko rychleji zastane. Když si srovnáte sekeru a klín štípače, dokážete si představit, jakou silou se musí úder vést. Klín je podobný spíše kalači a naštípnuté dřevo rychleji rozevírá a dělí. Potřebuje však větší sílu, kterou mu poskytne elektrický stroj – štípač, a to nejméně čtyři tuny. K dostání jsou štípače v horizontálním i ve vertikálním provedení. Tyto stroje jsou vybaveny hydraulikou, tlak oleje umožňuje dosáhnout štípací sílu, které neodolá ani nejsilnější poleno z tvrdého dřeva.

Vertikální štípač na dřevo Scheppach LS 600

Firma Garland mimo jiné nabízí vertikální štípač na dřevo Scheppach LS 600 se štípací silou 6 tun. Tento stroj je v této řadě nejsilnějším a nejlépe vybaveným modelem, který je také nejžádanější a nejprodávanější na trhu. Má systém VARIO, který umožňuje nastavení různé délky pístu podle délky polena. Demontovatelný podstavec na kolečkách umožňuje práci ve vzpřímené pozici a ke štípačce se nemusíte ohýbat, navíc stroj snadno přemístíte. Štípač Scheppach LS 600 zapojíte do běžné elektrické zásuvky na 230 V.

Přenos síly zlepšuje vertikální uložení výkonného motoru. Technické parametry: 230 V/50 Hz, příkon 2050 W, 2800 ot/min., rychlost štípání 3 cm/s. Rozměry stroje (d/š/v): 1240x620x990 mm. Obouruční bezpečnostní ovládání vás ochrání před úrazem, protože když máte obě ruce zaměstnané zapínáním stroje, nemůžete je strčit do cesty pístu s klínem.

Štípací klíny

Štípač je standardně vybaven jednoramenným kaleným klínem a jako součást výbavy dostanete i přídavný čtyřramenný klín, který hravě a v jednom cyklu rozsekne poleno na čtyři části. Také si můžete objednat šestiramenný štípací klín, jenž, jak už název napovídá, rozdělí špalek na šest částí. Délka štípaného polena by se měla pohybovat mezi 23 až 52 cm, průměr pak maximálně 25 cm.

Instalace a pokyny

Štípač postavte na rovnou a pevnou plochu, kde se nebude ani během práce pohybovat. Myslete také na to, že k práci potřebujete dostatek místa. Pak doraz pístu nastavte na délku odpovídající délce polen, které budete štípat. Dřevo musí být nastaveno ve vodorovné poloze a smí být štípáno jenom podélně.Na těle stroje je řada piktogramů: Zleva v první řadě:- Pozor! Pohybující se části!- Nebezpečí poranění!- Použitý olej recyklujte!- Před čištěním a opravami stroj vypněte a odpojte ze zásuvky.- Před prací vyhledejte a opravte případné škody na stroji!Zleva v druhé řadě:- Udržujte odstup!- Do stroje nezasahujte bez náležité ochrany a opatření.- Pečlivě čtěte návod k obsluze!- poslední tři znamenají: Noste pevnou obuv a pracovní rukavice! Noste ochranné brýle!

Dokáže víc

Horizontální štípač Scheppach LS 600 si poradí i se sukovitým dřevem a s velmi zkroucenými vlákny. Nikdy se ale nesnažte rozseknout dvě polena najednou. Jedno z nich by se pravděpodobně vymrštilo a mohlo by vás nebo někoho v blízkosti stroje zranit.

Když na to půjdete chytře, rozštípete i špalky větší, než je doporučený průměr. Použijte standardní jednoramenný štípací klín a špalek odsekávejte postupně, jak vidíte na fotkách. Jakmile se štípačem začnete pracovat, bude vás příprava dříví na zimu těšit a sekyru pověsíte na hřebík. Štípač je vhodný i pro lidi, kteří nemají sílu na štípání sekerou či kalačem.
Více na www.garland.cz

Autor: Med (text), Pavel Zeman (foto)

Související články

Čerpadlo Neptun od ELPUMPS se nebojí ani septiku 19  fotek

Čerpadlo Neptun od ELPUMPS se nebojí ani septiku

Úklid po velkých deštích často obnáší odčerpat část vody z jezírka nebo zahradního rybníčku. Také septik by potřeboval odlehčit, studna vyčistit, j ...


Stojanová vrtačka DP 18 VARIO

Stojanová vrtačka je dobrý pomocník nejen do dílny kutila. Vyzkoušeli jsme vrtačku DP 18 VARIO s křížovým laserem, kterou na náš trh dodává Garland ...

Kompresor Scheppach - plíce plné vzduchu 29  fotek

Kompresor Scheppach - plíce plné vzduchu

Člun, matrace, míče, kola od auta či kola nebo motorky, náklaďáku nebo traktoru. Spaní pro sousedy i stříkací pistole. Zbavení se prachu i nečistot ...


Protahovačka / hoblovka HMS 850 a videotest Českého Kutila

Protahovačka/ hoblovka se hodí do každé dílny, kde se pracuje se dřevem. Stolní hoblovka s protahem poslouží pro snadné opracování hranolků, prken ...

Ponorná pila s lištou pro přesné řezy – to je Divar 55 24  fotek

Ponorná pila s lištou pro přesné řezy – to je Divar 55

Přesný řez materiálu potřebuje truhlář, montážník i šikovný domácí kutil. Ponorná pila s lištou - Divar 55 - vyhoví všem. Když v jedné ruce ponesete p ...


GTM PROFESSIONAL - dobře vytuněná sekačka 33  fotek

GTM PROFESSIONAL - dobře vytuněná sekačka

Sekal jsem už lecčíms, neohrabaně zvládnu i kosu nebo srp, ale slušná sekačka s pojezdem je pro zahradu to nejlepší. Samozřejmě traktůrek taky není k ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×