Právě soutěžíme o:
vstupenky na veletrh Střechy Praha vstupenky na veletrh Střechy Praha
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Prodloužení sezóny na terase a pod pergolou

Prodloužení sezóny na terase a pod pergolou

Zazimování terasy je s příchodem prvních mrazíků nezbytné. Pakliže chcete, aby vám terasa sloužila stejně dobře i další léta, je nutné ji na příchod zimy připravit. Samozřejmě, že veškerá péče se odvíjí od materiálů, z nichž je terasa vyrobena a také, co všechno na ní máte. Zazimování terasy zvládne i laik, vyhraďte si na to ale dostatečné množství času, protože vám práce zabere několik hodin. Kde při zazimování zahrady začít?

reklama

Základem zazimování terasy je úklid zahradního nábytku

Kdybyste totiž nábytek nechali venku i přes zimu, sníh, vlhkost i mráz může nábytek poškodit. A i když by k tomu doslova nedošlo, zimní počasí se negativně podepíše na degradaci materiálů a vzniku koroze u kovových částí. A proto všechno, co jde z terasy odstěhovat, také odstěhujte. Ideálním místem pro uskladnění nábytku z terasy je garáž, sklep, půda nebo zahradní domek.

Zazimování dřevěného nábytku

Dřevěný nábytek před úschovou nejprve očistěte měkkým kartáčem nebo smirkovým papírem a ošetřete lazurovacím nátěrem ve dvou vrstvách. Nábytek z exotického dřeva (teak, akácie, meranti, durian nebo eukalyptus) pak ošetřete teakovým olejem. Své ošetření vyžadují i kovové součástky. Pozor, tomuto nábytku nesvědčí, když je uskladněn v příliš teplém a suchém prostředí, protože pak příliš rychle vysychá. Skladovací prostor by měl být i dostatečně větraný, aby nezačal plesnivět.

Zazimování kovového nábytku

Kovový, hliníkový i polyratanový nábytek zbavte nečistot, omyjte a stejně jako dřevěný nábytek po usušení uložte do ochranných obalů nebo pod folii na suché místo.

Zazimování plastového nábytku

Plastový nábytek před zazimováním důkladně umyjte. Vytřete ho do sucha. Pokud je to možné, tak ho poskládejte a uskladněte do tepla. Není vhodné, aby byl uložen tam, kde může mrznout. Ideálními prostory pro zazimování jsou půda a garáž.

Nábytek, který není možné uskladnit

V případě, že nemáte nábytek kam uskladnit, uložte ho alespoň pod střechu, kde na něj nebude pršet a sněžit. Nábytek důkladně schovejte pod speciální fólii, která by ho měla ochránit. Nábytek, jenž je pevně zabudovaný do země, byste také měli zkontrolovat a očistit. Dále je zapotřebí, abyste utáhli veškeré šrouby a spoje, aby se do nich nedostala voda. A nakonec jej přikryjte speciální fólií (případně plachtou), ale tak, aby se nábytku přímo nedotýkala. Můžete mu vyrobit takový speciální stan.

Zazimování markýzy

Speciální péči vyžaduje i markýza. Markýzu je zapotřebí důkladně očistit. Provádí se to teplou vodou se saponátem. Po umytí konstrukce omyjte její potah. Látka markýzy je oboustranně impregnovaná, takže by se neměla čistit proudem vody. Omývat byste ji měli vlažnou mýdlovou vodou a jemnými krouživými pohyby. Dříve než látku schováte, musí pořádně uschnout. Až pak ji smotejte na válec. Před zazimováním u markýzy zkontrolujte rovněž i šroubové spoje, klouby ramen a vodící kolejnice.

Zazimování podlahy terasy

Asi nejsložitější částí zazimování terasy je příprava podlahy na zimu. Zazimování podlahy se řídí tím, z čeho je vyrobena.

Zazimování dřevěné podlahy

Základem zazimování dřevěné podlahy terasy je její důkladné očištění. Terasu proto nejprve zameťte. Dále ji pak vytřete navlhčeným hadrem. Následně pak dřevěnou podlahu očistěte speciálními prostředky na dřevo, a nakonec ji pak naimpregnujte olejem.

Zazimování dřevoplastové podlahy

Dřevoplastové podlahy jsou v posledních letech čím dál více oblíbené. Je tomu tak proto, že jejich údržba je jednodušší. I zde však platí, že je zapotřebí se v prvé řadě zbavit nečistot. A proto při zazimování terasy nejprve podlahu důkladně zameťte. Na větší špínu můžete použít kartáč. Podlahu drhněte ve směru dřeva. Potom podlahu vytřete mýdlovou vodou. A v případě, že chcete mít podlahu skutečně čistou, použijte i proudovou vysokotlakou čističku s tlakem maximálně 80 barů. Více toho tato podlaha nepotřebuje.

Zazimování kamenné, betonové a dlážděné terasy

I tuto terasu nejprve zameťte. Po odstranění hrubých nečistot ji vystříkejte pořádným proudem vody. Postačí vám k tomu hadice, protože vysokotlaké čističky by mohly z praskliny vyrobit velkou díru.

Zazimování rostlin

V neposlední řadě byste neměli zapomenout ani na své rostliny, i ty potřebují před zimou ochránit. Péče se samozřejmě odvíjí od toho, jaké rostliny na své terase máte. Některé keře, túje, vřesy, traviny i stromky v květináčích mohou zůstat venku klidně celou zimu. Pomůže jim však, když jsou umístěné do termoizolačních květináčů a když je obalíte tepelně izolačním materiálem (chvojím, jutou, bublinkovou fólií nebo pěnovým polystyrenem). Pomoci může i sláma, spadané listí, hobliny nebo drcený polystyren. Rostliny, které však zimu venku nepřežijí, vezměte do tepla. Umístěte je tam, kde to mají rády. Některé potřebují třeba tmu a chlad a jiné vyžadují světlo a takřka pokojovou teplotu. Nakonec z terasy ukliďte i glazované květináče, protože by vám venku během zimy popraskaly.

Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Vydlážděná terasa 5  fotek

Vydlážděná terasa

Rozhodnete-li se zřídit si na zahradě sezení kde budete stolovat, pochutnávat si na grilovaných dobrotách nebo jen tak odpočívat, čeká vás kromě po ...


Terasa a schody z Traplastu 31  fotek

Terasa a schody z Traplastu

Chystáte se vybudovat terasu u domu nebo jídelní kout u letní kuchyně či podlážku kolem bazénu? Dáváte přednost bezúdržovému materiálu, ale exotick ...


Dobře udržovaná terasa přežije i vás 10  fotek

Dobře udržovaná terasa přežije i vás

Terasa je ryze praktická věc. V teplejších ročních obdobích se stává centrem rodinného dění a setkávání s přáteli, ale může být i útočištěm pro chv ...


I terasa může mít charisma 3  fotek

I terasa může mít charisma

Také toužíte po terase, která bude funkční, elegantní, s dlouhou životností a nebudete se o ni muset starat? Tyto představy nemusí zůstat jen v podobě ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 28.12.2019 10:51 Jirka
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
5
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
2
jak doma rozříznout mramorovou desku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:46 Milada
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
2
jak doma rozříznout mramorovou desku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:46 Milada
2
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 28.12.2019 10:51 Jirka
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×