reklama

Úprava vody v bazénu v pěti krocích

Voda v bazénu potřebuje vaši péči. Pokud si jí budete hýčkat, v horkých letních dnech si koupání v průzračné a čisté vodě o to víc užijete. Poradíme vám, na co se zaměřit a jak vyřešit nepříjemné situace odehrávající se ve vašem bazénu.

Úprava vody v bazénu v pěti krocích

Na čem závisí kvalita vody v bazénu?

K dosažení čisté vody v bazénu stačí dodržovat pět základních pravidel, jež lze vyjádřit pěti slovními spojeními:

Péče o bazén a čištění bazénu, to je:

  • dodržování správné hladiny pH,
  • pravidelná dezinfekce,
  • vločkování,
  • filtrování
  • pravidelné čištění vany.

Je důležité dodržet postup při údržbě vody a pořídit si kvalitní filtraci, doplňky i bazénovou chemii, byť právě nejste její příznivci. Bez ní to nepůjde, ale nemusíte se obávat, že bazén bude čpět chlorem jako veřejné koupaliště. Chlor lze zčásti nahradit aktivním kyslíkem.

Čistota

Minimálně jednou ročně se doporučuje nadzemní bazén vypustit a důkladně vyčistit speciálními čistícími přípravky na bazény. Stěny bazénu se musí zbavit vápenatých usazenin a nečistot, v nichž se drží bakterie a řasy. Až po faceliftu „vany“, kdy zapojíme ruce, gelové kartáče nebo výkonné vysavače, lze napustit vodu a podniknout kroky ke stabilizaci její kvality.

Čistota
Čistota

Odborníci na bazény varují před používáním běžných čistících přípravků pro domácnost. Zanesou do křehkého systému cizorodé látky, které vodu zakalí a napění. Mohou také poškodit bazénovou fólii. Čistit lze i částečně napuštěný bazén, kdy prostor pod vodou čistíme speciálním bazénovým vysavačem a prostor nad hladinou kartáči a příslušnou domácí chemií šetrnou k životnímu prostředí.

Kvalita vody

Kvalitu vody řešíme až poté, co je bazén vyčištěný. Základem čisté vody je správná hodnota pH. Doporučovaná hodnota pro domácí bazén se pohybuje od 6,6 do 7,4. Určíte ji pomocí testeru a vodu na požadovanou hodnotu upravíte pomocí přípravků pH plus či pH mínus. Tento rozhodující parametr lze změřit pomocí jednoduchých testovacích proužků, testovacích tablet či elektronickým měřičem. Hodnotu pH kontrolujte pravidelně minimálně jednou týdně, je-li horko, interval preventivně zkraťte.

Kvalita vody
Kvalita vody

Stejně tak je třeba sledovat a upravovat hodnotu alkality, což je pojem pro uhličitanovou rovnováhu. Má-li bazénová voda přípustnou hladinu alkality a nachází se v rovnováze, je voda schopna přirozeně vyrovnávat hladinu pH. Hodnota alkality by se měla podle odborníků pohybovat v rozmezí 80 až 120 ppm, tedy miliontin celku, a měříme ji speciálním testerem.

Dále je dobré znát tvrdost vody. Hodnota tvrdosti bazénové vody by neměla být vyšší než 18ºN. V případě, že je tato hodnota překročena, přichází ke slovu přípravky k její úpravě. Pro tvrdou vodu obecně platí, že se v ní cokoliv špatně rozpouští, tedy i chemické přípravky.

Dezinfekce vody

Vykazuje-li voda správné hodnoty, přistupte k dezinfekci obsahu bazénu. Účinná dezinfekce zabrání růstu řas a množení bakterií. Nejčastěji používaná je chlorová desinfekce, je rychlá a účinná.

Dezinfekce vody je buď jednorázová akce, jíž přezdíváme chlor šok, kdy dojde k radikálnímu zvýšení obsahu chloru ve vodě, která řeší i náhlé znečištění vody například po bouřce či po prvním napuštění bazénu v sezoně. Dezinfikovat se ale musí i dlouhodobě, průběžně, a to především tabletami. Ty už chlor obsahovat nemusejí, k desinfekci vody stejně dobře poslouží i kyslík. Tablety umisťujeme do speciálních plováků. K účinné dezinfekci vody můžeme použít i chlorový granulát, Pro nepřátele chloru je určen aktivní kyslík v podobě granulátu, což dezinfekční prostředek fungující na bázi kyslíku v kombinaci s aktivátorem. Vyskytnou-li se v bazénu nežádoucí řasy, poznáte to podle mazlavých stěn.

Hubení řas

Poté, co řasy zahubíte a vodu znovu vydezinfikujete a přefiltrujete, přichází čas tzv. vločkování zbylých nečistot. Nalijete do vody přípravek zvaný vločkovač a necháte jej působit. Naváží se na něj nečistoty, které posléze odstraníte pomocí filtračního systému.

Tekutý vločkovač umožňuje dokonalé vysrážení nečistot do větších vloček a jejich následné odfiltrování nebo sedimentaci. Vločkovač dodá vodě žádanou jiskru jako u pramenité vody. Reaguje rychle a nezávisle na teplotě vody v bazénu. Vločkovače zlepšují účinnost filtrů, pomáhají prodlužovat životnost filtrační náplně a zkracují čas potřebný pro praní filtrace.

Intenzivní filtrace

Po napuštění vody, úpravě jejích parametrů, desinfekci a vločkování nepřetržitě filtrujte 24 hodin a v bazénu se nekoupejte. Písková filtrace by měla mít odpovídající výkon. Bez dobrého fungování filtrace nelze ani s použitím chemických přípravků dosáhnout po všech stránkách čisté, kvalitní a zdravotně nezávadné vody. Pískovou náplň filtrace je nutné udržovat neustále čistou, a proto ji musíte pravidelně alespoň jednou za 14 dní proplachovat a nejpozději jednou za 2 roky celou vyměnit.

Publikováno: 21. 5. 2019, Autor: Hornbach (text a foto), Profil autora: Redakce