Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Úprava vody v bazénu v pěti krocích

Úprava vody v bazénu v pěti krocích

Voda v bazénu potřebuje vaši péči. Pokud si jí budete hýčkat, v horkých letních dnech si koupání v průzračné a čisté vodě o to víc užijete. Poradíme vám, na co se zaměřit a jak vyřešit nepříjemné situace odehrávající se ve vašem bazénu.

reklama

Na čem závisí kvalita vody v bazénu?

K dosažení čisté vody v bazénu stačí dodržovat pět základních pravidel, jež lze vyjádřit pěti slovními spojeními:

Péče o bazén a čištění bazénu, to je:

  • dodržování správné hladiny pH,
  • pravidelná dezinfekce,
  • vločkování,
  • filtrování
  • pravidelné čištění vany.

Je důležité dodržet postup při údržbě vody a pořídit si kvalitní filtraci, doplňky i bazénovou chemii, byť právě nejste její příznivci. Bez ní to nepůjde, ale nemusíte se obávat, že bazén bude čpět chlorem jako veřejné koupaliště. Chlor lze zčásti nahradit aktivním kyslíkem.

Čistota

Minimálně jednou ročně se doporučuje nadzemní bazén vypustit a důkladně vyčistit speciálními čistícími přípravky na bazény. Stěny bazénu se musí zbavit vápenatých usazenin a nečistot, v nichž se drží bakterie a řasy. Až po faceliftu „vany“, kdy zapojíme ruce, gelové kartáče nebo výkonné vysavače, lze napustit vodu a podniknout kroky ke stabilizaci její kvality.

Odborníci na bazény varují před používáním běžných čistících přípravků pro domácnost. Zanesou do křehkého systému cizorodé látky, které vodu zakalí a napění. Mohou také poškodit bazénovou fólii. Čistit lze i částečně napuštěný bazén, kdy prostor pod vodou čistíme speciálním bazénovým vysavačem a prostor nad hladinou kartáči a příslušnou domácí chemií šetrnou k životnímu prostředí.

Kvalita vody

Kvalitu vody řešíme až poté, co je bazén vyčištěný. Základem čisté vody je správná hodnota pH. Doporučovaná hodnota pro domácí bazén se pohybuje od 6,6 do 7,4. Určíte ji pomocí testeru a vodu na požadovanou hodnotu upravíte pomocí přípravků pH plus či pH mínus. Tento rozhodující parametr lze změřit pomocí jednoduchých testovacích proužků, testovacích tablet či elektronickým měřičem. Hodnotu pH kontrolujte pravidelně minimálně jednou týdně, je-li horko, interval preventivně zkraťte.

Stejně tak je třeba sledovat a upravovat hodnotu alkality, což je pojem pro uhličitanovou rovnováhu. Má-li bazénová voda přípustnou hladinu alkality a nachází se v rovnováze, je voda schopna přirozeně vyrovnávat hladinu pH. Hodnota alkality by se měla podle odborníků pohybovat v rozmezí 80 až 120 ppm, tedy miliontin celku, a měříme ji speciálním testerem.

Dále je dobré znát tvrdost vody. Hodnota tvrdosti bazénové vody by neměla být vyšší než 18ºN. V případě, že je tato hodnota překročena, přichází ke slovu přípravky k její úpravě. Pro tvrdou vodu obecně platí, že se v ní cokoliv špatně rozpouští, tedy i chemické přípravky.

Dezinfekce vody

Vykazuje-li voda správné hodnoty, přistupte k dezinfekci obsahu bazénu. Účinná dezinfekce zabrání růstu řas a množení bakterií. Nejčastěji používaná je chlorová desinfekce, je rychlá a účinná.

