Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Vlastnosti kuchyňské desky

Vlastnosti kuchyňské desky

Věděli jste, že téměř 50 % doby strávíte v kuchyni prací na kuchyňské desce a pouze necelých 13 % vařením na sporáku? Proto je velice důležité, aby kuchyňská deska měla dostatečnou životnost a odolávala co možná nejlépe všem nástrahám práce v kuchyni. Klasická laminátová deska nejvyšší životnost nenabídne. Znáte ale desky třeba z nerezu nebo technického kamene?

reklama

Každá kuchyňská deska má určité vlastnosti, které předurčují délku její životnosti. Při výběru kuchyňské desky je třeba dívat se nejen na její cenu, design nebo snadnost její údržby, ale i na další parametry. Těmi jsou především odolnost proti poškrábání, nárazům, teplotním šokům, tvrdost, odolnost proti vodě a dalším tekutinám nebo nasákavost.

Nebudete věřit, jakou škodu dokáží na některých kuchyňských deskách udělat běžné přírodní šťávy či červené víno! Pojďme se tedy zblízka podívat na životnost běžně používaných materiálů kuchyňských desek.

Za nízkou cenu nízká životnost

V českých kuchyních stále suverénně převládají laminátové desky. Jejich pořizovací náklady jsou zdaleka nejnižší, bohužel to samé platí ve srovnání s ostatními materiály i pro jejich životnost. Zásadní nevýhodou laminátových desek je nízká odolnost proti mechanickému poškození. Zapomeňte na krájení a řezání bez prkénka. Lamino je de facto papírem napuštěným pryskyřicí a ostrý nůž jím dokáže bezpečně proniknout až do jádra desky z dřevotřísky. Pokud se dostane tekutina až na dřevotřísku, nabobtná a deska je nenávratně poškozena. Toto nebezpečí hrozí obzvláště u holých okrajů v otvoru pro dřez či baterii.

Tento materiál je také náchylný na poničení vysokými teplotami a položením hrnce nebo pánvičky bez podložky jej můžete snadno trvale poškodit. Stejně tak je třeba se vyvarovat jakýmkoli chemickým čističům.

V českých domácnostech se setkáte také s akrylátovými kuchyňskými deskami, které nabízí lepší designové provedení než laminátové desky, ale bohužel se vyznačuje podobnými neduhy, zejména značnou náchylností k mechanickému poškození.

Unikátnost přírodního kamene je jeho kladem i záporem

Dalším materiálem využívaným pro kuchyňské desky je přírodní kámen. Za jeho design a zřetelný přírodní původ platí lidé někdy až statisícové částky, a je tak tím nejdražším materiálem. Oproti laminu nabízí vyšší odolnost jak při řezání a krájení, tak proti vyšším teplotám. Často však trpí jako každá jiná přírodní surovina nejednotností struktury, a v případě mramoru i pórovitostí. Jeho životnost omezuje snížená odolnost proti skvrnám – olej, červené víno či citrón zanechají na desce na první pohled znatelné skvrny. Povrch se navíc musí často udržovat a impregnovat speciálními přípravky.

Vyrobeno ve spolupráce s TechniStone.

Autor: TechniStone (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Rekonstrukce kuchyně a koupelny 1.díl 27  fotek

Rekonstrukce kuchyně a koupelny 1.díl

Renovace jádra v panelových bytech je stále aktuálním tématem. Dnes vám ukážeme jak si s proměnou kuchyně a zároveň koupelny poradili v jednom bytě ...


Dřevem obložená kuchyň? A proč ne? 12  fotek

Dřevem obložená kuchyň? A proč ne?

Netradičně postavená a řešená kuchyně si žádá i netradiční obklad - navíc finančně nenáročný. Zde byla na začátku kuchyně postavená z ytongu, na jehož ...


Instalace kuchyňského dřezu 5  fotek

Instalace kuchyňského dřezu

Stane se, že kuchyňský dřez doslouží, potřebujete větší anebo při renovaci kuchyňské linky vyměňujete pracovní desku. Ve všech zmíněných případech vás ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
0
Gumové těsnění u ledničky Indesit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Hana
0
Myčka AEG 64850 nejde spustit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vladimír Beránek
0
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×