Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Venkovní kuchyně pro pohodlné vaření v létě

Venkovní kuchyně pro pohodlné vaření v létě

Vaření na všechny způsoby je moderní činností, ke které se jistě každý z nás připojí. Znáte ty víkendové pohodové večery, kdy se s rodinou nebo přáteli usadíte do altánu nebo pergoly. Ale stále tomu něco chybí? Pak by Vám mohla radost udělat například venkovní kuchyň pod pergolou. Zvládneme si ji postavit sami a co pro to vlastně potřebujeme? A co výstavba krásné kamenné kuchyně na klíč?

reklama

Počátky venkovních kuchyní

V sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století začali čeští kutilové pátrat, kolik práce by zabralo, kdyby postavili jednoduchou venkovní kuchyň. Myšlenka byla taková, že díky tomu celá rodina stráví maximum pěkného počasí v zahradě. Začátky byly v podobě podomácku vyrobených stolů větší délky, do kterých byl integrován dvouplotýnkový turistický vařič. Byl dostatečně výkonný na to, aby se na něm mohl uvařit celý oběd. Když se k tomu přidala větší propanbutanová bomba, pak jste mohli vařit minimálně dvě dopoledne a vždy večer jste zvládli ohřát i večeři pro celou rodinu. Nicméně, mnohem snazší to bylo s elektrickou dvouplotýnkou, která se v tuzemsku vyrábí odpradávna až do dnešní doby. Ano, opravdu vyrábí, nejde jen o montáž. Tyto varné desky byly skladné a k jejich provozu stačí pouze běžný přívodní kabel. Avšak všechny tyto pokusy ztroskotaly, protože když přišlo deštivé počasí, pobyt v zahradě pro celou rodinu skončil.

Venkovní kuchyně pod pergolou

Velký rozmach venkovních kuchyní nastal po sametové revoluci, kdy se k nám začaly dovážet první robustní pergoly z kvalitního dřeva. Jenže pro to, abychom pod pergolou mohli postavit i kuchyň, museli jsme vybudovat pevnou základovou desku. U kuchyní jsme stále byli odkázáni převážně na vlastní představivost a šikovné ruce, které zvládnou práci s nejrůznějším elektrickým nářadím.

Velmi důležité je pokrytí pergoly střešní krytinou, neboť při zavedení elektrické energie do tělesa kuchyně nesmí do přívodních zásuvek napršet. Kombinací, kdy jako základní i příčkové zdivo pro kuchyni použijeme pálené cihly, a pro police, dveře a jiné využijeme hoblované a lazurované dřevo, si získáme nejednoho příznivce letních pobytů v pergole. Vybudováním několika sekcí vedle sebe se nám do kuchyně vejde plynový gril, varná deska na elektřinu, malá lednička a ještě obrovský prostor k tomu. Využijeme jej jako prostor pro uložení nádobí a dalšího příslušenství.

Celodřevěná kuchyňská linka do pergoly je ještě modernější možností. Krásná je především v hoblovaném provedení s vrchní pracovní deskou v přírodním provedení, bez jakýchkoliv chemických nátěrů.

Nejjednodušší možností je kuchyň koupit. U laciných provedení se musíme smířit s mnoha různými kompromisy, které jsou dané především levným rázem jejich výroby. U nerezových provedení tak nalezneme velmi působivou pořizovací cenu, ale za dva až tři roky ztratí nerez svůj zářivý lesk a mnoho prvků bude již opotřebovaných. Také případná dodávka náhradních komponentů se může stát noční můrou.

Moderní řešení představuje například blok, vyrobený z kvalitního dřeva a opatřený vestavěným plynovým grilem. Avšak vždy při výběru kuchyně do pergoly volíme takové kombinace, které představují vhodný kontrast, případně u dřevěných kuchyní, by barva měla odpovídat barvě pergoly.

Kamenná zahradní kuchyň na klíč

U novostaveb, zvláště tehdy, pokud disponujeme dostatečnou zásobou finančních prostředků, je nejlepší volbou zahradní kuchyň v kombinaci s pergolou, kdy oba prvky jsou dodány zákazníkovi na klíč podle předem sjednaného a odsouhlaseného návrhu. Pro stavbu nejmodernějších venkovních kuchyní se používají hlavně přírodní materiály, a to dřevo pro pergolu a tuzemský pískovec jako materiál kuchyně. Výsledkem dodávky je kompletně hotový a připravený prvek pro trávení příjemných letních večerů s rodinou nebo přáteli.

Kamenná zahradní kuchyň může být s půdorysem ve tvaru čtverce, obdélníku nebo šestiúhelníku. Je vybavena krbem, udírnou a pokud si přejeme, dodavatel ji může vybavit i elektrickou přípojkou, která poslouží třeba pro zapojení lednice. Dřevo, použité pro stavbu přístřešku nad kuchyní, je buď v přírodní barvě nebo je natřeno na odstín, který neruší příjemné pojetí celé kuchyně i zahrady.

Závěrečné rady pro stavbu a výběr venkovní kuchyně

  • Stavbu celku můžeme kombinovat - pergolu si necháme dodat na klíč a kuchyň vystavíme svépomocně, je to vhodné hlavně tam, kde máme přístup k většímu množství cihel nebo kamene za dobré pořizovací ceny.
  • Před objednávkou venkovní kuchyně na klíč nikdy nezadáváme zakázku první firmě, kterou najdeme na internetu. Poptáme vypracování projektu minimálně u tří společností s dobrými referencemi a poté, co nám bude dodána cenová nabídka s detaily, si vybereme.
  • Odborná firma, která provádí stavby venkovních kuchyní, nám vypracuje projekt podle našich požadavků s přihlédnutím k moderním trendům, kde prim hrají přírodní materiály. Nesmí být ani zapomenuto, že pokud bude stavba prováděna v již hotové a osídlené zahradě, zkontrolujeme si, zda nedochází k nežádoucímu poškození trávníku a dalších prvků necitlivým chováním.
  • Vždy se řídíme heslem: co je příliš levné, může být dvakrát drahé!

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Související články

Zahradní kuchyně s posezením 5  fotek

Zahradní kuchyně s posezením

V našem klimatickém pásmu zastřešená zahradní kuchyň nachází uplatnění jak v horkých dnech, kdy poskytuje stín před sluncem, tak v chladnějších a dešt ...


Na co nezapomenout při pořizování venkovní kuchyně 5  fotek

Na co nezapomenout při pořizování venkovní kuchyně

Vaření na zahradě má své nepopiratelné kouzlo a nemusí jít jen o grilování. Pokud máte na zahradě místo, postavte si venkovní kuchyni, díky kterému ...


Stavba zahradní kuchyně – 1. díl 19  fotek

Stavba zahradní kuchyně – 1. díl

Pokud jste se rozhodli vylepšit svoji zahradu venkovní kuchyní s posezením, máme pro vás tip.


Stavba zahradní kuchyně 2. díl 14  fotek

Stavba zahradní kuchyně 2. díl

Zahradní kuchyně má hotové zdi a podlahu, další na řadě je stavba dřevěné konstrukce, pokrytí střechy a stavba krbu.


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×