Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Údržba bazénu

Údržba bazénu

Údržba bazénu a vody v něm je celoroční záležitost, kterou nesmíme zanedbat. Problémy přináší především špatně fungující filtrace nebo nevhodné chemické složení vody, způsobující nepěkné zákaly. Jak se vypořádat s údržbou bazénu? Co dělat, když chemie nefunguje nebo obsah chloru je takový, že zapáchá a dráždí pokožku?

reklama

Údržba bazénu a mechanické nečistoty

Údržba bazénu může být velmi jednoduchá. Bazén, který je umístěn blíže stromům a keřům, mimo dobu koupání zakrýváme plachtou po celé ploše. Zabrání úniku tepla v případě ohřevu bazénové vody a kromě toho brání pádu drobných nečistot a organismů do vody. Avšak krycí plachtu nikdy nepořizujeme tu nejlevnější. Dražší a kvalitnější výrobky mají vhodně provedenou ochranu proti bazénové chemii a také UV stabilizaci. Ta je u krycí plachty velice důležitá, protože podstatným způsobem prodlužuje její životnost. Pro případ větrného rázu počasí musíme také zajistit, aby plachta nebyla z bazénu stržena. Spadlé nečistoty z bazénu průběžně odstraňujeme, silně znečištěné dno řešíme bazénovým vysavačem.

Reakce vody a použitelnost chemie

Bazénová voda musí vykazovat neutrální reakci, což znamená pH v rozmezí 6,5 až 7,2. V případě nižší hodnoty to znamená, že voda je kyselá. Nejčastěji pak dochází ke korozi kovových dílců, které přicházejí do styku s vodou. Naopak voda zásaditá s pH nad 7,8 je zdrojem nežádoucích zákalů. Můžou se zhoršovat i další vlastnosti vody, protože chemické přípravky mají velmi pozvolný, případně žádný účinek. Pro srovnání hodnoty pH na odpovídající úroveň použijeme přípravky s označením pH+ nebo pH-.

Dbáme na pravidelnou péči o filtrační zařízení bazénu. Kontrolujeme jak vstup vody, tak samotné zařízení, které čistí a čerpá vodu. Písková filtrace je založena na zachytávání drobných nečistot mezi částečkami drobné křemenné náplně, která se tak postupně zanáší. Systém čerpadla a filtru by měl být schopen přečistit celý objem bazénu za 6 až 8 hodin. Čerpadlo musí být vybavené záchytným sítkem, které zabrání průniku hrubých nečistot až k jeho lopatkám. V případě zanesení filtrace je běžným jevem větší spotřeba elektřiny, neboť čerpadlo musí pracovat pod větším zatížením. Filtrace s manometrem indikují v případě zanesení vyšší tlak v systému. Správně fungující systém je zárukou čisté vody a bezchybně pracující chemie.

Když chlor zlobí

Pro desinfekci bazénové vody běžně používáme chlorové tablety, které umisťujeme do plováku na hladině bazénu. Tableta se postupně rozpouští, čímž zajistí zdravou a čistou vodu. Problém nastává v té chvíli, kdy tento prvek začne dráždit pokožku, oči nebo pociťujeme silný chlorový zápach. Pak zakročíme tím, že použijeme přípravek k přechlorování. Znamená to velmi vysokou dávku tohoto chemického činitele nalít přímo do nasávacího zařízení filtrace a několik hodin poté se ve vodě nesmíme koupat. Když zmizí nepříjemný zápach, můžeme se v bazénu opět začít koupat. Alergické osoby mají k dispozici chemii bezchlorovou, založenou na peroxidové bázi.

Jak na zákaly vody

Za zakalením obsahu bazénu často stojí špatně fungující filtrace. Ta nezajistí dostatečné rozmíchání chemických praparátů, proto je běžně jejich snížená účinnost. K zákalům také dochází ve velkých vedrech, kdy z důvodu odjezdu na dovolenou po několik dní vypneme jinak dobře fungující filtrační zařízení. V teplém prostředí na stojaté vodě, kde pozvolna vyprchá desinfekce, se začne dařit řasám. Velkým problémem pro nás se zdá být zákal mléčný. Stojí za ním vysoká hodnota pH. K úspěšnému odstranění problému dochází až poté, co srovnáme pH do neutrální reakce. Pomocníkem v boji se zákalem je vločkovač. Jde o chemický přípravek, který zákaly jednoduše vysráží do tuhé podoby. Po aplikaci a promíchání v bazénové vodě je doporučeno filtraci na několik hodin vypnout, aby nečistoty napadaly na dno. Tam je pohodlně vysajeme připojeným bazénovým vysavačem.

Co potřebujeme pro údržbu bazénu a vody v něm?

  • Síť pro zachytávání drobných mechanických nečistot
  • Houbu pro čištění bazénových stěn
  • Bazénový vysavač
  • Plovák pro aplikaci chlorových tablet
  • Chemii - pro úpravu pH, tvrdosti nebo omezení růstu řas

V rámci chemie jsou k dispozici nové, multifunkční řady produktů. Jedním přípravkem stabilizujete pH, dochází k omezení růstu řas, vyvločkování zákalů a změkčení vody. Nákup jednoho takového činitele pro úpravu vody v bazénu šetří naši peněženku i přírodu.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Související články

Jak se správně starat o vodu v bazénu 5  fotek

Jak se správně starat o vodu v bazénu

Sezona zahradních bazénů a příjemných horkých dnů u vody je v plném proudu, i když skutečně slunné chvíle se v současnosti dají počítat spíše na ho ...


Kousek moře na zahradě 4  fotek

Kousek moře na zahradě

Boom slané bazénové vody v posledních letech se stal fenoménem nejen domácích bazénů. Začíná se také rozšiřovat i do veřejných plaveckých zařízení. ...


Bazén se bez chemie neobejde 5  fotek

Bazén se bez chemie neobejde

Co mohou pro čistotu bazénu jeho návštěvníci udělat je jasné: před vstupem do vody se osprchovat a opláchnout si z chodidel písek a třeba posekanou tr ...


Vybavení bazénu 5  fotek

Vybavení bazénu

Jestliže jste si čerstvě vybudovali bazén, ať již nadzemní nebo zapuštěný, jistě tušíte, že tím náklady na koupání v soukromí zdaleka neskončily. K ba ...


Jak pečovat o bazén po celou sezónu? 9  fotek

Jak pečovat o bazén po celou sezónu?

Sluníčko již začalo krásně hřát, svetry a zimníky se pomalu ukládají do skříní k letnímu spánku a vy už se pomalu nemůžete dočkat, až se svléknete ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
0
koupací jezírko bez řas Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
folie do bázenu z palet Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 luis
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×