Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Vydařená rekonstrukce domu s moderní fasádou

Vydařená rekonstrukce domu s moderní fasádou

Rekonstrukce starého domu bývá v porovnání s výstavbou nového mnohem náročnější. Dům s pěkným pozemkem v užším centru města však mladé tříčlenné rodině za podstoupení takového rizika stál. Díky kvalitnímu architektonickému návrhu nyní dům poskytuje veškerý komfort současného moderního bydlení, navíc umocněný nadčasovým vzhledem fasády z kompozitního materiálu.

reklama

Výhodná koupě starého domu s dobře situovaným pozemkem

Najít vhodný pozemek na výstavbu nového domu v blízkosti centra města není vůbec snadné. V nabídce jsou většinou pozemky někde na okraji nebo v satelitním městečku, odkud musíte všude dojíždět autem. Stará zástavba se naopak nachází v místech s již dokončenou infrastrukturou a vzrostlou zelení. Právě to byly hlavní důvody, proč se mladá rodina rozhodla koupit dům v původním stavu v užším centru města na středním Slovensku, v přímé návaznosti na městskou občanskou vybavenost.

Rodině se velmi líbila čtvrť a vyhovovalo jí původní dispoziční řešení starého domu. Architektonický návrh rekonstrukce byl kvalitně zpracovaný do posledního detailu, proto obavy z možných rizik a nežádoucích překvapení, která obvykle staré domy přinášejí, se postupně vytrácely.

Majitelé vdechli domu nový život

Důležitým bodem rekonstrukce byl vnější vzhled, který by zapadl do okolní zástavby rodinných domů a zároveň podtrhl jedinečnost stavby. Majitelé se s architektem shodli na moderním konceptu domu v duchu minimalistické architektury. Na fasádu chtěli použít kontrast dvou materiálů, nikoli jen barevně odlišné omítky. Vyloučili použití přírodního nebo umělého kamene, taktéž kovové, hliníkové či laminátové obklady, které nemají přírodní vzhled. Majitelé zároveň nechtěli obklad z přírodního dřeva kvůli náročné údržbě a vizuálnímu stárnutí.

Mladou rodinu nadchl jeho návrh na použití kompozitního materiálu Twinson Premium s požadovaným vzhledem dřeva, který však vyniká vysokou odolností, minimálními nároky na údržbu, dlouhou životností a moderním vzhledem. Obklad z kompozitního materiálu, který je složen z padesáti procent ze dřeva a z padesáti procent z PVC, byl použit částečně na fasádu v prvním poschodí a nové přístavby.

Přízemí vyžadovalo menší dispoziční úpravy

Původní objekt byl řešený jako dvougenerační rodinný dům s přímým vstupem do haly se schodištěm. V novém návrhu vchod navazuje na zádveří a šatnu, které předtím zcela chyběly. Schodiště se tak začlenilo do interiéru domu, čímž vzniklo otevřené propojení přízemí s prvním poschodím a zároveň oddělilo suterén a garáž od obytné části. Propojení kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem oceňuje hlavně paní domácí. V přízemí se ještě nachází pokoj pro hosty a koupelna.

Plochá střecha poskytla větší obytný prostor

První poschodí bylo v původním objektu využívané jen částečně. Nacházely se tam pouze dvě obytné místnosti s koupelnou, zbytek bylo neobydlené podkroví. Už v první fázi studie se jako nejlepší řešení ukázalo použití ploché střechy. Existující krov byl tedy odstraněn v plném rozsahu, a tím bylo možné využít celou půdorysnou plochu. Z chodby, která je prosvětlená světlíkem, vedou dveře do dvou dětských pokojů, šatny a koupelny. Na patře se dále nachází ložnice rodičů, rovněž s vlastní šatnou a koupelnou, a balkon.

Suterén skrývá velké možnosti

Původní starý dům byl částečně podsklepený. V zadní části suterénu se nachází garáž, do které se zcela neprakticky vcházelo pouze ze zahrady, takže bylo nutné obejít celý dům. Nájezdová rampa, vstupní brána ani světlá výška nevyhovovaly současným požadavkům. Majitelé sousedního rodinného domu byli naštěstí vstřícní a souhlasili s přístavbou nové podlouhlé dvojgaráže se skladem v napojení na schodiště i zahradu na hranici pozemku. Bývalý prostor garáže dostal zcela jiné uplatnění – je využíván jako vinotéka, kterou oceňuje především domácí pán a hosté. Protože ani ostatní prostory suterénu neměly dostatečnou světlou výšku, bylo nutné snížit podlahy. Vytvořené místnosti slouží k různorodým účelům, nachází se tam pracovna, kotelna, technická místnost, sklad, dokonce i posilovna s vlastní koupelnou.

Příjemné posezení na terase

Interiér s krásnou zahradou propojují velkoformátová okna a dveře vedoucí na prostornou terasu. Zde rodina ráda relaxuje a vychutnává si výhled do zeleně. I v případě terasy a balkonu vsadili na kompozitní materiál Twinson v provedení tmavě hnědá kůra. Ten samý materiál zkrášlil také nový plot před domem. Vše je tak architektonicky dokonale sladěné a dokazuje široké spektrum použitím materiálu Twinson.

V nízkoenergetickém standardu

Výsledná rekonstrukce splňuje požadavky nízkoenergetické stavby, a tak se majitelé mohou těšit na nízké energetické výdaje. Vytápění a ohřev teplé vody zabezpečuje plynový kotel v kombinaci se solárními panely. V celém objektu je navržené podlahové topení.

Rekonstrukce staršího domu dopadla na výbornou. Mladá rodina si tak splnila sen o bydlení v rodinném domě se zahradou, aniž by se kvůli tomu musela vzdát městského stylu života a složitě dojíždět.

Autor projektu: Ing. arch. Milan Bánsky
Autor fotografií: Daniel Veselský
Užitná plocha domu včetně garáže a teras: 374,10 m2
Rekonstrukce včetně projektové přípravy: od května 2010 do února 2013

Více info např. o kompozitním materiálu naleznete na www.inoutic.cz.

Autor: Inoutic/Deceuninck, spol. s r.o. (text a foto)

Související články

Nové venkovní obklady Standard pro krásný vzhled a lepší izolační vlastnosti budov 8  fotek

Nové venkovní obklady Standard pro krásný vzhled a lepší izolační vlastnosti budov

Společnost Inoutic uvádí na trh nový fasádní systém z kvalitních PVC profilů pro opláštění budov jakéhokoli typu. Obklady Standard dlouhodobě chrání b ...


Stavba terasy z kompozitního materiálu Twinson v 6 krocích 13  fotek

Stavba terasy z kompozitního materiálu Twinson v 6 krocích

Venkovní terasy jsou plnohodnotnou součástí domu, kde se dá skvěle relaxovat. Mohou být i samostatně stojící nebo jako obložení bazénů. Pokud se ro ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
4
čerpadlo na zatekajici sklep Stavební nářadí
Poslední příspěvek: 10.7.2018 11:38 Pavel S
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×