Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Vertikutace trávníku aneb dopřejte trávníku dýchat

Vertikutace trávníku aneb dopřejte trávníku dýchat

Vertikutací jinými slovy provzdušněním trávníku odstraňujete staré uschlé zbytky trávy, různých kořínků, drnů a mechu. Někdy se můžete setkat i s termínem travní fréza. Dochází k „pročesání“ nebo „prořezávání“vrchní části půdy a tím ji dodáváte vzduch, lepší přístup vody a živin. Trávník se oživí a zhoustne.

reklama

Jak často provzdušňovat trávník?

Trávník se doporučuje provzdušnit na jaře před počátkem růstu trávy a také v podzimním období při zazimovávání zahrady. Zvláště po zimě nemusí váš trávník vypadat nejlépe. Krásný zelený koberec z minulého roku je nenávratně pryč. A právě toto je ten pravý čas pro vertikutaci a provzdušnění. Před vertikutací trávník nejdříve posečte sekačkou. Po dešti nebo pokud je trávník příliš vlhký, vertikutaci neprovádějte. Po provzdušení trávníku můžete prořídlá místa dosít travním semenem.

Jaký vertikutátor vybrat?

Na trhu jsou vertikutátory elektrické a benzínové. Na spodní části mají umístěn dle konstrukce buď válec s provzdušňovacími drátky nebo noži. Běžně se také setkáte i s vertikutátory, které mají ve výbavě oba válce, tzv. funkce 2 v jednom (2v1). Dle potřeby jednoduše válec vyměníte. Na hrubší frézování trávníku použijete nože. S drátky trávník spíše pročesáváte. Některé vertikutátory mají válec kombinovaný. Pokud chcete trávník pouze lehce provzdušnit, použijete vyšší nastavení hloubky, kdy pracují drátky a nože se povrchu pouze jemně dotýkají. Pokud váš trávník vyžaduje hlubší vertikutaci, poloha se sníží a drátky i nože zabírají povrch mnohem agresivněji. Odměnou je vždy dokonalý, hustý a zdravý trávník.

Pro menší zahrady a kolem domu do 500 m2 postačí elektrický vertikutátor s šířkou záběru od 30 cm a výše. Na rozsáhlejší zahrady a travní plochy už se doporučuje použití benzínového vertikutátoru.

I když vertikutátor použijete pouze 2 – 3x ročně, na ceně nešetřte a dobře se informujte u prodejce na všechny detaily. Ptejte se na šíři záběru, dostatečném výkonu elektromotoru nebo benzínového motoru. Vertikutáror by měl mít také centrálně nastavitelnou pracovní hloubku. Plastové nebo kovové šasi by mělo být dostatečně robustní, pevné a stabilní. Aby se při práci nezanášely výhozové otvory, musí být dostatečně široké. V neposlední řadě by měl být stroj uživatelsky přívětivý jak po stránce jednoduché obsluhy, z hlediska ergonomie, tak i po stránce bezpečnostní. Důležité jsou také velká kola, které usnadňují pohyb v travnatém terénu. Dražší modely mají již kola s kuličkovými ložisky. Ve výbavě by neměl chybět také sběrný koš s dostatečným obsahem. Pozor tedy u některých modelů je nutné koš dokoupit zvlášť.

Elektrické vertikutátory

Stiga SV 415 E

Lehký a snadno ovladatelný vertikutátor (provzdušňovač) s výkonným elektrickým motorem 1 500 W. Doporučujeme pro všechny menší až střední zahrady. Pracovní záběr 38 cm je víc než dostačující. Hloubka záběru je nastavitelná v rozmezí od 4,5 – 13 mm. Součástí balení jsou 2 válce, provzdušňovací i frézovací, které velmi snadno dle potřeby ve stroji vyměníte. Koš má kapacitu 50 l.

Dolmar EV3618

Elektrický vertikutátor Dolmar EV3618 s výkonným elektromotorem 1800W je optimální volbou pro provzdušnění nebo frézování zvláště menších až středních zahrad s travnatými plochami. Má centrální nastavení hloubky -10 až +5mm a odolné hliníkové držáky válců, které hodně vydrží. Stroj má rychlovýměnný systém válců. Součástí balení jsou tak 2 válce, provzdušňovací i frézovací, které velmi snadno dle potřeby ve stroji vyměníte. Při práci oceníte rukojeť s měkčenou povrchovou úpravou. Rukojeť je také výškově stavitelná. Koš má dostatečný obsah 40 l.

Benzínové vertikutátory

Cub Cadet CC V 40 B

Travní vertikutátor s OHV benzinovým motorem Cub Cadet 35H s výkonem 1,8 / 2,4 kW/HP. Stroj má 1 kombinovaný válec (2 v 1): na válci je 17 dvojitých nožů a zároveň 16 dvojitých pružin. Komfortní systém nožů i pružných drátků na jednom válci Vám umožní provést všechny operace najednou. Ušetříte tak čas i námahu a můžete se radovat z krásného a zdravého trávníku. Stroj zvládne obě funkce při jednom cyklu.

Stiga SVP 40 B

Benzínový vertikutátor Stiga SVP 40 B je robustní stroj poháněný benzínovým motorem Briggs & Stratton o výkonu 5,5 HP. Pracovní záběr má dostatečných 40 cm s 32 prořezávacími noži. Ve velkých kolech o průměru 180mm již najdete spolehlivá kuličková ložiska. Vertikutár má centrální nastavování hloubky záběru. Sběrací koš o obsahu má kapacitu 50 l.

Ať už se rozhodnete pro koupi jakéhokoliv vertikutátoru, určitě se vždy poraďte s prodejcem, neváhejte se na cokoliv zeptat. Kvalitní prodejce by vás měl nejen proškolit ohledně ovládání stroje, ale na vyžádání by měl doplnit do vertikutátoru příslušné kapaliny podle návodu a připravit ho k používání. Před prvním použitím na zahradě určitě doporučujeme si poctivě přečíst návod k obsluze.

Elektrické provzdušňovače a benzínové vertikutátory si můžete objednat na www.elvin.cz.

Fotogalerie k článku:

Autor: Elvin (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Aku zahradní nářadí – když nás zahrada baví 8  fotek

Aku zahradní nářadí – když nás zahrada baví

Posekat trávník benzínovou nebo elektrickou sekačkou zvládneme lehce, ale co dodatečná péče o zahradu. Tady si každý pomáhá, jak umí. Většinou ručn ...


Výherci zahradní vyžínač Makita nebo Bosch v jarní soutěži s ELVINEM! 6  fotek

Výherci zahradní vyžínač Makita nebo Bosch v jarní soutěži s ELVINEM!

Na zahradě je stále spousta práce. Proč si jí tedy neulehčit výkonnou zahradní technikou? Tráva roste, aniž bychom jí pomáhali, ale posekat musíme ...


Výherce strunové sekačky s ELVINEM 4  fotek

Výherce strunové sekačky s ELVINEM

Zatoužili jste po strunové sekačce a zkusili jste ji vyhrát v soutěži se společností ELVIN PRODEJ s.r.o? Pokud jste správně odpověděli, zaregistrov ...


Sekání trávy pomocí moderních technologií 12  fotek

Sekání trávy pomocí moderních technologií

Rádi byste si zakoupili spolehlivou sekačku, která vyhoví vašim nárokům?Nemáte tušení, co se skrývá pod pojmy 3cut, 4cut či 3v1? Dnes si tedy v krátko ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
zahradní traktor Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×