reklama

Údržba trávníku: jak na to?

Údržba trávníku je systematický, celoroční a cílený proces. Jeho výstupem je vynikající zdravotní stav a hustý porost, odolný proti poškození. Jak docílit tohoto stavu? A s čím se máme do údržby trávníku pustit, stačí nám pouze nářadí nebo potřebujeme techniku?

Údržba trávníku: jak na to?
Vertikutací vše začíná, malý stroj postačí i na větší pozemek
Vertikutací vše začíná, malý stroj postačí i na větší pozemek

Údržba trávníku začíná vertikutací

Jarní údržbu trávníku zahajujeme jeho důkladným vyčištěním. S ním nám nejlépe pomůže vertikutátor, mrštný a skladný stroj, vybavený sadou vyměnitelných hřídelí. Pro jarní čištění použijeme vždy tu, která je opatřena prořezávacími čepelemi. Po jejich roztočení se mělce zarývají do půdy, vytvářejí v ní drážky a zbavují trávník i části nechtěného materiálu, jako je mech nebo zbytky po sekání trávy z minulé sezóny. Při velkém množství nečistot však sejmeme ze stroje sběrací koš, neboť by se plnil velice rychle. Odstraněný materiál následně vyhrabeme hráběmi, případně na to využijeme sekačku, která má koš s podstatně větším objemem.Na malých zahradách nám stačí železné hrábě, případně speciální vertikutační typ.

Vyrytí plevele mechanickou cestou je šetrné k přírodě
Vyrytí plevele mechanickou cestou je šetrné k přírodě

Likvidace plevelů mechanickou cestou

Údržba trávníku nespočívá pouze ve vertikutaci nebo sečení. Pěstěný trávník vyžaduje pravidelnou pozornost i co se týká případného boje s nežádoucím porostem. Plevel bývá často invazivní, například pýr plazivý nebo žabinec rostou na lysých místech nebo v zákoutích velmi rychle. Musíme zasáhnout a tyto plevele vyrýt. Pro menší výskyt zvolíme vyrývač plevele. Na silně zamořených místech použijeme rýč, kdy plevelům nesmíme přerušit kořenový bal. Po vyrytí je necháme minimálně dva týdny zaschnout, teprve poté je můžeme uložit do kompostu.

Malé, ručně poháněné rozmetadlo pro šetrné přihnojení trávníku
Malé, ručně poháněné rozmetadlo pro šetrné přihnojení trávníku

Hnojení po celý rok

Aby trávník byl po celou sezónu sytě zelený a odolný proti poškození, nesmíme zapomenout ani na pravidelné hnojení. To spočívá v rozhozu důkladně prosítovaného kompostu zjara a na podzim. V průběhu jara a léta potom využíváme ručně tažené rozmetadlo, kterým aplikujeme granulovaná hnojiva. Zásadní je hnojit za deštivého počasí. Při silném slunečním svitu a při suchém období vzrůstá riziko popálení zeleného koberce. Na ploše pak mohou v návaznosti na popálení vznikat nehezké žlutohnědé obrazce, způsobené suchým porostem. Majitelé závlahových systémů mají po starosti, protože automatické zařízení zalévá trávník vícekrát za den. Případná vyšší koncentrace dusíkatých sloučenin je rozředěna vláhou. Hnojení umělými přípravky postupně k podzimu utlumujeme. V přírodních zahradách se orientujeme hlavně na využití živin, získaných z kompostu.

Mulčování vypadá efektivně, ale musíme myslet i na jeho následky
Mulčování vypadá efektivně, ale musíme myslet i na jeho následky

Sečení a mulčování

První sečení provádíme v průběhu měsíce dubna. Veškerou posekanou hmotu z tohoto sečení vždy sbíráme. Tráva je totiž hustá a značně vzrostlá. V závislosti na růstu můžeme následně v průběhu sezóny hmotu sbírat do koše nebo mulčovat. Ideální je provádět tři sečení do koše a jedno mulčování, ale pouze za předpokladu, že zkracujeme maximálně jednu třetinu výšky. Větší množství posečené trávy na ploše není doporučeno zde ponechávat. Hnilobné procesy jsou zdrojem zápachu a vzniku nevzhledných hnědých skvrn. Pro sečení je důležité mít řádně nabroušený žací nůž. Vášniví pěstitelé jistě uvítají možnost pořízení vřetenové sekačky, která je pro trávník nejlepší možnou volbou. Poskytuje totiž nejkvalitnější sečení, dané ustřižením stébel, kdy pracovním prvkem je otočné broušené vřeteno proti přítlačnému elementu.

Hrabání listí provádíme průběžně
Hrabání listí provádíme průběžně

Podzimní úklid

S podzimní fází údržby trávníku začínáme v říjnu. V tomto měsíci startuje opad listů ze stromů a keřů. Přizpůsobíme tomu naše zahradní plány. Listí a ostatní nečistoty průběžně odklízíme do kompostu, kde je mícháme s drnovkou, hlínou a posekanou trávou. Po opadání všech listů ještě nezapomeneme ani na provzdušnění. Použijeme stroj, který jsme měli v rukou na jaře a osadíme jej hřídelí s pružnými vyhrabavacími péry. Ty účinně zatočí s mechem a zbytky posekané trávy, které sekačka nestačila sesbírat. Poslední činností je poházení celé trávníkové plochy rozleželým, jemně prosítovaným kompostem. Tím je připraven na zimní odpočinek.

Publikováno: 17. 4. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce