Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Vyměňte dlažbu a obklady v koupelně!

Vyměňte dlažbu a obklady v koupelně!

Rekonstrukce celé koupelny je jednou z náročných etap při renovaci bytu. Ať už je to z toho důvodu, že koupelna už má svá nejlepší léta za sebou, chcete ji modernizovat, nebo je potřeba zlepšit její funkčnost. Na řadu tedy zcela přijde i výměna koupelnových obkladů a dlažby.

reklama

Výběr nových obkladů

Až půjdete vybírat nové obklady a dlažbu do koupelny, nebudete vědět, po kterých sáhnout dříve. Na trhu je nespočet variant v mnoha barvách, velikostech, dekorech a texturách, v nabídce jsou i dlaždice imitující dřevo a jiné materiály. Co je ale opravdu důležité?

 • Keramika musí být vhodná do koupelny – tedy zejména protiskluzovost dlažby je důležitý parametr při výběru. Mívá buď protiskluzovou impregnaci, případné různé drážky a vzory.
 • Obklady by měly být rovněž otěruvzdorné, aby jejich povrch při každodenním používání vydržel dlouhá léta.
 • Vybraná dlažba má mít jistou odolnost proti vlhkosti.

Nejen keramické musí být obklady

Ačkoli si mnoho z vás nedokáže představit obklady a dlažbu v koupelně jiné než keramické, je zde mnoho nových možností, které lze využít. Po jakých obkladech je tedy možné sáhnout?

 • Keramický obklad – mnohaletá klasika, výhodou je jeho odolnost a dlouhá životnost. Dobře odolává oděru a ošlapání a také čisticím prostředkům. Nevýhodou je chladný povrch, který lze ale omezit použitím podlahového vytápění.
 • Skleněný obklad – je sice dražší než keramika, ale blýskavý a luxusně vypadající.
 • Plastový obklad – výhodou je jeho cena, odolnost proti vlhkosti a také životnost. Je také dobře tepelně a zvukově izolační a také pokládka je velmi snadná, protože se lepí za sucha. Ovšem pořád je to plast, což není pro zastánce ekologie to pravé ořechové.
 • Korkový obklad – přírodní materiál, který lze použít i na stěnu a podlahy. Je odolný plísním a životný. Jeho povrch je po nalepení nutné opatřit lakem.
 • Kamenný obklad – přírodní kámen bude vypadat velmi luxusně, ovšem díky tomu, že je savý, je nutné jeho povrch také nalakovat a impregnovat.

Odstranit, nebo nechat?

Jsou místa, kde o odstranění starých koupelnových obkladů a dlažby asi přemýšlet nebudete – pokud rekonstruujete umakartové jádro, budete dlaždice odstraňovat spolu se stěnami, v některých případech je ale možné pokládat nové dlaždice přímo na ty staré.

Lepení na starou keramiku

Při renovaci obkladů a dlažby v koupelně je to ta méně pracná, rychlejší a také méně finančně nákladná varianta. Podmínkou je, že staré dlaždice jsou bez trhlin a neodpadávají. Nesmí pod nimi být také uvolněný prostor – pokud na dlaždici poklepete a zní dutě, je pod ní dutina a je potřeba ji odstranit. Dané místo je pak třeba vyplnit vyrovnávací cementovou směsí. A jak postupovat dále?

 • Keramické obklady na zdech důkladně odmastěte.
 • Naneste na povrch penetraci – můstek pro lepení dlažby na dlažbu.
 • Když je můstek vytvrzený, naneste na povrch flexibilní lepidlo a nalepte nové obkladačky, na původní vzor a spáry se přitom nemusí brát ohled.

Překážkou bývá v tomto případě především to, že staré dlaždice nemají nosný podklad a novou vrstvu neunesou, navíc dvě vrstvy dlaždic na sobě působí již velmi masivním dojmem.

Příprava povrchu a lepení nových dlaždic

Pokud budete staré koupelnové obklady a dlažbu vyměňovat, vezměte si na pomoc kladivo a majzlík a dlaždice postupně od spáry odsekněte. Použít se dá také bourací kladivo, s tím je ale potřeba pracovat opatrně, aby nedošlo k poškození zdí. Jak majzlík, tak bourací kladivo je vhodné přikládat pod úhlem zhruba 45°.

