Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Barvy na malování pokojů

Barvy na malování pokojů

Barvy na malování pokojů volíme s rozvahou. To, jaký odstín si vybereme pro naše obydlí, se pozitivně nebo negativně odráží na naši psychice. Z hlediska pohody jsou nejvhodnější modrá, žlutá, zelená nebo světle šedá. A co ostatní? Jaký na nás mají vliv?

reklama

Barvy na malování pokojů a jejich vliv na nás

Barvy vybíráme většinou podle našeho vlastního vkusu. Snažíme se vždy o moderní výmalbu, která má pomoci s tím, abychom se v našem obydlí zároveň cítili příjemně. Návrat do příjemného prostředí po náročném dni v zaměstnání pomůže v aktivaci psychické pohody. Proto si výběr barvy před malováním dobře promyslíme, přičemž barva zdí by měla být příjemným kontrastem k výbavě pokojů, jako je například pohovka a bytové doplňky ve formě dekoračních závěsů a podobně. Nepříliš vhodnou barevnou kombinací nabouráme nejen vzhled celého obydlí, ale také naši psychiku. Různé barvy totiž vcelku zásadně ovlivňují člověka.

Bílá působí dojmem čistoty. Avšak jako výmalbu ji často nepoužíváme na celé plochy, protože působí poněkud chladně. Dobře působí ve společnosti světle modré nebo šedé, kdy po jejich boku zajišťuje nenásilný kontrast, který ani po několika letech neomrzí. Světle modrá a šedá aktivují v mozku odpočinkový režim, což představuje dobrou kombinaci například pro ložnici. Avšak bílá by neměla chybět v menších prostorách, které opticky zvětší.

Žlutá je barvou, podporující aktivitu. Neměla by chybět například v obýváku nebo kuchyni, kde trávíme většinu času. Velmi dobře působí v kontrastu s oranžovými nebo modrými a šedými doplňky. Pokud se rozhodneme ji použít do ložnice, pak budeme vstávat plní energie.

Veselá oranžová působí jako prvek, který zesvětlí prostor především tam, kde je bydlení orientováno severním směrem a dostává se do něj málo přirozeného světla. Její sytější odstíny jsou velmi příjemné, vyvolávající dobrou náladu. Z hlediska metabolismu je oranžová vizuálním aktivátorem dobrého trávení. Krásný protiklad jí zajišťuje třeba sytá modrá.

Zelená barvou pohody

Zelenou barvu na malování pokojů by si vybral málokdo. Avšak někteří z nás tuší, že jde o opravdový aktivátor pohody a vyrovnanosti. Takže pokud prožíváte náročnou životní etapu, máte velkou zodpovědnost v zaměstnání a váš mozek ne a ne vypnout ani po odchodu z kanceláře, pak nad zelenou určitě uvažujte. Vliv zelených odstínu na mozek působí, jako kdybychom byli na procházce v přírodě, kde zelená jednoznačně vládne.

Naopak červená se prezentuje jako provokující faktor. Sice může vyvolávat dojem tepla, ale pokud ji máme rádi, pak ji při výmalbě využijeme pouze v obývacím pokoji, kde dobře funguje po boku bílé. Do ložnice je naprosto nevhodná, protože v nás může vybudit neklid, který nedovolí usnout.

Modrá je jednou z úplně nejvhodnějších barev do všech místností, kde ji můžeme použít v různých odstínech. Pro pravou psychickou pohodu se používá hlavně světlejších odstínů, ale ani tmavší nevadí. Představte si, jak na vás zapůsobí, když odjedete na dovolenou a vidíte moře. Přesně ty samé pocity v nás vybudí modrá. Je jí vlastní vyvolání pocitu pohody, štěstí a spokojenosti. Fialová může být s modrou spojována, avšak její účinek na lidskou psychiku je odlišný. Působí dojmem prázdna a méněcennosti. Pokud se ji rozhodneme použít, pak na menší plochy s větším podílem žluté.

Na konci barevné řady

Hnědá barva je přirozená, zastoupená prakticky v každé místnosti. Světlejší odstíny působí docela hezky především s přírodním nábytkem z masivu. S výraznějšími odstíny to ale nebudeme přehánět, protože pak vytváří v mysli dojem prázdnoty a beznaděje. Kombinace menších ploch, vymalovaných hnědou a větší části se zelenou, vyvažuje její negativní vliv na lidské myšlení.

Naprosto nevhodná je barva černá. Imituje v sobě dojem smutku, smrti a prázdnoty. Ke všemu silně akumuluje sluneční záření, které se následně mění v teplo. Jedinou výhodou je, že opticky zmenší velké a na první pocit chladné prostory.

Rady na závěr

  • Barvy vybírejte nejen podle vkusu, ale s přihlédnutím k doporučení odborníků.
  • Nezapomeňte, že i když máte oblíbenou některou z nevhodných barev, pravděpodobně to na vaši psychiku může mít vliv.
  • S malováním někdy přichází i nutnost oškrabat původní nátěry z minulých let.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Dekorativní malování stěn 5  fotek

Dekorativní malování stěn

Stále módnější jsou stěny zdobené některou z dekorativních malířských technik. Upřednostňují se jak barvy v pastelových tóninách, tak v ostrých kontra ...


Jak si zařídit místnost, kde si opravdu odpočinete 1  fotek

Jak si zařídit místnost, kde si opravdu odpočinete

Potřebujete si po práci pořádně odpočinout, ale v jedné místnosti si hrají děti, do druhé doléhá hluk z kuchyně a ve třetí nemáte žádné pohodlné kř ...


Než začneme malovat interiér 6  fotek

Než začneme malovat interiér

Vánoce se pomalu blíží a každý chce mít domov určitě pěkný, až jej navštíví Ježíšek. Umýt okna, naleštit sklo i nábytek, vyčistit koberce a sedačku ...


Chcete si na podzim pozvednout náladu? Zkuste si vymalovat. 4  fotek

Chcete si na podzim pozvednout náladu? Zkuste si vymalovat.

Léto se pomalu překlenuje v podzim a ten s sebou kromě posledních slunných dní přináší bohužel i dny o poznání chladnější. Proč se tedy nepřipravit ...


Omyvatelná stěna v domácnosti bude luxusem, který se vám rozhodně vyplatí 6  fotek

Omyvatelná stěna v domácnosti bude luxusem, který se vám rozhodně vyplatí

Omyvatelná barva je cenově vyšší, ale investice se rozhodně vyplatí. Není možné, aby se časem zdi neušpinily, hlavně pokud bydlíte ve městě. Také s ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×