Právě soutěžíme o:
kuchyňské výrobky Fiskars kuchyňské výrobky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Výkonný dvouválcový kompresor Proteco K 2200

Výkonný dvouválcový kompresor Proteco K 2200

Proteco K 2200 má dva válce, podobně jako člověk má dvě plíce. Není divu, že se mu dýchá lépe než srovnatelným kompresorům s jedním pístem. Ve dvou se to lépe táhne, v tomhle případě spíš tlačí, protože písty ve dvou válcích mají za úkol tlačit vzduch do padesátilitrové nádoby. A jde jim to opravdu dobře. Pro srovnání jsme vzali jednoválcový kompresor stejné kategorie, se stejně velkou nádobou na vzduch a změřili jsme, jak dlouho jim trvá její natlakování z nuly na osm barů. Dvěma pístům to trvalo zhruba minutu a půl, jednoválcový kompresor se trápil dvakrát tak dlouho, a navíc byl více než dvakrát hlučnější! A to rozhodně nestál polovinu.

reklama

Jak rozhýbat dva válce?

Tlačit dva písty dá víc práce než jeden, a tak se o jejich rozhýbání stará elektromotor o příkonu 2,2 kW. Aby měl o něco méně práce, pomáhá mu při rozjezdu odlehčovací ventil, který po zastavení pístů odpustí tlak z válců. Funguje to vlastně podobně jako dekompresní ventil u benzinové řetězové pily – píst se při startu nemusí prát s tlakem ve válci. Práci ventilu zaznamenáte při každém automatickém vypnutí motoru, kdy uslyšíte odfouknutí. Běžící kompresor proto nevypínejte vytažením kabelu ze zásuvky, protože by natlakovaný vzduch zůstal ve válcích a kompresor by se pak nemusel rozběhnout. V takovém případě je nutné vypustit tlak z nádoby a pokusit se o start znovu.

Podobné je to také v hodně chladném prostředí, kdy se kompresor potýká s mnohem vyššími odpory. Odborníci proto doporučují nejen vypustit vzduch z nádoby, ale současně nechat otevřený i odkalovací ventil, aby plnicí vzduch mohl volně unikat a písty se nepotýkaly s žádným odporem. Teprve po zahřátí agregátu je možné odkalovací ventil uzavřít a kompresor už bude fungovat jako po másle.

Na přívodním elektrickém kabelu nechybí cedulka se správnou připomínkou: pokud chcete zvýšit dosah kompresoru, použijte raději prodloužení tlakové hadice než prodlužovací kabel. Důvodem je opět dostatek energie pro chod pohonné jednotky. Vzhledem k jeho příkonu by slabý a dlouhý prodlužovák mohl zvýšením odporu způsobit pokles napětí a elektromotor by pak měl nižší výkon, případně by se nerozběhl vůbec.

Uvedení do provozu

Stroj na stlačování vzduchu k vám přicestuje v kabátku na míru. Tak by se dala nazvat kartonová krabice, v níž je kompresor usazen v polystyrenových blocích a po jejím otevření si marně lámete hlavu, jak ho dostat ven. Pokud nemáte k dispozici další pár rukou a sílu na zvednutí bezmála půl metráku do výše prsou, krabici raději rozpárejte. Pak to jde jedna dva. Na spodní stranu nádoby připevníte dvě kolečka a dvě gumové opěrky. Budete k tomu potřebovat klíče č. 14 a 17, vždy po dvou, z toho jeden je lepší ve formě ráčny s ořechem. Při montáži si nemůžete moc vyskakovat, protože kompresor by měl zůstat víceméně ve vodorovné poloze, aby z něj nevytekl olej.

Kliková skříň je opatřena otvorem pro dolévání oleje, který je zakryt transportní zátkou. Tu je nutné vyndat, případně dolít olej až po střed olejoznaku a do otvoru zasadit výdechový ventil. Podobně jsou během přepravy chráněny nasávací otvory válců. Zátky v nich nahraďte vzduchovými filtry. Naopak, pokud filtry vyšroubujete kvůli přepravě kompresoru nebo jejich čištění, otvory zaslepte zátkami, aby se do válců nedostaly nečistoty. Kompresor nikdy nepouštějte bez našroubovaných filtrů, které pravidelně kontrolujte a vyčistěte nebo vyměňte filtrační vložky.

Pak už jen stačí připojit vzduchové nářadí, zastrčit vidlici do zásuvky a povytáhnout červenou čepičku na tlakovém spínači. V tu chvíli zbývá jen půldruhé minuty do plného natlakování.

Co všechno dokáže?

Nejen papírově, ale i podle našich zkušeností není Proteco K2200 žádné ořezávátko. Dokáže dodávat každou minutu zhruba 250 litrů vzduchu, což už je docela slušná porce, se kterou se dá ledacos dělat. Jakékoli plnění vzduchem od míčů přes lehátka až po pneumatiky jsou pro něj doslova hračka. S naprostým přehledem zvládne i běžné vzduchové nářadí, jako jsou rázové utahováky, ofukovací a stříkací pistole či sponkovačky a hřebíkovačky. Dokonce i nářadí, které je po vzduchu obzvlášť hladové, jako jsou pískovací pistole, vrtačky a různé brusky, zvládne při nárazovém krátkodobém použití vzduchem zásobovat.

Maximální tlak v nádobě je osm barů, které jsou k dispozici v jednom ze dvou výstupů. Ten druhý je opatřený redukčním ventilem a můžete si nastavit přesně takový tlak, jaký potřebujete, bez ohledu na to, že je v nádobě víc. Většina vzduchového nářadí potřebuje k optimální práci tlak kolem šesti barů. Zvýšením tlaku dodávaného vzduchu efektivitu práce nezvýšíte, pouze se sníží životnost nářadí. Některé stříkací pistole potřebují tlak dokonce jen tři bary, pak je nutné tlak ještě více zredukovat.

