Právě soutěžíme o:
kuchyňské výrobky Fiskars kuchyňské výrobky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Už je vám gril malý? Zkuste zahradní krb

Už je vám gril malý? Zkuste zahradní krb

Zima je za námi, jaro v plném proudu a léto za dveřmi. Teplé večery na našich zahradách jsou již nerozlučně spjaty s vůni grilovaných pochoutek a nezaměnitelnou vůní hořícího dřevěného uhlí nebo dřeva. Mnozí z nás léta úspěšně používají přenosný gril ať už z plechu, litiny, případně jiného materiálu. Ano, i v tomto sortimentu je široký výběr a velká část nabízených zahradních grilů splní svoji grilovací úlohu na jedničku. Chceme-li však ještě ke grilování přidat něco více z atmosféry plápolajícího ohně a zároveň doplnit naši zahradu o další efektní a přitom funkční architektonický prvek, nastal pravděpodobně čas poohlédnout se po nabízených stavebnicových zahradních krbech. Pokusme se najít ty nejzákladnější kritéria důležitá pro správný výběr.

reklama

Větší prostor, více možností

Nejprve je nutné uvážit, jak velký prostor s jakými disposicemi máme pro krb vyhrazen. Jinak budeme vybírat, je-li k dispozici prostor rohový a jinak jsme-li omezeni šíří či výškou. Je důležité vybrat místo, které je minimálně vystaveno větru a průvanu a současně nebude z tohoto místa zbytečně zatěžováno sousedské okolí. Při grilování v zahradním krbu se, ať se snažíme jakkoliv být ohleduplní, do okolí šíří kouř smíchaný s vůní grilování a současně i společnost pozvaná na grilovací akci se nemusí vždy chovat dle představ sousedů. Potřebné jsou také nějaké menší stavební zásahy do koncepce zahrady.

Pod budoucím krbem je nutno, pokud není prostor už třeba dříve vydlážděn, vybudovat alespoň minimálně zpevněnou plochu. Na travnatém povrchu stačí ve většině případů odstranit drn a vrstvu zeminy do hloubky 10-15 cm. Vzniklý základ se vyplní za současného pěchování hrubším štěrkem nebo štěrkopískem. Takový podklad je po srovnání do roviny již vyhovující. Plochy, které jsou vydlážděné, mají již únosnost s největší pravděpodobností dostatečnou. Ve výbavě některých zahradních krbů je základová deska, která tlaky na měkčím povrchu dostatečně rozloží. Tvrdé plochy jako např. hladkou betonovou dlažbu je vhodné od základové desky krbu oddělit vhodným materiálem, třeba geotextilií, z důvodu zajištění stability.

Kam s ním?

Podle toho jakého tvaru a velikosti prostoru vyhrazeného pro zahradní krb je možno vybírat z variant krbů přímých, v rohovém provedení nebo jako rohovou sestavu. V případě rohu s menším prostorem je nutno se spokojit s rohovou úpravou, která je prostorově nenáročná. Pokud je k dispozici rohový prostor větších rozměrů, je tzv. rohová sestava, která je doplněna o boční stolky, sice nákladnějším, ale perfektním řešením. Úměrně s rostoucí náročností uživatelů roste i zájem o tyto rohové sestavy. Někdy je nutné dostat výdech odkouření trochu výše než je u standardního provedení. Třeba nad zídku, u které krb stojí nebo nad otevřenou pergolu. Pak je na místě zvolit krb, který takové prodloužení krbové střechy umožňuje. Vždy je ovšem nutné při podobných úpravách respektovat bezpečnostní pokyny výrobce. Při neuváženém zatížení krbové střechy a celé konstrukce krbu by v krajním případě mohlo dojít ke ztrátě stability krbu nebo k ohrožení statiky dílů.

Estetika, trvanlivost, údržba

Při výběru zahradního krbu vybíráme povrch a materiály nejen podle toho jak se nám líbí a jak se hodí do budoucího okolí, ale také jak se povrch udržuje a jaká odolnost se u něj dá předpokládat. Lépe se proto vybírá u dodavatele, který má v nabídce nebo ve výrobním programu více povrchů a ve více barvách. Pak lze podstatně jednodušeji docílit přizpůsobení krbu stávajícímu okolí a k dokonalému sladění není třeba zásadně upravovat zahradu. Stavebnicové venkovní krby z betonu s vymývaným nebo otryskávaným povrchem splňují ve většině případů nároky na pevnost, jednoduchou údržbu, dlouhodobou odolnost vůči vysokým teplotám, povětrnostním vlivům apod. Na očistu povrchu takových zahradních krbů lze použít bez omezení vysokotlaké vodní myčky. To je nejjednodušší způsob v případě, že potřebujeme odstranit různé nečistoty, mechy, cementové soli a usazeniny. Odolnost některých povrchů lze navýšit použitím vhodného impregnačního přípravku na kámen či beton. Takto ošetřený krb lépe odpuzuje vodu a tím i usazování nečistot je pak nižší. Zároveň tyto úpravy usnadňují následnou údržbu a mytí.

V případě výběru zahradního krbu u odborného prodejce nebo přímo u výrobce může být užitečné nechat se s jednotlivými výhodami a vlastnostmi materiálů seznámit a při výběru tvaru a provedení trochu vést zkušenostmi dodavatele. Návštěva vzorkovny přímo u výrobce s kompletním přehledem produkce je v každém případě inspirující.

Autor: Norman (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Květiny na houpačce 11  fotek

Květiny na houpačce

Jaro je v plném proudu a záplavy květin už se nikam nevejdou? Jednoduchý drhaný závěs na květináč určitě s trochou trpělivosti zvládneme, stačí se nau ...


Sestavit krb zvládnete v pohodě jen s kamarádem 8  fotek

Sestavit krb zvládnete v pohodě jen s kamarádem

Zahradní krb, který se v posledních dvou desetiletích stal téměř běžným doplňkem našich zahrad a teras, nemusí vždy znamenat spoustu stavebního mat ...


reklama

reklama
Diskuze kutilů
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
0
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 21.2.2019 13:09 Lukáš
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
0
zahradní domek Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 13.8.2018 14:31 roman
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
0
Založení zídky mezi záhony Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 10.6.2018 06:49 Ivo
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 14.3.2018 13:10 Jana
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×