 • Z povrchů je třeba odstranit zbylé lepidlo. Je možné k tomu použít talířovou brusku.
 • Staré maltové lůžko je třeba vyrovnat – na zemi nivelační hmotou, na stěnách stěrkovou omítkou. Ty je potřeba použít i v případě, že se tam lůžko nenachází, ale je jimi třeba opravit trhliny a nerovnosti.
 • Na podklad aplikujte penetraci, v místech, kde je větší vlhkost (častý kontakt s vodou), je vhodné použít hydroizolační nátěr.
 • V místech, kde jsou přechody, dilatace a ve vnitřních rozích, je vhodné použít také těsnicí pásku.
 • Lepidlo vyberte přímo pro dané obklady a situaci – na klasický formát dlaždic je vhodné jiné lepidlo, než třeba na ty velkoformátové, kde je třeba větší přídržnost.
 • Lepidlo připravte dle návodu a pomocí zubové stěrky nanášejte na povrch, a to v množství na zhruba metr až metr a půl čtvereční, abyste do něj stihli dlaždice položit.
 • Každou dlaždici přitlačte a lehce s ní přitom kývejte. Pro udržení stejné šířky spáry používejte spárovací křížky.
 • Spárování lze provést zhruba za 24 hodin, ale je lepší vyčkat delší dobu. Připravte hmotu podle návodu výrobce a spárovací gumou nebo pěnovým hladítkem nanášejte na dlaždice. Vtírání se provádí v úhlopříčném směru do spár. Nahrubo se přebytečná spárovací hmota odstraní rovněž spárovací gumou nebo pěnovým hladítkem.
 • Vybírejte spárovací hmotu vhodnou do vlhkých prostor, nejlépe vodoodpudivou, na kterých se nebude držet voda a budou tak lépe odolávat i vzniku plísní a růstu bakterií.
 • Po zaschnutí spárovací hmoty je možné obklady umýt a vyleštit.
 • V místech, jako jsou dilatační, rohové a spojovací spáry, pružné spoje, použijte elastickou hmotu – tedy třeba silikon.

Vybrat a vyměnit v koupelně obklady a dlažbu je činnost poměrně náročná, ale stojí za to se výběru dostatečně věnovat a při pokládce být pečliví, protože vám bude sloužit ještě dlouhá léta.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Koupelna pro rodinný dům 7  fotek

Koupelna pro rodinný dům

Krásná, prostorná koupelna, ve které se můžeme oddávat relaxaci ve vaně plné pěny, nerušeni poskakováním ždímající pračky, kam se za námi nebudou dobý ...


Kuchyň i koupelna v novém 8  fotek

Kuchyň i koupelna v novém

Rozlité kafe na jedné stěně, u sporáku samé mastné fleky, u stropu se barva vlhkostí odlupuje. Je čas opět vymalovat kuchyň! Jenže jak na to? Když min ...


Koupelna musí dobře vypadat i fungovat 11  fotek

Koupelna musí dobře vypadat i fungovat

Koupelna je místem, kde trávíme víc času, než by se na první pohled zdálo – v případě žen je to až 80 minut denně, to znamená, že z celkové délky ž ...


Černobílá koupelna 5  fotek

Černobílá koupelna

Černobílá koupelna vypadá elegantně a luxusně, přitom ale nemusí být nijak přemrštěně nákladná. Šachovnicový vzor na podlaze je kontrastní a konečnému ...


Pověšení zrcadla na stěnu 10  fotek

Pověšení zrcadla na stěnu

Pro někoho otázka pěti minut, pro jiného oříšek na celé odpoledne. Záleží nejen na zručnosti a nářadí, které máme k dispozici, ale také na stěně, na k ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
1
0
Reklamace vany Bette Koupelny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
Paneláková koupelna svépomocí Koupelny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milan
0
instalace sprchového koutu Koupelny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
0
Nefunkční přepad vany Koupelny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
0
Romana Koupelny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Romana
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×