Jde o kompresor olejový, takže musíte mít na paměti, že stlačený vzduch vedle vodní páry ze vzdušného kondenzátu obsahuje také olejovou mlhu. To je výhodné pro některé druhy vzduchového nářadí, které vyžaduje mazání proudícím vzduchem, jako jsou rázové utahováky nebo sponkovačky. Když ale budete chtít něco ofukovat čistým vzduchem, tlačit pivo ze sudu do pípy nebo nanášet barvu stříkací pistolí, musí být vzduch suchý a čistý. Proto je dobré pořídit ještě jednotku úpravy vzduchu, která umožňuje vzduch na výstupu vyčistit. Neuděláte chybu, když vzduch budete filtrovat trvale a na nářadí, které to vyžaduje, připevníte maznici. Ta mu bude dodávat olejovou mlhu, aniž byste si tím zaneřádili vzduchové hadice olejem. Některé nástroje stačí mazat jen občas kápnutím malého množství oleje do vstupu nebo mazacího otvoru.

Rok s kompresorem

Dokud si takový kompresor nepořídíte, možná si neuvědomíte, o co přicházíte. Asi nejčastěji ho využijete k ofukování – ideální je to venku, kde si můžete vyčistit elektrické nářadí. Stlačený vzduch se nám osvědčil také při údržbě zahradní techniky včetně řetězové pily. Ofukování je ideální na čištění různých vzduchových filtrů. Je ale nutné používat respirátor, abyste jemné nečistoty, které jste pracně nachytali, nevdechovali.

Asi druhé nejčastější je huštění všech věcí, které se plní vzduchem. V létě jsou to různé věci pro vodní hrátky, po celý rok jsou to pneumatiky. V pneuservisu vám sice řeknou, že byste tlak měli kontrolovat nejlépe každé dva týdny, ale komu by se chtělo hledat čerpací stanici s funkčním kompresorem? To je jako sázka do loterie. S vlastním strojem je kontrola tlaku v pneumatikách a jejich případné dofouknutí zábava. Stačí k tomu správný nástavec s tlakoměrem a různými koncovkami. S natlakovanou padesátilitrovou nádobou zvládnete nafouknout všechna čtyři kola, i když budete mimo dosah elektrické zásuvky.

Kdo pracuje se dřevem, ocení lehkou kombinovanou sponkovačku, která umí nastřelovat sponky i hřebíky. Díky ní si můžete rychle a přesně fixovat díly při lepení nebo připevňovat palubky na strop. Drahá není ani stříkací pistole, kterou můžete rychle a kvalitně lakovat velké rovné plochy nebo naopak malé složité tvary. Vyzkoušet můžete také pískovací pistoli, která dokáže odstranit rez a staré barvy nebo matovat sklo. Pneumatické nářadí může také nahradit některé elektrické stroje, pokud je ještě nevlastníte. Jeho výhodou je většinou nízká hmotnost a někdy i příznivá cena. Stlačený vzduch určitě dokážete využít i jinak než předpisově, třeba k vypuzení vody ze zahradního rozvodu před tím, než přijdou tuhé mrazy.

Když už vám kompresor bude takhle hezky sloužit, měli byste se mu odměnit pravidelnou výměnou oleje. Zpočátku to bude hned po prvních deseti provozních hodinách, následuje dvacetihodinový interval a pak už stačí po každé stovce hodin provozu nebo každé tři měsíce bez ohledu na to, jako dlouho kompresor běžel. Nezapomeňte ani na časté vypouštění kondenzátu ze vzduchové nádoby pomocí odkalovacího ventilu.

Autor: HobbyPRstudio (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Invertor Proteco EVO -125 svářečka pro každého 36  fotek

Invertor Proteco EVO -125 svářečka pro každého

Kdysi jsem potřeboval svařit mříže do dílny na dvě okna a dveře a protože si řemeslník za tři jednoduché mříže řekl cenu čtyř svářeček, tak jsem si ...


Pokosová pila Proteco se dřeva nebojí 37  fotek

Pokosová pila Proteco se dřeva nebojí

V dnešním článku si představíme pořádného pomocníka pro správné muže, řemeslníky i kutily. Takové, kteří umějí vzít do ruky nářadí, kus dřeva a něc ...


Proteco kufr - dílna na kolečkách 22  fotek

Proteco kufr - dílna na kolečkách

Mít svoji dílnu je snem mnoha mužů a samozřejmě i žen. Jsme tvořiví a potřebujeme kousek místa a zázemí. Pak už postačí jen vhodné nářadí a můžeme ...


Průmyslový vysavač Proteco 21  fotek

Průmyslový vysavač Proteco

Když se pracuje doma a udělá se nepořádek, vezme se vysavač, přeluxuje se koberec a podlaha a je hotovo. Co ale s pracovním nebo stavebním nepořádk ...


reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
1
Rozdíl mezi pilami Nářadí
Poslední příspěvek: 6.3.2019 20:02 Eliáš
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
1
Rada s výběrem protahovačky Nářadí
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:41 Tomáš
0
Překližka Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 9.8.2018 18:18 Jakub
0
HLEDÁM DÍLNU Železo a zámečnické práce
Poslední příspěvek: 18.6.2018 19:22 Adam
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
3
Výběr stolní pily Nářadí
Poslední příspěvek: 1.2.2018 10:24 Lukáš
3
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 6.4.2018 13:12 Ondřej
2
Konstrukční problém Železo a zámečnické práce
Poslední příspěvek: 20.2.2017 19:56 kokot
2
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
1
Zmagnetizování bitů Nářadí
Poslední příspěvek: 7.2.2017 22:17 Petr
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×