Právě soutěžíme o:
plážovou osušku Isover plážovou osušku Isover
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Návod na ušatou pletenou čepici pro miminka

Návod na ušatou pletenou čepici pro miminka

Pokud se narodí miminko, je to velký vzruch v celé rodině. Šikovné ruce začnou hned vyrábět tolik potřebné svetříky, ponožky, čepičky a další nezbytnou výbavičku. Přinášíme dnes návod na výrobu pletené a háčkované čepičky s efektními oušky. Postup je jednoduchý, čepička je vhodná pro miminko od 0 - 3 měsíců. Pokud byste chtěli tvořit pro starší dítko, upravte si počet ok dle obvodu hlavičky dítěte a přidejte řady na délku.

reklama

Materiál a pomůcky:

 • 30g fialové příze Elfin (90% polyacryl, 10%mohair)
 • 20g světle fialové příze Daniela (98% viskóza, 2% polyamid)
 • jehlice č. 4
 • háček č. 3

Pletená část čepičky

 1. Základní vzor pro pletenou část: líc - 1 oko anglicky, 1 oko obrace, rub - jak se jeví oka.
  Začínáme plést přízí Elfin. Na jehlici nabereme 79 ok a pleteme základním vzorem až do výše 30 řad, pak práci uzavřeme.

 2. Vznikne obdélník o velikosti 35 cm x 12 cm. Obdélník přehneme na půlku a sháčkujeme, popř. sešijeme. Vzniklý tunýlek upravíme tak, aby šev byl na středu.

 3. Nyní tunýlek sháčkujeme (sešijeme) v horní části, čímž vznikne jakási kapsa. Kapsu otočíme švy dovnitř a tupým nástrojem povytáhneme růžky.

 4. Růžky podvážeme dvojitou přízí Daniela. Je potřeba každý ještě několikrát obtočit přízí, aby vzniklo ouško. Rukou ouška vytvarujeme, konce příze zatáhneme do rubu čepičky a začistíme.

 5. Máme připravený polotovar, který nyní ještě obháčkujeme do konečné velikosti čepičky. Použijeme světlejší odstín příze, než je vrchní část čepičky, aby vznikl příjemný kontrast.

Háčkovaná část

Spodní okraj obháčkujeme přízí Daniela řadou polodlouhých sloupků, kdy do každého pleteného oka vháčkujeme jeden polosloupek. Dále uháčkujeme ještě 4 řady polosloupků a práci dokončíme řadou račích sloupků. Všechny konce zapošijeme, na lem našijeme velký dřevěný knoflík a čepička Ušňátko je na světě.

Jakmile zvládnete základní postup, můžete se vrhnout na pletení a háčkování celých soupraviček, jak ukazujeme v galerii. Miminka fotila Hana Nováková.

Fotogalerie k článku:

Autor: Pavla Mollerová (text a foto, www.fler.cz/bilapavucinka), Hana Nováková (foto)

reklama
reklama

reklama
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×