Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Vybíráme správný vrták

Vybíráme správný vrták
Nářadí má být kvalitní a odpovídat požadované činnosti, protože někdy vám i vyvrtání obyčejné díry dá pořádně zabrat. Vrták se kousne či uvolní ze sklíčidla, díru nemůžete vyvrtat ani s příklepem, jindy se do toho opřete jen trošku a hop! Jste ve zdi hlouběji, než jste potřebovali. Než začnete běsnit, zkontrolujte zdánlivou maličkost. Máte správný vrták? S informacemi z firmy Bosch vám pomůžeme vyznat se v nich.
reklama

Každý kutil již nejspíš poznal, že s koupí nepříliš dobře značené univerzální sady levnějších vrtáků úplně v domácí dílně nevystačí a že poměr cena – výkon v tomto případě nemusí být žádné terno. Vždy je proto před každým nákupem dobré ujasnit si, co vlastně chcete vrtat a k jaké práci toto příslušenství potřebujete.

Vrtáků je mnoho, různých kvalit pro profesionální a hobby použití, nebo pro způsob, kterým budete vrtat. Jiné vrtáky potřebují jak rozmanité materiály, tak nástroje, jimiž budete pracovat. Tedy vrtačky, kladiva nebo mininářadí typu Dremel apod.

A tak budete potřebovat jiné vrtáky pro dřevo, plasty, kovy i různá zdiva (kámen, cihla, ytong, porotherm, obkladačky) a rovněž vrtáky speciální, třeba na sklo nebo karoserie. Protože jaro vás táhne ven opravit ploty, stavět pergoly, zahradní odpočívadla a připravit truhlíky a mříže pro zeleň, podíváme se dnes na vrtáky vhodné do dřeva.

Vrtáky do dřeva

Mají obvykle válcovou, cylindrickou upínací stopku, SDS-plus a šestihran. Používají se nejen na dřevo, ale také na vrstvené materiály, MDF, OSB desky apod. Vrtáků do dřeva je mnoho typů a dala by se o nich napsat odborná publikace.

Do této skupiny patří například vrtáky spirálové, strojní vrtáky se špičkou M, HSS vrtáky se šestihrannou stopkou, dále hadovité vrtáky, Forstnerův vrták na miskovité otvory, vrtáky na otvory pro panty, ploché frézovací vrtáky, HSS vrtáky pro bednění a instalace nebo sukovníky s tvrdokovem na vrtání do dřeva či dřevotřískových desek s plastovou vrstvou na povrchu.

Spirálové vrtáky

Tak například spirálové vrtáky do dřeva se středícím hrotem, který drží vrták na místě, se velmi dobře hodí na přesné vrtání otvorů s hladkými a čistými okraji otvorů bez otřepů. Toho lze dosáhnout díky tomu, že přesně broušená vrtací špička M má již zmíněný středící hrot a dva boční břity (tzv. předřezávače).

Standardní spirálové vrtáky se hodí na vrtání otvorů do průměru 25 – 30 mm, také na týblování apod. Jsou vhodné na tvrdé i měkké dřevo. Barva vrtáku je černá. Některé vrtáky lze vybavit nástrčnými záhlubníky.

Hadovité vrtáky

Používají se pro dlouhé otvory nebo velké průměry. Nepatří však k nejlevnější výbavě. Mohou být vybaveny nově vyvinutým samozaváděcím hrotem, který vtahuje vrták do materiálu po celé délce vrtu a zaručuje rychlé vrtání bez námahy, pouze s minimálním přítlakem.

Vrták má masivní jádro a hluboká spirála umožňuje hladký odsun třísky z vrtaného otvoru. Tento vrták se hodí na všechny druhy měkkých i tvrdých dřevin a dokonce i na dřevo mokré a je použitelný do vrtaček s 13 mm sklíčidlem. Je vysoce odolný proti zlomení.

Ploché frézovací vrtáky

Ploché frézovací vrtáky rozšiřuje inovovaná novinka Self Cut s šestihrannou stopkou 1/4 " a s hrotem vybaveným závitem pro lepší prostup materiálem, tzv. samovtahovacím hrotem (špičkou). Díky přesně vybroušenému hrotu a řezným hranám se hodí na rychlé a přesné vrtání s malým přítlakem pro měkké i tvrdé dřevo, ale také například pro sádrokarton či další lehké stavební materiály.

Vrtá třikrát rychleji než běžné ploché frézovací vrtáky. Barva vrtáků je šedá, povrch opískovaný. Jsou mnohem levnější (až 4x než hadovité vrtáky) a mohou vrtat otvory velkého průměru. Vyrábějí se také ve variantě s proměnlivým (nastavitelným) průměrem.

Speciální vrtáky

Pokud v domácí dílně pracujete převážně se dřevem, využijete zajisté další speciální vrtáky do dřeva. Patří k nim například sukovníky, osazené tvrdokovem, které lze použít nejen na měkké i tvrdé dřevo, ale také na zušlechtěná dřeva, například lisovaná laminovaná dřeva, laminované lisované dřevotřískové desky, desky s minerálním podílem, ale i na středně tvrdé dlaždice. Ideální jsou na předvrtání otvorů pro kování.

Vrták má diamantem broušené boční a hlavní břity z tvrdokovu a krátký středicí hrot. Ostré břity zajistí vysoký výkon a přesnost.

Forstnerův vrták - nebo také kotoučový vykrajovač či čepovací fréza – má krátký středící hrot a po dvou hlavních a bočních ostřích. Válcová stopka o průměru 13 mm se hodí do všech standardních vrtaček.

Použijete jej na měkké, tvrdé i dýhované dřevo. Splňuje vysoké nároky na jak kvalitu řezu, tak na přesnost a hladkost okrajů, což využijí hlavně truhláři.

Různé

Při montáži oken, dveří a kuchyňské linky se neobejdete bez dekoračních vrtáků HM s ostřím z tvrdého kovu.

Dále jsou to vrtáky na bednění a instalační práce s extra dlouhou stopkou pro mnohostranné vrtání do vícevrstvých lehkých stavebních materiálů nebo sendvičových materiálů. Jde o velmi robustní nástroj, kde vrták a konec stopky jsou sešroubované, což snižuje riziko zlomení a zlepšuje vystředění. Vybíhající spirálová drážka a zúžené konce vrtáků a stopky zabraňují vzpříčení i ve vlhkém dřevu. Tento vrták si poradí i s hřebíkem zatlučeným do dřeva, pokud mu přijde nečekaně do cesty.

A jako příslušenství si můžete pořídit ještě různé frézovací nástavce na dokončovací práce.

Vrtáky pořídíte u prodejců značky Bosch.

Autor: Elena a Bosch (text ), Bosch (foto)

Klíčová slova:


Související články

Vrtáky do kovu 11  fotek

Vrtáky do kovu

Rozmarné počasí občas zažene kutily do garáží a domácích dílen. I tady je samozřejmě co dělat, a protože vrtání patří k nejčastějším domácím činnos ...


Vrtací šroubováky Bosch pro práci bez námahy 6  fotek

Vrtací šroubováky Bosch pro práci bez námahy

Každý, kdo někdy šrouboval obyčejným šroubovákem třeba plaňky plotu kolem zahrady, stavěl patro nebo „jen“ montoval nábytkovou sestavu, si jistě vzpom ...


Vrtací šroubovák Bosch 2  fotek

Vrtací šroubovák Bosch

Potřebujete složit skříň nebo přivrtat světlo a nejste zrovna zručný na kutilské práce. Nevadí, s tímto vrtacím šroubovákem to zvládnou i ženy. S dvou ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×