Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Ukotvení pergoly

Ukotvení pergoly

Ukotvení pergoly můžeme provést několika v zásadě odlišnými způsoby. Betonové základy jsou sice náročné na stavbu, ale za to však představují jistou volbu a dlouhou životnost. Práci si můžeme usnadnit, to když použijeme třeba zemní vruty. A co taková zateplená fasáda? Můžeme tam ukotvení pergoly provést?

reklama

Ukotvení pergoly do betonu

Pergolu nejsnáze ukotvíme na ocelové patky. Pro jejich přichycení k zemi ale musíme vybudovat mohutný základ, který celou váhu přenese na sebe. Základy vytvoříme vykopáním čtyř nebo více otvorů podle počtu horizontálních vertikálních trámů. Výkop provádíme vždy do hloubky minimálně půl metru. Na lehkých půdách, které mohou být částečně nestabilní, zvláště pokud jsou v podloží kamenité, pak výkop vyhloubíme až jeden metr hluboko.

Dno výkopu poté zhutníme a vyrovnáme pískem nebo jemným štěrkem. Pro masivitu základu bychom měli pracovat tak, aby šíře výkopu byla alespoň 50 x 50 cm. Beton mícháme míchačkou a snažíme se aby byl co nejkvalitnější, třeba zvýšením přídavku portlandského cementu. Příliš mokrý beton je ale špatně, neboť velké množství vody vystoupá na hladinu právě vylitého základu. Ideální je středně suchý typ. Aby byl výsledek vynikající a tuhost betonu byla velká, přimícháváme do směsi ještě drobně namletý vápenec.

Správná výplň výkopu nejen betonem

Beton je však pro ukotvení pergoly jeden z mála prvků, které pro vystavení základů potřebujeme. Aby směs vydržela i zimní výkyvy teplot, do základů přidáváme i větší kameny a můžeme dodat ještě na pruhy nastříhanou kari síť. Díky tomu získá celý základ velmi dobré mechanické vlastnosti a v zimě nepopraská. Kameny vkládáme ale navlhčené, třeba ostříkané zahradní hadicí. Dojde tak ke spojení jednotlivých komponent do velmi tuhého celku. Zrání betonového základu poté trvá minimálně měsíc nebo i déle.

Typy ukotvení a jejich montáž

Pro pergoly je používáno povrchově upravených patek z oceli. Jednoduché patky, vytvořené vylisováním plechu do podoby kvádru, přimontujeme na betonový základ pomocí šroubů a hmoždinek. Před vrtáním a jinými upevňovacími činnostmi ale složíme základní konstrukci a teprve potom přišroubujeme do země. Podobě pracujeme i tehdy, pokud pergolu montujeme na U-patky.

Kombinované ukotvení

Pergolu, která se stane součástí venkovního prostoru, ale bude přimontována k rodinnému domu, ukotvíme z jedné části do betonových základů a z druhé strany do tělesa rodinného domu. Velký problém může vyvstat při vrtání. Musíme se mít na pozoru, kde máme vedené elektrorozvody. Poškození kabelů je velmi nepříjemné. Aby bylo možno pergolu k domu řádně uchytit, použijeme velmi dlouhé šrouby a odpovídající typ hmoždinek.

A co zateplená fasáda?

Určité nejasnosti přináší zateplení domu a požadavek na pergolu, která k němu bude ukotvena. Nejjednodušším řešením je myslet na přípravu ještě před zateplením. Dlouhé závitové tyče instalujeme do zdi domu ještě před instalací zateplovacího materiálu. Nikde není zakázáno kotvení pergoly do již zatepleného domu, avšak je třeba si uvědomit, že tímto krokem dojde k porušení teplotně izolační vrstvy a vzniku nežádoucích tepelných mostů.

Ukotvení přímo do země

Jednoduché řešení ukotvení pergoly nabízejí zemní vruty. Jejich nespornou výhodou je bleskurychlé vytvoření nutného základu pro uchycení. Zemní vruty se do země zavrtávají pomocí speciálního klíče, který bývá součástí balení. Tato metoda je vhodná pro suchá místa a tam, kde není kamenité podloží. Během jednoho dne tak zavrtáme vruty a vystavíme pergolu.

Několik rad na závěr

  • Kotvit pergolu lze i do dlaždic nebo zámkové dlažby.
  • Před promýšlením ukotvení přihlížíme nejen k povětrnostním podmínkám, ale nosnosti a životnosti provedení, které se chystáme použít. Silnější kotvení volíme tam, kde v zimě padá sníh.
  • U zatepleného domu vždy použijeme dlouhé závitové tyče. Krátká tyč se může při silném větru vytrhnout, čímž poškodí zateplení. V extrémním případě dojde až ke zborcení celé konstrukce.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Zastřešení zahradní pergoly 9  fotek

Zastřešení zahradní pergoly

O tom jaké pergoly můžeme do zahrady zvolit, jsme si už psali. Dnes se podívejme na výhody zastřešení a možnosti, které jsou pro ně vhodné. Napřík ...


Stavba pergoly

Pokračování stavby zahradní pergoly napojené na dům. Tentokrát jsou použity truhlářské techniky - výroba sedla pro osazení kolmého trámu, šikmý dlab p ...

Zastřešená pergola 20  fotek

Zastřešená pergola

Příjemné je letní posezení s přáteli pod pergolou, z pod které nás nevyžene ani sluníčko nebo letní dešťová přeháňka. Pergola poslouží i v babím létě, ...


Jak ukotvit sloupky bez betonu? 7  fotek

Jak ukotvit sloupky bez betonu?

Kotvení sloupků bez betonu je moderní a téměř bezpracný způsob, jak započít stavbu bez zdlouhavého betonování základů. Kotvící prvky nelze použít n ...


Posezení v zahradě - pergoly, altánky, loubí 9  fotek

Posezení v zahradě - pergoly, altánky, loubí

V této době je čas na zahradní stavby. V parných letních dnech vyhledáváme každý kousek stínu, kde bychom se mohli skrýt před ostrými slunečními pa ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Lukáš
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×