Právě soutěžíme o:
balíček dárkových předmětů od SECA Borohrádek balíček dárkových předmětů od SECA Borohrádek
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Velikonoční dekorace z nití

Velikonoční dekorace z nití

Je jen několik svátků v roce, kdy si vyzdobíme příbytky typickými symboly těchto dnů. O Vánocích to jsou svíčky, věnce a jmelí, o Velikonocích zas vajíčka. Když pomineme význam Velikonoc z pohledu náboženství, pro většinu z nás jsou symbolem příchodu jara. Hospodyňky vyzdobí své domovy, napečou a navaří tradiční jídla, nabarví vajíčka. Pomlázky se dnes již většinou kupují, mnohdy se ani ta vajíčka nenamalují. Bohužel. Neměli bychom zapomínat na naše tradice. A dnes proto přinášíme návod na výrobu velikonoční výzdoby trochu netradiční technikou.

reklama

Velikonoční vajíčka pracně namalujeme, rozdáme koledníkům nebo vystavíme na vyzdobeném stole, přesto je po Velikonočním pondělí musíme co nejrychleji zpracovat a sníst, aby se nezkazila. Ovšem vajíčko, které se dnes naučíme vyrábět, můžeme použít víckrát. Napřesrok jinak nazdobíme a znovu vystavíme.

Materiál a pomůcky

  • molitanová podložka
  • fólie
  • špendlíky
  • bavlnka nebo vlna
  • lepidlo (nejlépe Herkules)
  • nůžky
  • štětec

Na molitanovou podložku si připravíme šablonu. Kdo zvládne tvar vajíčka napíchat bez předlohy, může tak učinit hned, já si nejsem nikdy jistá tvarem, proto si vajíčko nakreslím předem na papír. Koneckonců nemusíte pokaždé dělat jen vajíčko, tímto způsobem si vytvoříte jakýkoliv tvar, který vás napadne - hvězda, srdíčko, kolečko, okénko, apod.
Začněte tedy tím, že molitanovou podložku (ať už s předkreslenou předlohou nebo bez ní) překryjete kusem fólie. Tu dáváme jen z toho důvodu, abychom si lepidlem nezašpinili molitan. Pokud nemáte molitan, použijte třeba starou podložku pod myš nebo obyčejný kus silnějšího kartonu třeba ze staré krabice. Dle tvaru vajíčka napícháme špendlíky. Odměřte si mezery mezi jednotlivými špendlíky, měly by být stejně široké, aby byl výsledný tvar pravidelný.

Na konec bavlnky či vlny uděláme očko, které zavěsíme na první špedlík. Nyní vedeme nit cik cak okolo špendlíků, nesmíme ani jeden vynechat, hlídáme si, abychom střídali směry, aby nevznikl v jednom místě chumel. Postupně obmotáme všechny špendlíky, až vznikne hustá pavučina. Konec zapíchneme do podložky a vlákno ustřihneme.

V dalším kroku naneseme lepidlo. Já používám Herkules, které mám odzkoušené a oblíbené. Dobře se s ním pracuje, nezapáchá a lepí opravdu důkladně. Navíc po zaschnutí zprůhlední, což je v tomto případu opravdu žádoucí. Herkules je vodou ředitelné univerzální lepidlo. Užijete ho nejen doma, ale i v kanceláři. Lepí papír, korek, textil, zkrátka všechny savé materiály. Herkulesem slepíte i dřevo.

Lepidlo tedy důkladně naneste po celém povrchu vajíčka. Raději více, budete mít jistotu, že je polepené každé vlákno. Okolní lepidlo otřete, fólii pak můžete použít opakovaně. I když Herkules po zaschnutí vytvoří kapky, které můžete z igelitové podložky jednoduše odloupnout, ušetříte si práci s následným čištěním.

Lepidlo necháme důkladně zaschnout, nejlépe do druhého dne. Připravíme si různé dekorativní doplňky. Lze použít papírové výseky ve tvaru kytiček, filcové květinky, kolečka nebo třeba drobná umělohmotná kvítka. Fantazii se meze nekladou. Chceteli mít bohaté zdobení, přidejte krajky, zelené lístky, můžete použít střípky na dozdobení. Já osobně razím heslo, že v jednoduchosti je krása, proto použiji jen pár drobných kvítků.

Lepíme opět Herkulesem, použít lze i tavnou pistoli. Jen pozor při práci s roztaveným lepidlem. Nezapomeňte, že vajíčko je z nití, nanesené lepidlo může protéct skrz a může vás nepěkně popálit. Raději si dopředu rozvrhněte, kde který květ či aplikace bude, jakmile máte rozhodnuto, nahřejte pistoli a vše přilepte. Výhodou je, že můžete dekoraci téměř okamžitě zavěsit, lepidlo hned zaschne. Nevýhodou je, že je potřeba pracovat rychle a jednou nalepenou věc už těžko sundáte a nalepíte jinam. Po roztaveném lepidle zůstanou na vajíčku navíc nevzhledné stopy. Pokud použijete Herkules, nechte zaschnout do druhého dne. Nepodaříli se vám nalepit dekoraci přesně tak, jak potřebujete, máte dost času na nápravu. Původně nalepené místo nijak nezkazí výsledek, lepidlo prostě zprůhlední a nebude vidět.
Zavěste na šňůrku nebo třeba na háčky z vánočních ozdob. Vajíčko můžete použít třeba i při výrobě přáníčka. Nalepte jej na barevnou čtvrtku a dozdobte dle vlastní fantazie.

Více o lepidlech Herkules se dočtete na www.herkules-lepidlo.cz nebo na webu výrobce - www.druchema.cz.

Autor: Druchema (text a foto)

Související články

Ďábel plnící všechna přání, to je Mefisto 9  fotek

Ďábel plnící všechna přání, to je Mefisto

Neznám větší pohodu, než se večer natáhnout s milovanou osobou a sklenkou něčeho dobrého ke krbu a pozorovat oheň. Je to opravdu veliký relax, zvláště ...


Dobře spočítané Velikonoce 11  fotek

Dobře spočítané Velikonoce

V dnešní době, v níž hraje prim exaktní věda a neustálý technologický pokrok, asi málokdo z nás věří pověrám a na rituály se jako ryze moderní, racion ...


Nechte byt prozářit Velikonocemi 17  fotek

Nechte byt prozářit Velikonocemi

Snad žádný jiný svátek v sobě nespojuje tolik různých tradic jako Velikonoce. Patří k nim i výzdoba bytu provoněná přicházejícím jarem. A samozřejmě v ...


Fialové velikonoce 18  fotek

Fialové velikonoce

Symboly Velikonoc zná i malé dítko ve školce. Tedy velikonoční vajíčko (kraslice), pomlázka, popř. mazanec či beránek. A také se učí tyto symboly v ...


Skončila soutěž s Druchemou, známe vítěze 3  fotek

Skončila soutěž s Druchemou, známe vítěze

Zima konečně za námi, jaro již netrpělivě ťuká na dveře. K příchodu jara neodmyslitelně patří velikonoce, vyvrcholení celého období po masopustu. A ...


Ozdobená velikonoční vejce snadno a rychle 16  fotek

Ozdobená velikonoční vejce snadno a rychle

Krásně ozdobená vejce jako z katalogu jsou snem asi každého z nás. Pokud zrovna nedisponujeme zručností nebo prostě nemáme čas či trpělivost, a při ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 28.4.2015 14:06 Jan Gregor
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
0
Kovotlačitelství. Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 14.2.2008 08:50 Bobeš
0
renovace starého betlému Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 14.11.2007 12:13 Eva Kneblová
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×