Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Vrtáky do kovu

Vrtáky do kovu

Rozmarné počasí občas zažene kutily do garáží a domácích dílen. I tady je samozřejmě co dělat, a protože vrtání patří k nejčastějším domácím činnostem, vraťme se k výběru správného vrtáku a podívejme se na vrtáky do kovu typu HSS-R a HSS-G od firmy Bosch.

reklama

Stejně tak, jako je pro konkrétní vrtání důležitý výběr správné vrtačky, také na volbě vrtáku a vrtacího postupu (otáček) záleží. Pokud chcete vrtat do kovů, použijete k tomu vrták, který má ten nejznámější klasický tvar a hrot vybroušený do bodu nebo do úsečky. Úhel hrotu je rovněž typický a pohybuje se od 108º do 135º a optimalizuje se pro použitý materiál vrtáku i vrtaného materiálu. Při vrtání do kovu ale nezáleží jen na výběru správného vrtáku, ale více než u jiných materiálů i na volbě správných otáček.

Torzní schopnost snižuje nebezpečí zlomení, například při viklání vrtákem.

Vrtáky z rychlořezné oceli - HSS - s broušenou špičkou jsou vhodné pro neželezné kovy, jako jsou hliník, měď, mosaz, zinek, železo a nelegované oceli. Zkratka HSS je odvozena od anglického názvu „hight speed steel“ – rychlořezná ocel. Protože vrtáků do železa je mnoho druhů a značí se různými zkratkami, podívejme se na ně podrobněji.

HSS – R – základní vrták

Hodí se pro legovanou a nelegovanou ocel do pevnosti v tahu 900 N/mm², barevné kovy, šedou litinu a tvrdé plasty. Má vysokou pružnost díky tváření zatepla (je válcovaný a popouštěný v páře). Je opatřen spirálovou drážkou s eloxovaným povrchem pro rychlý odvod třísek.

Díky robustní síle jádra a výrazné tvrdosti v pracovním rozsahu má dlouhou životnost. Nepatrné nebezpečí zlomení hrozí zejména při vrtání pod průměrem 6 mm.

Do této skupiny patří například také speciální vrtáky do karoserie, vrtání plechů
a trubek o tloušťce stěny od 2 do 6 mm.

Vrtáky do kovu HSS-G

Mají vyšší kvalitu, hodí se pro legovanou a nelegovanou ocel, ocelolitinu, šedou litinu, sintrované železo, temperovanou litinu, neželezné kovy a tvrdý plast. Jde o přesně broušený vrták, který umožňuje až o 40 % rychlejší vrtání, případně až o 50 % nižší přítlačnou sílu oproti standardně broušeným vrtákům HSS s kuželově broušeným pláštěm.

Díky samostředicímu vrtacímu hrotu s křížovým výbrusem je důlkování nebo předvrtání do průměru 10 mm zbytečné. Vrtáky HSS-G jsou k dispozici ve dvou jakostech - vrtáky Topline pro nejvyšší požadavky a standardní vrtáky pro profesionální použití.

Pro ušlechtilé oceli jsou nutné vrtáky z rychlořezné legované oceli. Typický je kobalt (HSS-Co) nebo vrtáky potahované například titanovou vrstvou (HSS – TIN). Jsou dražší než normální vrtáky HSS, ale umožňují vrtání legovaných ocelí bez vysokého opotřebení vrtáků.

Záhlubníky, vrtáky do plechu, stupňovité a frézovací vrtáky

Jde o kuželovité záhlubníky a vrtáky do plechu z nástrojové oceli, se šestihrannou stopkou. Hodí se pro neželezné kovy, ocelový plech, dřevo i plast. Jejich hlavní výhodou je možnost vyvrtání dokonale kruhového otvoru i při větším průměru, což je se standardními vrtáky do železa velmi obtížné, a dále pak možnost vrtání otvorů různého průměru jedním nástrojem. Stupňovité vrtáky potom navíc nabízejí i výhodu odstranění otřepů kolem otvoru zároveň s vrtáním.

Dobré rady

  • Pokud chcete vrtat sklo, použijte speciální vrták na sklo. Ten se ale musí hodně mazat, nejlépe petrolejem.

Sklo lze dobře vrtat i vrtákem na železo nebo multiconstruction. V tomto případě však na ploše skla utvořte „ohrádku“ z modelíny a do ní nalijte petrolej. Než začnete takto vrtat poprvé, je dobré si tento postup vyzkoušet na nepotřebném kusu skla.

  • Všechny předměty, které používáte, vyžadují péči. Stejně tak i vrtáky, které potřebují mazat. Slouží k tomu různé mazné spreje a oleje. V nouzi můžete sáhnout i po nepoužitém fritovacím oleji.
  • Pro vrtání nerezu je nutné používat vždy vrtáky, kterými jste před tím nikdy nevrtali do obyčejného železa. Jeho zbytky, které ulpěly na vrtáku, by kontaminovaly nerez a docházelo by tak ke korozi!
  • Vrtáky do železa jsou vhodné také pro vrtání plastů, dbejte na to, abyste volili nižší otáčky a menší přítlak, jinak se po zahřátí mohou plasty tavit a tak se poškodit.
  • Při práci domácího kutila se práší a stříká, odletují odštěpky a třísky, proto si chraňte oči a ruce, většinou stačí standardní ochranné brýle a speciální pracovní rukavice.

Více informací najdete u firmy Bosch.

Autor: Elena a Bosch (text), Bosch (foto)

Klíčová slova:


Související články

Vrtáky od Bosche pro kotvení a otvory do zdi 11  fotek

Vrtáky od Bosche pro kotvení a otvory do zdi

Nedávno přišla velká slota a vítr vám vyvrátil z vyzděného sloupku plot. Nezbývá, než jej opravit a nový otvor vyvrtat opodál. Použijte správný vrták. ...


Vybíráme správný vrták 20  fotek

Vybíráme správný vrták

Nářadí má být kvalitní a odpovídat požadované činnosti, protože někdy vám i vyvrtání obyčejné díry dá pořádně zabrat. Vrták se kousne či uvolní ze skl ...


Seznamte se: PMF 180 - multibruska a pilka v jednom 5  fotek

Seznamte se: PMF 180 - multibruska a pilka v jednom

Vánoce tu budou za pár týdnů a vy si možná právě lámete hlavu nad tím, čím letos potěšíte svého kutila. Lhostejno, zda jde o partnera, bratra, otce ne ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
4
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:26 Ondřej
1
Rozdíl mezi pilami Nářadí
Poslední příspěvek: 6.3.2019 20:02 Eliáš
1
Rada s výběrem protahovačky Nářadí
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:41 Tomáš
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
3
Výběr stolní pily Nářadí
Poslední příspěvek: 1.2.2018 10:24 Lukáš
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
0
Magnet-it Nářadí
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Denis
0
seřízení hoblovky Nářadí
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 františek
0
Co to je za nářadí? Nářadí
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 tomas
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
4
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:26 Ondřej
3
Výběr stolní pily Nářadí
Poslední příspěvek: 1.2.2018 10:24 Lukáš
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
1
Rozdíl mezi pilami Nářadí
Poslední příspěvek: 6.3.2019 20:02 Eliáš
1
Rada s výběrem protahovačky Nářadí
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:41 Tomáš
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×