Právě soutěžíme o:
vstupenky na veletrh Střechy Praha vstupenky na veletrh Střechy Praha
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Víte, jaký je rozdíl mezi ventilací a mikroventilací?

Víte, jaký je rozdíl mezi ventilací a mikroventilací?

Ať už je teplo, nebo zima, doma je potřeba větrat. Výměna vzduchu je důležitá jak pro naše zdraví, tak pro zdraví stěn a celého bytu. Kdo nemá v bytě větrání řízené rekuperační jednotkou a nebude správně větrat, ten se může potýkat se zdravotními problémy, vlhkostí i plísněmi. Jak ale větrat správně a efektivně?

reklama

Určitě to také znáte. Z nedostatku čerstvého vzduchu vás bolí hlava, jste vyčerpaní a bez energie. Při zvýšené vlhkosti v bytě se okna rosí, objevuje se plíseň na oknech i zdech. Je na čase začít větrat.

Jak správně větrat?

Člověk během dne odpaří až 3 litry vodní páry. O další vlhkost se postarají květiny, akvárka, vaření a koupání. Vlhké prostředí pak nahrává plísním a roztočům, což může způsobit alergii nebo astma. Proto je třeba správně větrat.

Když je v bytě vlhko, začnou se rosit okna. Na jejich spodní části uvidíte po ránu proužek kondenzátu. Pod staženými žaluziemi zase najdete orosená okna.

Dnešní moderní domy jsou vybaveny rekuperací vzduchu. Větrání a vnitřní prostředí tak je řízeno automaticky. Tam, kde rekuperace není k dispozici, je třeba větrat hezky postaru.

Moderní okna byt utěsní, uvnitř zůstane teplo, ale i přebytečná vlhkost. Praktické k určení vlhkosti v bytě je používání vlhkoměru. Relativní vlhkost vzduchu v interiéru byste měli držet do 50 % při teplotě kolem 21 oC. To je nejúčinnější prevence rosení oken.

O výměnu vzduchu v místnosti se postarají otevřená okna. Nejlepší je otevřít na pár minut všechna okna v místnosti. Vzduch se rychle vymění, vlhkost se sníží, nedojde přitom ale k tepelným ztrátám. Jakmile okna zavřete, pokoj se opět rychle prohřeje.

Jaký je rozdíl mezi ventilací a mikroventilací?

Mnoho lidí dnes k větrání používá ventilaci a mikroventilaci. V zimě na ně určitě zapomeňte. Museli byste je mít otevřené opravdu hodně dlouho, aby došlo k výměně vzduchu. Mezitím by ale stěny prochladly a vy byste se nedoplatili za vytápění.

Kdy větrat pomocí ventilace?

Používejte ji jen tehdy, když je venku teplo. Mnoho lidí ji má otevřenou celé léto. To je fajn, když máte vlhký dům nebo máte plný byt květin. Ventilace pak podpoří vysoušení interiéru. Standardní mezera otevření je 16 cm, můžete mít i možnost nastavit si menší otevření na 4 cm (zimní ventilace).

Kdy použít mikroventilaci?

Její použití ovlivňuje aktuální počasí. Když je venku teplo a fouká jen mírný větřík, usnadní otevření okna na mikroventilaci průchod vzduchu do interiéru a zvýší tak účinnost například odsavače par v kuchyni nebo koupelně. Kdo ji nebude používat, udělá ale jedině dobře. Kdo mikroventilaci přeci jen občas využije, měl by si dát pozor na následující:

  • V zimě ji nepoužívejte za žádných okolností. Z bytu by uteklo teplo a mohlo by navíc dojít i k namrznutí vlhkosti uvnitř profilu.
  • Okna pootevřená na mikroventilaci neizolují hluk.
  • Poryv větru okno v poloze „mikroventilace“ může snadno otevřít.
  • Okno není zabezpečené, stačí do něj strčit a otevře se.

Jak vypadá okno otevřené na mikroventilaci?

Okenní klička je v poloze „šikmo nahoru“. Štěrbina je neznatelná. Když se ale dotknete křídla, poznáte, že není pevně dovřené.

U posuvných okenních systému může mikroventilace buď zcela chybět, nebo bývá označena jako štěrbinové větrání. Vše záleží na typu prvku a použitém kování.

Autor: Vekra (text a foto)

Související články

Jaká okna vybrat? 7  fotek

Jaká okna vybrat?

Pořízení nových oken je volba, která ovlivní kvalitu bydlení na dlouhou dobu. Ať už zvolíte okna z plastu, dřeva nebo hliníku či kombinaci materiál ...


Jak a kdy pečovat povrch dřevěných oken 6  fotek

Jak a kdy pečovat povrch dřevěných oken

Musí se nová dřevěná okna natírat? Jak často bude ošetření potřeba? Vybíráte nová okna a trápí vás podobné otázky. Podívejme se podrobněji na povrc ...


Co vás čeká při výměně oken 4  fotek

Co vás čeká při výměně oken

Jedna zima za námi, druhá před námi. Nyní je čas na spočítání výše nákladů na vytápění a pokusit se o jejich snížení. První, co každého napadne, je ...


Nepodceňujte bezpečnost oken a dveří 6  fotek

Nepodceňujte bezpečnost oken a dveří

Okna a dveře na balkón jsou nejsnadnějším vstupem do vašeho bytu pro nezvané návštěvníky. Pokud si budete pořizovat nová okna a dveře myslete také ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×