Dezinfekce vody je buď jednorázová akce, jíž přezdíváme chlor šok, kdy dojde k radikálnímu zvýšení obsahu chloru ve vodě, která řeší i náhlé znečištění vody například po bouřce či po prvním napuštění bazénu v sezoně. Dezinfikovat se ale musí i dlouhodobě, průběžně, a to především tabletami. Ty už chlor obsahovat nemusejí, k desinfekci vody stejně dobře poslouží i kyslík. Tablety umisťujeme do speciálních plováků. K účinné dezinfekci vody můžeme použít i chlorový granulát, Pro nepřátele chloru je určen aktivní kyslík v podobě granulátu, což dezinfekční prostředek fungující na bázi kyslíku v kombinaci s aktivátorem. Vyskytnou-li se v bazénu nežádoucí řasy, poznáte to podle mazlavých stěn.

Hubení řas

Poté, co řasy zahubíte a vodu znovu vydezinfikujete a přefiltrujete, přichází čas tzv. vločkování zbylých nečistot. Nalijete do vody přípravek zvaný vločkovač a necháte jej působit. Naváží se na něj nečistoty, které posléze odstraníte pomocí filtračního systému.

Tekutý vločkovač umožňuje dokonalé vysrážení nečistot do větších vloček a jejich následné odfiltrování nebo sedimentaci. Vločkovač dodá vodě žádanou jiskru jako u pramenité vody. Reaguje rychle a nezávisle na teplotě vody v bazénu. Vločkovače zlepšují účinnost filtrů, pomáhají prodlužovat životnost filtrační náplně a zkracují čas potřebný pro praní filtrace.

Intenzivní filtrace

Po napuštění vody, úpravě jejích parametrů, desinfekci a vločkování nepřetržitě filtrujte 24 hodin a v bazénu se nekoupejte. Písková filtrace by měla mít odpovídající výkon. Bez dobrého fungování filtrace nelze ani s použitím chemických přípravků dosáhnout po všech stránkách čisté, kvalitní a zdravotně nezávadné vody. Pískovou náplň filtrace je nutné udržovat neustále čistou, a proto ji musíte pravidelně alespoň jednou za 14 dní proplachovat a nejpozději jednou za 2 roky celou vyměnit.

Autor: Hornbach (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

5 aktuálních trendů v zahradním nábytku 21  fotek

5 aktuálních trendů v zahradním nábytku

Dřevěný, plastový nebo kovový? Nebo rovnou hit léta v podobě umělého ratanu? Jaký zahradní nábytek bude vaším novým společníkem na terase, zahradě ...


Vytvořte si zahradu na balkoně či terase 12  fotek

Vytvořte si zahradu na balkoně či terase

Barevný balkon plný květin, vůní a vlastnoručně vypěstovaných bylinek je snem každého milovníka rostlin. Navíc díky miniaturním odrůdám stromů a ke ...


Jak nainstalovat a pečovat o nadzemní bazén 7  fotek

Jak nainstalovat a pečovat o nadzemní bazén

Toužíte mít v létě alespoň malý prostor, kde se můžete zchladit? Poohlédněte se po nadzemním bazénu. Příjemně osvěží a děti si v něm užijí spoustu ...


S velkoformátovými obklady se vrátila stará dobrá mozaika 5  fotek

S velkoformátovými obklady se vrátila stará dobrá mozaika

Mozaiky se na výsluní vrátily s módou velkoformátových dlaždic. Nynější módní trendy potvrzují, že se především nové či modernizované interiéry bez ...


Renovace kuchyně 7  fotek

Renovace kuchyně

Kuchyně je srdcem domova. Pokud ta stará ztrácí svůj lesk, není nic jednoduššího než si pořídit novou. Místo koupi ale zkuste její renovaci – podle ...


Objevte kouzlo vlastní biozahrádky 2  fotek

Objevte kouzlo vlastní biozahrádky

Slova jako bio, eko nebo přírodní jsou v dnešní době hojně využívaná. Setkáváme se s nimi v potravinářství, oděvním průmyslu nebo například u kosme ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
0
vodárna Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří Saddam
0
KAMENNÝ KOBEREC Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Uherková Michaela
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×