Právě soutěžíme o:
plážovou osušku Isover plážovou osušku Isover
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Materiál na stavbu pergoly

Materiál na stavbu pergoly

Pomůžeme vám vybrat materiál na stavbu pergoly. Před výstavbou pergoly je výběr materiálu totiž nejdůležitější. Není to přitom tak snadné, jak by se to mohlo zdát. Pokud chcete, aby vaše pergola vydržela dlouhá léta, musíte zvolit ten správný stavební materiál. Záleží však jen na vás, jestli chcete pergolu ze dřeva, z hliníku nebo zděnou pergolu. Každá vyžaduje něco jiného a každá z nich má svá pozitiva. Je jen na vás, pro co se rozhodnete.

reklama

Materiál na výstavbu pergoly by měl být nadčasový. Pokud dobře vyberete, získáte kvalitní materiál, jenž nepotřebuje skoro žádnou péči. Jde o materiál na pergolu, který něco vydrží. Dobrá volba materiálu vám zajistí dlouhou životnost pergoly.

Dřevěná pergola

Rozhodli jste se pro výstavbu dřevěné pergoly? Materiál na stavbu pergoly vám dává celkem velký prostor. Cenové rozpětí tohoto materiálu je totiž opravdu velké. Výhodou je, že takovou pergolu můžete postavit i svépomocí.

  • Tím nejlepším dřevem pro zahradní pergolu je dřevo borovicové, modřínové nebo smrkové. U nezastřešených pergol pak dubové. Na stavbu pergoly budete potřebovat především dřevěné trámy, latě, prkna a palubky. Dřevo by mělo být vysušené maximálně na 15% vlhkosti. Více vlhké dřevo se špatně opracovává a posléze může i praskat.
  • Nosné sloupky mají obvykle profil 12x12 cm až 14x14 cm, přičemž jejich délka by měla být minimálně 210 cm.
  • Aby pergola pevně stála, potřebujete ji pevně ukotvit. A k tomu slouží kování. Pokud budete kotvit k betonovým patkám, budete potřebovat pásovou ocel 0,6x6 o délce 80 centimetrů.

  • Dolní nosné trámy by měly mít profil 10x14 až 12x16 cm. Horní příčky by pak měly být vyrobeny z latí o tloušťce 4x12 nebo 6x14 cm.
  • Aby vše drželo pohromadě, potřebujete proto pozinkované vruty.
  • Na zastřešení pergoly můžete použít pálené tašky nebo také asfaltové, či plastové šindele. Použít je možné i komůrkový polykarbonát nebo tvrzené sklo.

  • Dřevěná pergola u nás patří k těm nejoblíbenějším. Není divu, je krásná i ekologická. Pozor však, potřebuje pravidelnou péči. Neobejde se bez ochrany proti hnilobě, plísním a dřevokazným škůdcům. Neobejde se ani bez ochrany barvy dřeva před vlivem slunečních paprsků. Barvu je proto nutné pravidelně obnovovat.
  • Na podlahu dřevěných pergol se hodí především kámen, beton nebo keramickou dlažba. Alternativně můžete použít i prkna.
  • Na základ pergoly budete potřebovat na podsyp podlahy štěrk.

Hliníkové pergoly

Hliníkové pergoly jsou v posledních letech velmi oblíbené. Je tomu tak pro skvělé vlastnosti materiálu i pro poměrně jednoduchou výstavbu. Lákavá je i nízká cena takové pergoly. Zákazníky láká svou dlouhou životností a minimální potřebou nějaké údržby. Hliníkové pergoly jsou odolné proti korozi a rzi. Na střechu těchto pergol se užívá krytina z polykarbonátu nebo z bezpečnostního skla. Takovéto pergoly se obvykle prodávají v sadách. Vy si ji pak poskládáte jako stavebnici.

Zděné pergoly

Materiál na zděnou pergolu nepatří zrovna k těm nejlevnějším. Sloupky u této pergoly mohou být z cihel, lomového kamene nebo z předem vyrobených betonových dílců. Na výstavbu pilíře se obvykle užívají cihly určené k výstavbě plotů nebo cihly určené na běžnou stavbu. Základy pod pilíře by měly mít hloubku minimálně 60 centimetrů. Na zděné sloupky se následně přimontují trámy ze smrkového, jedlového nebo borovicového dřeva. Na ty sloupky se připevňují s pomocí kotevní pásoviny. I zde na podlahu můžete použít beton, keramickou, cihlovou nebo betonovou dlažbu nebo kameny (pískovce nebo opuka). S dřevěnou podlahou se u tohoto typu pergoly setkáte jen málokdy.

Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto)

Související články

Polykarbonátové desky na pergoly a přístřešky 6  fotek

Polykarbonátové desky na pergoly a přístřešky

Plánujete rozšířit využití vaší pergoly a hledáte vhodné materiály na zastřešení? Zeptali jsme se ve firmě Zenit, jednoho z předních dodavatelů pol ...


Altán nebo pergola 5  fotek

Altán nebo pergola

Altán je menší ozdobný přístřešek, který je zastřešený a slouží zejména k odpočinku a relaxaci. Bývá umístěn na vzdálenějším konci zahrady. Pergola je ...


Druhy pergol 5  fotek

Druhy pergol

Pergola v našich zahradách již dávno zdomácněla. Název je odvozen z latinského pergula a znamená krytí. Tento okrasný prvek zahradní architektury slou ...


Než začnete stavět pergolu svépomocí 27  fotek

Než začnete stavět pergolu svépomocí

Jaro je v plném proudu a někteří z vás se nadšeně vrhli na zahradu a začali vymýšlet, jak ji vylepšit. U mnohých padl návrh – postavíme si pergolu.


Kvalitní krytina na pergoly z PAMA 17  fotek

Kvalitní krytina na pergoly z PAMA

Podle mě jsou nejkrásnější ty chvíle, kdy můžeme nový den přivítat venku na zahradě pod pergolou, bohatou snídani před sebou, nic nás neruší, kvalitní ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
Založení zídky mezi záhony Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ivo
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×